Na konci měsíce května 2022 policejní komisaři z Oddělení obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zadrželi, a to na základě předchozího souhlasu novojičínského Státního zastupitelství a Okresního soudu Nový Jičín, na teritoriu Jihočeského kraje zdejší manželský pár (muž ve věku 34 let a žena ve věku 28 let) v souvislosti s důvodným podezřením z naplnění skutkové podstaty zločinu podvodu.
Od konce roku 2020 novojičínští policisté a kriminalisté intenzivně prošetřovali a následně prověřovali několik oznámení týkajících se podvodných jednání při internetových dražbách na portálu Aukro.cz, kdy se jednalo o nabídky prodeje investičního zlata, slitků ze žlutého kovu, historických mincí a bankovek.
Jak bylo následně zjištěno a prokázáno, tak 28letá žena a 34letý muž se pro zajištění svých vysokých životních nákladů spojených se splácením hypotéky na koupi rodinného domu a cestováním po celém světě rozhodli nakoupit napodobeniny historických dukátů s vyobrazením Františka Josefa I. s rokem ražby 1914, dále napodobeniny mincí s vyobrazením Zikmunda I., Zikmunda II., Zikmunda III. a Štěpána Bátoryho, dále padělek zlaté stokoruny s původní ražbou v roce 1908 a další falzifikáty vzácných mincí, bankovek a investičního zlata v gramáži 10 a 20 gramů.
Tyto téměř bezcenné věci v hodnotě několik stovek korun společně vydávali na internetových dražbách za pravé a originální zboží a slibovali jejich dodání po zaplacení vydražené kupní ceny ve výši od 10 do 150 tisíc korun.
S protiprávním jednáním započali v průběhu listopadu roku 2020, kdy si při první internetové dražbě zjistili všechny své případné zájemce, kteří si jim přihlásili na jistý e-mailový odkaz a tyto později postupně oslovovali s tím, že vítěz dražby ztratil o vydraženou věc zájem a proto jim daný předmět nyní nabízejí s desetitisícovou slevou oproti výsledku dražby, ale s nutností okamžitého odběru a úhrady. Celkem takto podvedli nebo se pokusili podvést nejméně deset fyzických osob napříč celou Českou republikou a svým protiprávním jednáním a chováním se neoprávněně obohatili o finanční prostředky ve výši 261 tisíc korun. K dalším přibližně 345 tisíci korunám se již nedostali, poněvadž případné poškozené osoby naštěstí pojaly podezření z možného podvodu.
V případě, že kupující následně reklamoval podvodné jednání a poukazoval na obdržení padělku místo originálu, tak se manželský pár snažil vymlouvat, že slíbenou minci či investiční zlato
omylem poslali jinému dražiteli, že tento je nyní pro ně nekontaktní a mají problém obdržet danou věc zpátky s tím, aby jí následně poslali danému stěžovateli. Jakmile byli tito kupující více důrazní, nechtěli již dále čekat a shora uvedené ženě a muži pohrozili trestním oznámením, tak jim manželé neoprávněně získané finanční prostředky vrátili zpět.
Pro řádné zadokumentování celého spisového materiálu a výše popsané trestné činnosti byla ze strany novojičínských policistů a kriminalistů provedena na Českobudějovicku domovní prohlídka rodinného domu výše zmíněných manželů, při které byly zajištěny různé padělky mincí a slitků ze žlutého kovu, jenž byly určeny k dalšímu obdobnému protiprávnímu jednání a chování podvodného charakteru. Na majetku obou podezřelých osob byla jako výnos z trestné činnosti zajištěna finanční částka na hotovosti ve výši 130 tisíc korun.
Na základě všech zjištěných a zajištěných důkazů bylo v těchto dnech proti manželům zahájeno trestní stíhání, které je vedeno na jejich svobodě a obviněný muž i obviněná žena se ve svých výpovědích k předmětnému zločinu podvodu plně doznali.
V současné době budou policisté a kriminalisté Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně v rámci vyšetřování získávat další podnětné informace vedoucí k dalším možným fyzickým či právnickým poškozeným osobám a organizacím. Obviněným hrozí v případě pravomocného rozhodnutí soudu nepodmíněný trest odnětí svobody ve výši jednoho až pěti let.