Tento týden proběhl na střelnicích v Bzenci a v Hodoníně 8. ročník světového šampionátu vojenských odstřelovačů. Celkem 79 mužů z devíti zemí včetně ČR (Armáda, Policie, Celní správa) zde porovnalo své schopnosti v přesné střelbě na mimořádnou vzdálenost. Za soutěžícími se přijel podívat také ministr obrany Martin Stropnický, pod jehož záštitou se závod koná.
„Dvoučlenné týmy profesionálních odstřelovačů jsou složené ze specialistů z řad českých i zahraničních ozbrojených složek,“ říká jeden z organizátorů závodu, zástupce velitele 71. mechanizovaného praporu z Hranic major Roman Ondroušek, a upřesňuje: „Letos byl poměr domácích a cizinců vyrovnaný, vychází to téměř půl na půl.“
Soutěž probíhala současně na třech stanovištích, skupiny se postupně na všech prostřídaly. Na hodonínské zkušební střelnici se soutěžilo na dvou stanovištích – celkem tu hráči změřili síly ve třinácti disciplínách. Je to například střelba na pohyblivý cíl, na skrytý gong za stěnou, vsedě s oporou nebo na sdružený terč i tzv. 3 stanoviště – 3 cíle. Za chloubu závodu lze považovat střelbu na 540 metrů. Co se zbraní týče, bylo na soutěžících, jakou konkrétní pušku si vyberou. Předepsaná, tzv. služební ráže střeliva, je .223 Remington, .308 Winchester nebo .335 Lapua.

Po ozbrojeném a odsouzeném zločinci pátrala zásahová jednotka, zapojen byl také vrtulník LS PČR
Třetí stanoviště se nacházelo v přibližně 20 km vzdáleném Hodoníně. Tady proběhla výrazně akčnější část závodu, jak uvádí hlavní rozhodčí šampionátu Petr Marek: „Zásadní je, že hráči neznají jednotlivé úkoly dopředu, musí být schopní okamžitě reagovat na situaci a řešit ji operativně podle našich zadání. Týmy tu byly ráno vysazené v přibližně dvoukilometrové vzdálenosti od střelnice a jejich úkolem bylo dopravit se lesem zcela nepozorovaně až na dohled ke stanovišti rozhodčích. A to nepozorovaně je nutné brát doslova – během přesunu se přestávky na jídlo ani cokoliv jiného prostě nekonají.“
Rozhodčí hodnotí, zda se účastníci dokázali přiblížit tak, že je „walkeři“, tedy porotci, kteří se je snaží odhalit, nenašli, že nezjistí jejich ukryté stanoviště ani po vypálení ran na cíl. Hráči pak musí najít pomocí optiky dokonale zamaskovaného protivníka, trefit předem určenou osobu ze skupiny třinácti siluet, zasáhnout z podzemního úkrytu kromě terčů i gong – jak je označován cíl v podobě modelu hlavy. Následně se musí soutěžící protáhnout klaustrofobii vyvolávajícími betonovými skružemi v délce více než pětadvacet metrů. Závodníci pak pokračují v plnění dalších úkolů, jimiž dokazují, že jsou skutečnými ostrostřelci.

Padělali platební příkazy, zásahová jednotka u nich při realizaci našla legálně držené zbraně a množství munice
Na zkušební střelnici VTÚ v Bzenci soutěžící navštívil ministr obrany, který ocenil unikátnost tohoto místa – mezi navátými písečnými valy bylo vybudováno několik koridorů, které střelci bezpečně využívají. Podle Martina Stropnického by se tato střelnice mohla stát místem, kam by za výcvikem přijížděli i vojáci ze zahraničí.
Soutěž vyhrálo dvoučlenné družstvo české policejní zásahové jednotky, na druhém místě se umístil tým Vojenské policie a na třetím místě tým firmy Meopta. Soutěž jednotlivců vyhrál rovněž odstřelovač z policejní zásahové jednotky Policie ČR.