Policisté z odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina realizovali v minulém týdnu osm nelegálních migrantů, kteří se ukrývali uvnitř návěsu tureckého kamionu, který převážel autodíly.
Celý případ pro policisty začal ve čtvrtek 22. ledna, v brzkých ranních hodinách, když byli policisté cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přivoláni k probíhající kontrolní činnosti celníků v areálu u obce Střítež.
Při této kontrolní činnosti bylo zjištěno podezření na převoz nelegálních migrantů v nákladním vozidle. Po příjezdu policistů na místo bylo zjištěno, že příslušníci Celní správy České republiky provedli kontrolu tureckého kamionu tovární značky Volvo s návěsem, který zastavili v rámci silniční kontroly.
Podle předložené dokumentace měl řidič jízdní soupravy převážet autodíly z Turecka do Holandska. Při následné kontrole nákladového prostoru tohoto vozidla bylo policisty zjištěno celkem osm osob cizí státní příslušnosti, které se v prostoru vozidla nacházely bez cestovních dokladů. Dva ze skupiny cizinců byli nezletilí a ve všech případech se jednalo o muže. Jednalo se konkrétně o dva cizince marocké státní příslušnosti, jednoho cizince turecké státní příslušnosti, tři cizinci afgánské státní příslušnosti, jednoho příslušníka libanonské státní příslušnosti a jednoho cizince palestinské státní příslušnosti.
V tureckém kamionu našli celníci na Vysočině osm migrantů
Výše uvedení cizinci nepředložili na výzvu policistů žádné cestovní doklady ani potřebné oprávnění k pobytu na území České republiky, proto byli zajištěni v souladu se zákonem o Policii České republiky a eskortování do budovy cizinecké policie. K podání vysvětlení ze strany cizinců bylo zapotřebí zajistit tlumočníky a poté mohly v dané věci pokračovat další procesní úkony. Následným šetřením se policistům podařilo zjistit, že skupina migrantů měla namířeno do Německa.
Řidiče vozidla policisté zadrželi a byly s ním zahájeny úkony zkráceného přípravného řízení pro podezření ze spáchání přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Dalším prověřováním ve věci a porovnáním otisků prstů v databázi Eurodac bylo zjištěno, že pět cizinců z této zajištěné skupiny má záznam v této databázi a bude s nimi tedy vedeno tzv. Dublinské řízení. Z tohoto důvodu bylo těchto pět cizinců následně zajištěno a umístěno do Zařízení pro zajištění cizinců ve Vyšních Lhotách. Dvěma cizincům bylo policisty vydáno rozhodnutí o správním vyhoštění a jednomu cizinci policisté vydali rozhodnutí o povinnosti opustit území. Všichni tři byli poté propuštění ze zajištění.
V letošním roce se jedná o první případ záchytu nelegálních migrantů na území Kraje Vysočina. „V oblasti tranzitní nelegální migrace byl loni odhalen na teritoriu našeho kraje pouze jeden případ. V této oblasti se jednalo o rapidní pokles oproti minulým obdobím. Pokles v oblasti tranzitní nelegální migrace však loni kopíroval trend v této oblasti v rámci celého území České republiky. Dané problematice se budou cizinečtí policisté intenzivně věnovat i nadcházejícím období,“ doplnil plk. Mgr. Oldřich Chaloupka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.






