Mladíkovi, který na Twitteru hrozil střelbou na českých školách, hrozí v případě prokázání viny vězení | Týdeník Policie

Mladíkovi, který na Twitteru hrozil střelbou na českých školách, hrozí v případě prokázání viny vězení

Mladíkovi, který na Twitteru hrozil střelbou na českých školách, hrozí v případě prokázání viny vězení

V pondělí dopoledne obdržela Policie ČR informaci o tom, že neznámý útočník chce střílet v blíže nespecifikovaném školském zařízení na území České republiky.

K této informaci přistoupila policie s veškerou vážností a odpovědností, kdy na řešení této situace začaly okamžitě pracovat jak celorepublikové útvary, tak útvary na jednotlivých krajských ředitelstvích.

Opatření policistů spočívala především v informovanosti zástupců jednotlivých škol a posílení výkonu služby v jejich bezprostředním okolí.

Prošetřování případu a pátrání po pachateli převzali do své kompetence kriminalisté druhého policejního obvodu. Těm se v podvečer, na základě značného množství operativních informací, podařilo vypátrat a následně i zadržet šestnáctiletého mladíka, který se posléze k tomuto jednání i přiznal.

Zadržený mladík je v tuto chvíli podezřelý z přečinu nebezpečné vyhrožování, kdy mu s ohledem na jeho věk hrozí poloviční trestní sazba, tedy trest odnětí svobody až na půl roku, případně zákaz činnosti. A jelikož je podezřelým osoba mladistvá, musí tak počítat i s výchovnými opatřeními.

Mladík po zadržení uvedl, že svou výhrůžku nemyslel jakkoli vážně, nicméně to ho odpovědnosti za protiprávní jednání nezbavuje.

Všichni bez rozdílu by měli mít na paměti, že takovouto či podobnou „klukovinu“ mohou zaplatit velice draho. Kromě trestněprávní roviny, kterou zmiňujeme níže, je zde ale i reálná možnost vymáhat po podezřelém škody způsobené dotčeným subjektům A z minulosti víme, že ty mohou být vyčísleny dokonce až v řádu desítek miliónů korun.

A jak na takové jednání pohlíží zákon?

§ 357 Šíření poplašné zprávy
(1) Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
(2) Kdo zprávu uvedenou v odstavci 1 nebo jinou nepravdivou zprávu, která je způsobilá vyvolat opatření vedoucí k nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa anebo bezdůvodnou záchrannou práci integrovaného záchranného systému sdělí soudu, orgánu Policie České republiky, orgánu státní správy, územní samosprávy, nebo jinému orgánu veřejné moci, právnické osobě, fyzické osobě, která je podnikatelem, anebo hromadnému informačnímu prostředku, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.

§ 352 Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci
(1) Kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.


V rámci cvičení utekli z havarovaného vězeňského autobusu dva vězni

Ve středu 18. září krátce po deváté hodině havaroval v katastru obce Bytíz u Příbrami vězeňský autobus, který ...

Ve středu 18. září krátce po deváté hodině havaroval v katastru obce Bytíz u Příbrami vězeňský autobus, který převážel do tamější věznice odsouzené vězně. Autobus se při nehodě převrátil na bok a ...

Ministr vnitra ocenil čtveřici středočeských hasičů, kteří cestou z Mistrovství ČR v požárním sportu zachránili několik lidských životů

Ve středu 18. září v odpoledních hodinách přijal ministr vnitra Jan Hamáček čtveřici příslušníků Hasičského ...

Ve středu 18. září v odpoledních hodinách přijal ministr vnitra Jan Hamáček čtveřici příslušníků Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, aby odměnil jejich rozhodnost a statečnost při ...

Muž bez řidičáku havaroval s Fiatem na kruhovém objezdu v Olomouci a z místa nehody odešel. Když ho vypátrali policisté, byl pod vlivem pervitinu

Ve středu 18. 9. 2019, krátce po půlnoci jsme přijali oznámení o havarovaném vozidle na kruhovém objezdu na ulici ...

Ve středu 18. 9. 2019, krátce po půlnoci jsme přijali oznámení o havarovaném vozidle na kruhovém objezdu na ulici Pražská (u Globusu) v Olomouci. Po příjezdu na místo policisté zjistili, že ...

Size: XS SM MD LG