Neobvyklý případ zaměstnal naši autohlídku v říjnu na Špitálce, kde ji o pomoc požádal osmdesátiletý muž, protože prý přišel o své peníze. Vylíčil, že ho při průjezdu Podnásepní ulicí oslovily dvě ženy a nabízely mu údajně za úhradu intimní hrátky, a tak si vybral mladší z nich a nechal ji nasednout vedle sebe do auta. Zaparkoval s ní opodál, peněženku si uložil do přihrádky ve dveřích a mladou ženu požádal, aby na něj chvíli počkala. Potřeboval si totiž ještě odskočit. Jenomže když se vracel k autu, ženu už prý zahlédl jen vpovzdálí, jak utíká i s jeho peněženkou a dvanácti tisíci korunami. Strážníci podezřelou dvaatřicetiletou ženu našli. Tvrdila, že muže nikdy neviděla a nemá s ním nic společného. Senior ji naopak bezpečně poznával. O chvíli později hlídka městské policie vyhledala i starší z obou žen. Padesátnice jim potvrdila, že její známá skutečně nastoupila do auta stejné barvy, jaké měl i senior. Strážníci tedy případ předali k prošetření pro důvodné podezření z trestného činu.
Do situace, se kterou se při své práci ještě nikdy nesetkali, přivedl v říjnu kolem poledne dva naše strážníky čtyřiapadesátiletý muž. Přijeli ho zkontrolovat do tramvajové smyčky v Řečkovicích po telefonátu řidičky dopravního podniku. S pomocí cestujícího prý muže odtáhla z blízkosti kolejí, u kterých ležel silně podroušený alkoholem. Měla ale obavy, aby se nevrátil zpátky k trati a neohrozil tak svůj život. Moment překvapení pro hlídku nastal, když stále ještě polehávajícího muže pobídla k podstoupení dechové zkoušky. Přístroj totiž po prvním pokusu ukázal, že příliš vysokou hodnotu ani nedokáže změřit. Technické maximum tohoto konkrétního zařízení se přitom pohybuje kolem šesti promile. Strážníci proto muži zavolali záchrannou službu a s drobným časovým odstupem nechali dotyčného znovu dýchnout do alkohol testeru. Zobrazil extrémní hodnotu 5,38 promile, která pro nenavyklého člověka může být i smrtelná. Zdravotníci si muže převzali do své péče a po ošetření ho odvezli do nemocnice.
Třicátník z Brna během říjnového podvečera navršil za volantem zarážející množství prohřešků, na které sám upozornil drobným dopravním přestupkem. Strážníci kontrolující Zábrdovice ho zpozorovali, když přijížděl od Cejlu a na volkswagenu měl rozsvícená jen obrysová světla, a tak mu dali pokyn k zastavení. Už při odstavování vozidla předvedl muž zvláštní manévr, když najel na jiné místo, než mu strážník jasně ukazoval. U kraje silnice navíc auto nedobrzdil, takže lehce naboural do parkujícího vozu a poškodil mu nárazník. Hlídka městské policie potom přišla na to, že mladík vůbec není držitelem řidičského oprávnění a nemá ani doklady k vozidlu. Auto nemělo ani platnou technickou kontrolu a když strážníci poukázali na to, že muž není jeho majitelem, tvrdil, že vůz toho dne dostal od známého. Strážníci se nespokojili ani s výsledkem dechové zkoušky, která neprokázala vypití alkoholu. Přivolali i kolegy ze státní policie a požádali je, aby muže nechali podstoupit test na drogy. Ten prokázal přítomnost omamných a psychotropních látek v těle, a tak strážníci policistům celý případ rovnou předali k prošetření.
I lékaři někdy potřebují zachránit. Své o tom ví doktorka ze západní části Brna, které v září v nezvyklé situaci pomáhali strážníci. Chodec na ulici slyšel přes okno její naléhavé a opakované volání, a tak rychle kontaktoval linku 156. Nebylo jasné, co se v budově děje, a mladík pochopil, že žena je v nesnázích ve svém bytě a bude potřebovat i záchranáře. V krátkém rozmezí tedy přijely k budově hned dvě hlídky městské policie. Na sanitku nakonec nedošlo. Když totiž strážníci vstoupili pootevřenými dveřmi do ordinace, uviděli sténající lékařku, jak z posledních sil přidržuje masivní kartotéku, která se nad ni nakláněla. Nový a ještě neukotvený kus nábytku se totiž po vysunutí jedné zásuvky vyvrátil od stěny a postupně se začaly otevírat všechny další přihrádky s kartami pacientů. Hlídky městské policie zatlačily kartotéku zpět ke zdi a přesvědčily se, že je lékařka v pořádku. Ta jim slíbila, že si hned nechá mohutnou skříň připevnit ke stěně a do té doby s ní raději nebude manipulovat.
Tramvajový tunel v Žabovřeské ulici zůstává navzdory našim častým varováním místem, kudy si chodci riskantně zkracují cestu. V září pozdě večer se dispečink dopravního podniku ozval městské policii s prosbou o vyvedení ženy, která procházela od Pisárek směrem k Bráfově ulici. Strážníci ji našli a zdůraznili jí, že se vystavila velkému nebezpečí. Chtěli od ní také vědět, proč tunelem šla. Šedesátiletá žena odpověděla že proto, že jí to nikdo nezakázal. Hlídka ji upozornila, že vstup zakazuje zákon o drahách a kromě něj i značka umístěná v ústí tunelu. Ženu ale zajímalo hlavně to, jestli ještě pojede nějaká tramvaj. Paradoxně právě kvůli ní ale musel dopravce provoz na trati dočasně zastavit. Navíc s ní strážníci potřebovali strávit nějaký čas kvůli projednání přestupku. Žena jim nadýchala bezmála dvě promile a případ zamířil do správního řízení.
Tunelem se už dříve dokonce v odpoledních hodinách vydala jednadvacetiletá žena z Opavska doprovázející jedenáctiletou dívku. Strážníci za bílého dne vyprovodili z tubusu i třiadvacetiletého tureckého studenta. V dubnu si devětatřicetiletý muž z Jičínska zkracoval cestu na zahrádku a v červnu uvnitř strážníci vypátrali čtyřiatřicetiletého chodce vedoucího jízdní kolo.
Některé kuriozity můžou rozhodně být i pozitivní. Kolemjdoucí před hlavním nádražím se v září dala do řeči s bezradně posedávajícím mužem na tramvajovém ostrůvku. Všimla si totiž, že nedokáže vstát z lavičky, a muž se jí svěřil, že přišel o své berle. Žena zavolala na linku 156 a jedna z blízkých hlídek městské policie přijela prověřit okolnosti. Čtyřicátník jí vysvětlil, že mu berle nikdo neukradl. Když vystupoval z tramvaje, zakopl, spadl a berle ve zmatku nechal ve voze. To vše se stalo už o tři hodiny dříve, takže nepomohl ani telefonát strážníků na dispečink dopravního podniku. Berle už nikde nebyly k dohledání, což přivedlo jednoho ze strážníků na myšlenku, že muži pomůže sám. Vzpomněl si, že po pracovním úrazu má ještě doma svoje berle, pro které už nemá využití. Muži tedy nabídl, že se za ním i s kolegou za chvíli vrátí a berle mu daruje. Přesně to udělal a vděčný muž díky tomu mohl z přestupního uzlu odejít.
V srpnu se na tísňovou linku městské policie obrátila seniorka z Bystrce s informací, že právě málem dostala infarkt. Expresivním popisem chtěla dát najevo, jak se polekala, když vyšla na svůj balkon zalévat květiny. Strážníkovi na operačním středisku řekla, že jí za oknem „přistálo jakési zvíře“, které považovala buďto za varana, nebo za chameleona. Ještě před odchytářem stihla do bytu dorazit bystrcká hlídka městské policie. Na rozdíl od rozechvělé sedmdesátnice se strážnice hned při spatření ještěra rozjásala. Hned poznala, že je to leguán. Nadšeným hlasem ho pozdravila „ahoj kámo“ a vysekla mu poklonu, že je krásný chlap. Její spontánní úsudek byl mimochodem přesný. Později se totiž potvrdilo, že šlo skutečně o samce. Plaza jako milovnice zvířat zkušeně uchopila, zatímco majitelka bytu se podivila, že ho vůbec vzala do ruky. Strážníci se dozvěděli, že v bytovém domě žije chovatel ještěrů. Nikdo z rodiny ale nebyl doma a nepodařilo se sehnat ani telefonický kontakt. Strážníci proto zvíře dočasně svěřili specialistovi. Mimochodem, nadšení naší strážnice ženu obměkčilo natolik, že si leguána nakonec i pohladila.
Dění v městských částech, o které se starají, sledují naši strážníci příležitostně i v lokálních skupinách na sociálních sítích. Když se tedy uživatelé v těch řečkovických začali zmiňovat, že si na konečné tramvaje na Terezy Novákové ušpinili oblečení o neoznačenou, čerstvě natřenou lavičku, podnikli kolegové hned několik kroků. Mimo jiné okamžitě připravili velké laminované varovné nápisy, aby si šaty neponičili další cestující. Vyhledali taky ranní kamerový záznam, kde po detailním prozkoumání objevili podezřelého muže. V okamžiku, kdy ráno ze zastávky odjela tramvaj a prostranství se vylidnilo, záměrně odstranil dva zřetelné nápisy umístěné natěrači a vyhodil je do koše. Potom se posadil na zídku a několik minut pozoroval, jak chodci lavičku používají. Městská policie srpnový případ předala do správního řízení, kde podezřelému muži hrozila pokuta do dvaceti tisíc korun. Navíc po něm cestující mohli požadovat náhradu případných škod.
O zdraví králíka svých sousedů se v srpnu obával muž z Líšně. Strážníkovi do telefonu popsal, že rodina z vedlejšího domu odjela na dovolenou a zvíře zřejmě zapomněla na dvoře. Líčil, že nebohého mazlíčka vidí v kleci, která je po dešti zatopená a chudák králík je téměř celý ponořený. Vyslané hlídce po příjezdu řekl, že sehnal na sousedy telefonní číslo. Obyvatelé domu ale neskrývali své překvapení a poznamenali, že žádného králíka nevlastní. Když se strážníci pečlivě podívali z vedlejšího pozemku na klec, měli rychle jasno. Uvnitř klece totiž nestál zmoklý králík, ale jen další, menší přepravka na zvířata. Souseda tak mohli uklidnit a sami pokračovat v naplánovaných kontrolách.
Majiteli firmy sídlící v centru Brna se v červnu nedařilo vyprovodit zaměstnance, který se prý dva týdny nedostavil do práce a kterého ráno našel spícího v boční místnosti zázemí. Strážníci třicátníka uviděli ležet vedle čtrnácti prázdných láhví vodky, probudili ho, posadili, ale domluva s ním prakticky nebyla možná. Z jeho stavu se dal předjímat i nepříznivý výsledek dechové zkoušky, hodnota alkoholu na displeji ale zarazila i hlídku městské policie. Na zařízení se rozsvítil údaj 5,43 promile. Pro mnoho nenavyklých lidí by mohla být taková hladina i smrtelná. Pro strážníky tedy byla impulsem k okamžitému přivolání záchranné služby. Zdravotníci přispěchali během chvíle a muže z Jihlavska hned na místě ošetřili. Sanitkou ho krátce nato odvezli do nemocnice.
Nevhodné místo si v červnu pro chvíle vzájemné sounáležitosti vybral roztoužený pár v Brně. Muž se ženou se v úterý odpoledne uchýlili do parku pod Mahenovým divadlem, kde si vášnivě opláceli náruživé dotyky. Ve víru touhy si zvolili plochu v ústraní, která je ale dokonale nechránila před pohledy kolemjdoucích. Po chvíli je tak zpozoroval svědek, který na lince 156 zdvořile a věcně popsal, co vidí. Muž prý ženu na trávníku začal svlékat a očividně neměl v úmyslu zůstat jen u toho. Volající měl ale dojem, že žena je podivně odevzdaná a pravděpodobně i opilá, a nebyl přesvědčený o tom, že s praktikami skutečně souhlasí. Na místo proto přispěchala i jedna z nedalekých hlídek městské policie. Na pětapadesátileté ženě bylo znát, že ji vyrušení nepotěšilo, a strážníky ujistila, že ví naprosto přesně, co dělá. Jasné to bylo i jim, protože už měla džíny stažené do půli stehen. V tu chvíli osamocené dvojici tedy vysvětlili, že prostranství v centru města není nejlepší místem pro intimnosti. Žena doporučení nejprve respektovala a spolu se svým třiačtyřicetiletým slovenským doprovodem se odebrala pryč. Na místo ji to ale pravděpodobně táhlo, protože už po půlhodině přijali strážníci telefonát o silně opilé ženě s částečně svlečenými kalhotami, která přišla do parku a sotva se držela na nohou. Byla to opět ona a strážníkům nadýchala 3,5 promile alkoholu. Nechali ji proto převézt na záchytnou stanici.
Krátký příběh zloby a odpuštění se odehrál během červnového odpoledne na nároží Nádražní ulice. Hlídka městské policie tam při kontrole postřehla spor mezi dvěma muži. Dvaatřicetiletý kolemjdoucí rozčíleně křičel na mladíka, který se s využitím informačních brožur a reproduktorů snažil šířit povědomí o křesťanské víře. Muž to hlasitě odmítal a argumentoval, že křesťanství je stejná ideologie jako nacismus. O chvíli dřív údajně jako výraz nesouhlasu hodil mladíkovým směrem nedojedený gyros v pitě. Mladý šiřitel křesťanství potvrdil, že mužův projev byl hodně intenzivní a vulgární, ale dodal, že on už mu odpustil, přestože celý výstup byl nepochybně ďáblova práce. Strážníci ho ujistili, že o vině a trestu rozhodne i správní orgán, protože případ předají kvůli podezření z přestupku proti občanskému soužití. Mladík to vzal na vědomí a na rozloučenou ještě nabídl strážníkovi slovo boží k nastudování. Hlídka se s poděkováním rozloučila a odebrala se sepsat úřední záznam.
Anglické volání o pomoc a tlučení do dveří slyšela v červnu brzy ráno žena procházející pasáží v centru Brna. Obrátila se proto na městskou policii. Strážníci svědkyni vyhledali a žena jim řekla, že na provozovně jsou vylepená i telefonní čísla, ale po jejich vytočení se jí s nikým nepodařilo spojit. Když přišli až ke vchodu, zjistili, že se jedná o striptýzový bar. Anglicky mluvícího muže zavřeného uvnitř strážníci ubezpečili, že pomoc už je na cestě. Operačnímu středisku se totiž podařilo dovolat odpovědnému pracovníkovi. Dorazil společně s kolegyní, muže pustili ven a zkontrolovali, že v podniku není nic poškozeného a neztratily se žádné věci. Osmatřicetiletý muž se výmluvným gestem chytil za hýždě a vysvětlil, že těsně před zavírací dobou marně hledal toaletu a objevil jen tento podnik. Na záchodě strávil nějaký čas a když chtěl vyjít na ulici, překvapilo ho, že klub je už zamčený. Strážníci z dokladů ověřili jeho osobní údaje, a protože vše bylo v pořádku a v podniku nic špatného neprovedl, nechali cizince odejít.
Tísňovou linku Městské policie Brno použil v červnu muž z Prahy k tomu, aby oznámil, že se při opouštění záchodu na brněnské čerpací stanici udeřil do hlavy. Během hovoru tvrdil, že obsluha byla k jeho připomínkám netečná. Strážník na operačním středisku mu vysvětlil, že se jedná o občanskoprávní spor a do těch městská policie nezasahuje. Muž ale zdůraznil, že si vrazil tyč do hlavy a je zraněný, a tak operátor využil toho, že se jedna z hlídek pohybovala nedaleko a poslal ji situaci prověřit. Muž na strážníky působil rozrušeně, žádné zranění ale neviděli. Nato si mladý Pražan rozhrnul vlasy a ukázal jim, že má na hlavě bouli. Přivolání zdravotníků ale nežádal. K benzínové pumpě přišel pěšky od svého nedalekého ubytování a strážníkům řekl, že doklady nemá, protože nepočítal s tím, že si urazí hlavu. Jeho totožnost tedy bez problémů ověřili pomocí tabletu. Šli se potom společně s ním podívat na pánskou toaletu, kde jim ukázal zařízení na zavírání dveří, jemuž se kvůli své vyšší postavě údajně nedokázal vyhnout. Strážníci ho upozornili, že obsluha je ochotná se domluvit a kovové rameno mechanismu označit. Pro všechny případy prostor zaznamenali na kameru. Třicátník kvitoval, že je událost evidovaná pro případ pozdějšího soudního sporu, a podotkl, že má dobrého právníka. Sám také upozornil, že je po vypití tří panáků a piva mírně opilý, a při dechové zkoušce skutečně nadýchal 0,9 promile alkoholu. Strážníci šestadvacetiletou prodavačku uklidnili, že případ rozhodně nevedou jako přestupek a že přijeli pouze zprostředkovat domluvu, aby předešli možnému konfliktu. Muž byl v závěru rozhovoru očividně klidnější a po jeho odchodu i strážníci čerpací stanici opustili.
Video z dubnové jízdy mladého cyklisty nočním Brnem by mohlo sloužit jako vysvětlující materiál, proč se někdy o opilých osobách lidově říká, že šněrují ulicemi. Jeho styl totiž skutečně nápadně připomínal provlékání tkaniček z jedné strany na druhou. Pracovníkům v dohledovém centru houpavá jízda nemohla uniknout a dali vědět nejbližší autohlídce městské policie. Strážníci čtyřiadvacetiletého Slováka dostihli v Kotlářské ulici. Naladěný byl velmi přátelsky a chvílemi působil až rozpustilým dojmem. Doklady u sebe sice neměl, přestože je to pro cizince povinnost, zato se hned ochotně přiznal k pití alkoholu. Zavzpomínal, že měl „iba pivečka“, a strážníkům zřejmě zcela popravdě řekl, že jich bylo „nejakých osem“. Při zkoušce na alkohol nadýchal přes 2,5 promile. Mladík se zajímal o to, jestli se výsledek násobí dvěma, a když mu strážníci tuto domněnku vyvrátili, očividně ho to uspokojilo. Poznamenal, že by se sám divil, kdyby s pěti promile zvládl jet na kole. Pozoruhodné bylo, že v tomto stavu absolvoval cestu se dvěma skleněnými půllitry v rukou. Mladý muž při závěrečné fotodokumentaci ještě strážníkům zapózoval opřený o dopravní značku a se zdviženým palcem. Případ i s fotkou zamířil do správního řízení.
Hrozící tragédii pomohli za lednového večera předejít strážníci v Bohunicích. O příjezd do bytového domu je požádal jeden z obyvatelů kvůli sousedovi, který u něj prý bezdůvodně urputně tloukl na dveře a držel prst na zvonku. Volající měl doma malé děti a podobná scéna se podle něj opakovala už poněkolikáté. Hlídka městské policie kontaktovala podezřelého u něj doma. Byt našla snadno, mimo jiné proto, že dveře byly nápadně poškozené. Padesátník přiznal, že si je sám rozbil sekerou. Strážníkům umožnil vstoupit dovnitř a ti ucítili silný železitý zápach. Muž jim vysvětlil, že se právě pokoušel úhlovou bruskou odřezat plynový sporák a rozříznout ho napůl. Ospravedlňoval to tvrzením, že tímto způsobem ukončuje smlouvu s dodavatelem energií. Strážníci proto okamžitě uzavřeli přívod plynu a upozornili muže na to, že mohl v osmipodlažním domě způsobit i výbuch. On ale nevybíravě odvětil, že je mu to úplně jedno a že v bytě rozřeže všechno. Hlídka proto přivolala záchranáře kvůli posouzení mužova zdravotního stavu, plynárenskou pohotovost i republikové policisty pro podezření ze spáchání trestného činu.