Policisté z oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál z Územní odboru policie v Děčíně zahájili rutinní výzvu k předložení zbraní, která však odhalila dlouholetou tragédii jednoho manželského páru. Devětačtyřicetiletá držitelka zbrojního průkazu nebyla schopna předložit všechny své zbraně ke kontrole.
Při vysvětlení uvedla, že jí to její manžel znemožnil, a zároveň se rozpovídala o hrůzách, které provázely jejich více než 25leté soužití.
Třiasedmdesátiletý muž podle zjištění policie několik let týral svou manželku. Žena byla vystavena každodennímu ponižování, vulgárním urážkám, fyzickému napadání a neustálému zastrašování. Muž jí zakazoval přístup k její poště i bankovnímu účtu, nainstaloval jí sledovací zařízení do auta, a dokonce ji opakovaně opařil vroucí vodou, čímž jí způsobil vážná zranění. V několika případech na ni mířil střelnou zbraní a vyhrožoval jí smrtí. Svým jednáním ji přivedl k psychickým problémům, které řešila alkoholem a po nějaké době vyhledala i odbornou pomoc a musela užívat antidepresiva.
Na základě podnětu kriminalistů byl státním zástupcem vydán předběžný souhlas se zadržením podezřelého, stejně jako okresním soudem v Děčíně povolení k domovní prohlídce. Kriminalisté na základě informací vyhodnotili chování muže jako nepředvídatelné a nebezpečné, zejména vzhledem k jeho sklonům k agresi a opilství.
Při domovní prohlídce rumburští kriminalisté nalezli 14 střelných zbraní a více než 6 000 kusů střeliva bez příslušných povolení. Jednalo se o brokovnice, revolvery, malorážky i samopal. Muž v minulosti přišel o zbrojní průkaz, avšak zbraně převedl na svou manželku a nadále je nelegálně držel. Všechny nalezené zbraně a střelivo policisté zajistili a převezli k odborné expertíze.
Policejní vyšetřovatel následně zahájil proti 73letému muži trestní řízení pro podezření ze spáchání zločinu týrání osoby žijící ve společném obydlí a přečinu nedovoleného ozbrojování. Obviněnému v případě prokázání viny před soudem hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od 2 do 8 let.
Vyšetřování nadále pokračuje a další podrobnosti budou známy po provedení odborných expertiz zabavených zbraní a střeliva.
Tento případ je důraznou připomínkou nutnosti prevence domácího násilí. Pokud oběť sama nenajde sílu situaci řešit, je nezbytné, aby zasáhli blízcí, známí či instituce, které o problému vědí. Podnět může podat kdokoliv, kdo má informace o násilí, aby bylo možné předejít dalšímu ubližování. Nikdy nepodceňujme situace, které se nám mohou zdát na první pohled nevýznamné. Pomoc může zachránit život. Policie ČR apeluje na všechny, kdo se ocitnou v podobné situaci, aby neváhali vyhledat pomoc nebo upozornit na násilí ve svém okolí.