Kroměřížští kriminalisté řeší případ podvodného telefonátu, který muže přesvědčil o nabytí zisku z předešlých investic. Následným poskytnutím vzdáleného přístupu do svého počítače přišel o sta tisíce korun. V únoru tohoto roku byl kontaktován jednasedmdesátiletý muž neznámým volajícím, který mu sdělil, že jeho předešlá investice mu vydělala půl milionu korun.
Tato informace mu nepřipadala nijak podezřelá, protože si asi před dvěma lety založil investiční účet s prvotním vkladem pět tisíc korun. V průběhu telefonátu seniorovi neznámý muž nabídl, že mu pomůže s převedením výdělku na jeho účet, s čímž souhlasil. Nejprve mu doporučil, aby si nainstaloval aplikaci pro vzdálený přístup do svého počítače.
V průběhu hovoru ho mimo jiné požádal o přístupová hesla k internetovému bankovnictví. Odůvodnil to tím, že musí nejprve odeslat nějakou platbu a poté mu budou připsány výnosy z investic. Údajnými problémy s touto platbou seniora pobídl k založení nového účtu u stávající banky. Pro založení účtu ho požádal o ofocení svých dokladů, včetně občanského průkazu.
Po chvíli ovšem senior obdržel telefonát ze své banky s tím, že detekovali podezřelé pohyby financí na jeho účtu. Následnou návštěvou banky mu bylo sděleno, že z jeho stávajícího účtu byly přesunuty peníze na nově vytvořený účet. Ty byly následně dále odeslány na účet už jiné tuzemské banky, který byl taktéž založen na jeho jméno.
Ovšem k tomuto jemu neznámém účtu, už neměl žádné přístupové informace. Bohužel, i z tohoto účtu byly dále peníze odčerpány. Senior tímto podvodným jednáním přišel o své úspory v celkové výši šest set tisíc korun.
Pachateli v případě dopadení hrozí za trestný čin podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku až osm let za mřížemi.