Ve čtvrtek se na policisty obrátil 56letý muž ze Šternberska, který se stal obětí „falešného bankéře“. Poškozeného telefonicky kontaktoval dosud neznámý pachatel vystupující jako pracovník banky, u které má muž účet. Pod legendou záchrany finančních prostředků před hackerem jej přiměl k přeposlání peněz ze svého účtu na jiný bankovní účet. Muž ze strachu o své finance uvěřil a v několika transakcích přeposlal částky v celkové výši přes 71 tisíc korun.
Poškozenému toto jednání nepřišlo podezřelé, jelikož pár dní před tím nabízel na jednom inzertním portálu k prodeji vysavač. Na jeho nabídku zareagovala údajná žena, která mu zaslala email s odkazem na přepravní společnost. Na odkaz kliknul a zadal zde také své přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Následně se mu toto jednání zdálo podezřelé a ihned se odhlásil. Na druhý den se mu ozval domnělý pracovník banky a rozjel se kolotoč nekalých praktik.
Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod. V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli v krajním případě až dva roky za mřížemi.
Apelujeme na občany, kteří prodávají zboží na inzertních či obdobných portálech, aby zpozorněli vždy, když jim kupující pošle odkaz na přepravní společnost, která by měla kromě platby zajistit i přepravu zboží. Jedná se o podvržené odkazy, a proto do nich nezadávejte údaje ke své platební kartě nebo internetovému bankovnictví.
Internetoví podvodníci vystavují oběti časovému presu a obavě, že přijdou o své peníze. Banka se svými klienty takovým způsobem nekomunikuje a nikdy po nich nepožaduje přeposílání či vkládání peněz na jiné účty.
V případě, že přijmete hovor od údajného bankovního pracovníka, který se Vás snaží přesvědčit o napadeném účtu, raději telefonát ukončete a ihned kontaktujte oficiální infolinku své banky nebo navštivte bankovní pobočku.