Stalo se to koncem minulého týdne. Pacient středního věku pracoval s kolegy v lese na Znojemsku, právě oni zavolali na tísňovou linku. Operační středisko jihomoravských záchranářů vyslalo pozemní lékařskou a záchranářskou posádku a také vrtulník. Terén byl však velmi špatně přístupný, o spolupráci proto požádali i hasiče-lezce, kteří létají vrtulníkem Letecké služby Policie ČR, kdyby bylo třeba použít tzv. palubní jeřáb. Záchranáři nemohli nic podcenit, pacient totiž kolaboval a utrpěl anafylaktický šok, jedná se o život ohrožující stav.
Pro naše sanitky byl terén nesjízdný, zdravotníci tak poslední etapu cesty absolvovali traktorem, poté muži poskytli kyslík, tepelný komfort a léky. Následoval transport pacienta částečně pozemní a částečně vzdušnou cestou. Chceme poděkovat všem, kdo se na záchranné akci ve velmi náročných podmínkách podíleli. Jednalo se o ukázkovou spolupráci složek IZS, ale významnou pomoc poskytli také právě lesní dělníci a místní správce. Děkujeme.
A teď ponaučení, co dělat, když nás bodne vosa, včela nebo sršeň?
Pokud jde o štípnutí, které se projevuje pouze lokálně, tedy například malý otok na ruce, pak doporučujeme chlazení místa a je-li to možné, užití léků proti alergii (jsou to tzv. antihistaminika).
Pokud však dojde i k systémové rekci, tzv. anafylaktickému šoku, který se může projevit svěděním celého těla, slabostí, pocitem na omdlení nebo poruchou vědomí, pak jde o stav, kdy je třeba volat odbornou pomoc. Stejně tak je nutné kontaktovat tísňovou linku, jde-li o bodnutí do oblasti obličeje či krku, postižené místo začne otékat a dostaví se dýchací potíže, v takové situaci mohou být ohroženy životní funkce a může dojít i k úmrtí.
Co dělat v případě, kdy je dotyčný pobodaný alergik a ví o tom?
Pak by měl být vybaven tzv. autoinjektorem s adrenalinem, je nutné jej ihned aplikovat.
A ještě jedna důležitá věc: alergickou reakci může mít člověk kdykoliv v životě, tedy i v případě, že ji nikdy dříve neměl. Takže bodnutí hmyzem raději nepodceňovat…