Myslel si, že mu babička nekoupí nový mobil, a tak si vymyslel, že ho někdo přepadl | Týdeník Policie

Myslel si, že mu babička nekoupí nový mobil, a tak si vymyslel, že ho někdo přepadl

Myslel si, že mu babička nekoupí nový mobil, a tak si vymyslel, že ho někdo přepadl

Ostravští kriminalisté se čas od času setkávají s případy, u kterých po prověření konstatují, že se jedná o fikci oznamovatele. Tito kolikrát velmi barvitě a podrobně policistům popisují trestnou činnost, která byla vůči jejich osobě spáchána.

Je otázkou, zda si uvědomují, jak zcela zbytečně svým oznámením zvlášť závažné trestné činnosti kriminalisty zaměstnají, přičemž ti by mohli své úsilí věnovat případům, kde oběť pomoc opravdu potřebuje. Pak už záleží jen na zkušenosti kriminalistů jak rychle „spletenec lží“ rozpletou.

Na policii se v doprovodu matky dostavil oznámit sedmnáctiletý mladík, že byl okraden třemi neznámými muži. Po prvotním „vytěžení“ oznamovatele vše nasvědčovalo tomu, že byl spáchán zvlášť závažný zločin loupež s trestní sazbou odnětí svobody až na deset let.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení a započali se skutkem důkladně zabývat. Na řadu přišel také výslech oznamovatele. Velmi věrohodně a podrobně popsal, jak se společně se svým čtrnáctiletým kamarádem „potulovali“ venku až do doby, kdy k nim přistoupili tři muži. Jeden držel v ruce nůž a po oznamovateli požadoval po prvotním fyzickém kontaktu jeho taštičku, kde měl uloženy mimo jiné doklady a mobilní telefon. K tomuto muži se měli přidat další dva pachatelé, kteří oznamovatele začali tahat za triko. Nakonec se taštičky měli zmocnit a dát se na útěk. Pronásledovat je měl čtrnáctiletý kamarád. Z tohoto důvodů pachatelé taštičku zahodili a utekli. Kontrolou věcí oznamovatel zjistil, že jeho mobilní telefon je rozbitý. Oznamovatel pachatelé velmi podrobně popsal, všiml si také, že jednomu „táhlo“ z úst, druhý, že měl značkové ponožky vysoko vytažené. Jeho důkladný popis se také zaměřil například na kšiltovou čepici jednoho z mužů. S kriminalisty neváhal vyhotovit také identikit muže s nožem. Potvrzení své výpovědí požadoval také po čtrnáctiletém mladíkovi, který s tím však nesouhlasil a na policii tedy skutečnosti popsal zcela odlišně.

Rozuzlení: poté co byly oznamovateli předestřeny nesrovnalosti zjištěných skutečností, kriminalistům sdělil, že si vše vymyslel. Ke svému zranění a roztrženému triku uvedl, že si to udělal sám, aby bylo jeho oznámení věrohodnější, sestavený identikit je zcela smyšlený.

Motiv: mobilní telefon, který dostal před třemi měsíci, se oznamovateli rozbil jeho vlastní neopatrnosti. Obával se, že by mu babička nový telefon již nekoupila.

Foto: Policie ČR

Na Šumpersku proběhla kontrolní akce na dodržování zákona o zaměstnanosti

​Olomoučtí celníci kontrolovali dodržování zákona o zaměstnanosti v oblasti regionu Šumpersko a zjistili 31 ...

​Olomoučtí celníci kontrolovali dodržování zákona o zaměstnanosti v oblasti regionu Šumpersko a zjistili 31 porušení. Koncem ledna provedli příslušníci Celního úřadu pro Olomoucký kraj ...

Policisté museli odložit vyšetřování nebezpečného předjíždění na Jičínsku

Jičínští dopravní policisté v těchto dnech odložili věc dopravního přestupku proti bezpečnosti a plynulosti ...

Jičínští dopravní policisté v těchto dnech odložili věc dopravního přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. I přes jeho intenzivní šetření a odborná zkoumání zajištěného ...

Moravskoslezští záchranáři si převzali patnáct nových vozidel

Záchranáři ZZS MSK uvedli v úterý 18. února 2020 slavnostně do provozu patnáct nových, plně vybavených, sanitních ...

Záchranáři ZZS MSK uvedli v úterý 18. února 2020 slavnostně do provozu patnáct nových, plně vybavených, sanitních vozidel. Slavnostního setkání a tiskové konference se v areálu IZS v ...

Pod vlivem drog a se zákazem řízení ujížděl pražským strážníkům i přesto, že měl v autě tříleté dítě

Pod vlivem drog, se zákazem řízení a s 3 letým synem ujížděl hlídce strážníků 28 letý muž. V autě si ho všimla ...

Pod vlivem drog, se zákazem řízení a s 3 letým synem ujížděl hlídce strážníků 28 letý muž. V autě si ho všimla hlídka strážníků, která ho pár hodin předtím řešila za jiný přestupek a z lustrace ...

Size: XS SM MD LG