Myslel si, že mu babička nekoupí nový mobil, a tak si vymyslel, že ho někdo přepadl | Týdeník Policie

Myslel si, že mu babička nekoupí nový mobil, a tak si vymyslel, že ho někdo přepadl

Myslel si, že mu babička nekoupí nový mobil, a tak si vymyslel, že ho někdo přepadl

Ostravští kriminalisté se čas od času setkávají s případy, u kterých po prověření konstatují, že se jedná o fikci oznamovatele. Tito kolikrát velmi barvitě a podrobně policistům popisují trestnou činnost, která byla vůči jejich osobě spáchána.

Je otázkou, zda si uvědomují, jak zcela zbytečně svým oznámením zvlášť závažné trestné činnosti kriminalisty zaměstnají, přičemž ti by mohli své úsilí věnovat případům, kde oběť pomoc opravdu potřebuje. Pak už záleží jen na zkušenosti kriminalistů jak rychle „spletenec lží“ rozpletou.

Na policii se v doprovodu matky dostavil oznámit sedmnáctiletý mladík, že byl okraden třemi neznámými muži. Po prvotním „vytěžení“ oznamovatele vše nasvědčovalo tomu, že byl spáchán zvlášť závažný zločin loupež s trestní sazbou odnětí svobody až na deset let.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení a započali se skutkem důkladně zabývat. Na řadu přišel také výslech oznamovatele. Velmi věrohodně a podrobně popsal, jak se společně se svým čtrnáctiletým kamarádem „potulovali“ venku až do doby, kdy k nim přistoupili tři muži. Jeden držel v ruce nůž a po oznamovateli požadoval po prvotním fyzickém kontaktu jeho taštičku, kde měl uloženy mimo jiné doklady a mobilní telefon. K tomuto muži se měli přidat další dva pachatelé, kteří oznamovatele začali tahat za triko. Nakonec se taštičky měli zmocnit a dát se na útěk. Pronásledovat je měl čtrnáctiletý kamarád. Z tohoto důvodů pachatelé taštičku zahodili a utekli. Kontrolou věcí oznamovatel zjistil, že jeho mobilní telefon je rozbitý. Oznamovatel pachatelé velmi podrobně popsal, všiml si také, že jednomu „táhlo“ z úst, druhý, že měl značkové ponožky vysoko vytažené. Jeho důkladný popis se také zaměřil například na kšiltovou čepici jednoho z mužů. S kriminalisty neváhal vyhotovit také identikit muže s nožem. Potvrzení své výpovědí požadoval také po čtrnáctiletém mladíkovi, který s tím však nesouhlasil a na policii tedy skutečnosti popsal zcela odlišně.

Rozuzlení: poté co byly oznamovateli předestřeny nesrovnalosti zjištěných skutečností, kriminalistům sdělil, že si vše vymyslel. Ke svému zranění a roztrženému triku uvedl, že si to udělal sám, aby bylo jeho oznámení věrohodnější, sestavený identikit je zcela smyšlený.

Motiv: mobilní telefon, který dostal před třemi měsíci, se oznamovateli rozbil jeho vlastní neopatrnosti. Obával se, že by mu babička nový telefon již nekoupila.

Foto: Policie ČR

Opilý senior se zákazem řízení naboural s Daewoo zezadu do kamionu

K dopravní nehodě na silnici I. třídy č. 26 mezi obcemi Holýšov a Stod došlo dne 17. září 2019 v 13:00 hodin. ...

K dopravní nehodě na silnici I. třídy č. 26 mezi obcemi Holýšov a Stod došlo dne 17. září 2019 v 13:00 hodin. Sedmašedesátiletý řidič osobního automobilu Daewoo Kalos jedoucí ve směru od obce ...

Mladého muže postihly u stanice metra v Praze křeče, při pádu si poranil hlavu

Mladého muže postihl záchvat křečí, při pádu si poranil hlavu. Strážníci mu poskytli první pomoc a přivolali ...

Mladého muže postihl záchvat křečí, při pádu si poranil hlavu. Strážníci mu poskytli první pomoc a přivolali záchranáře. Při běžné hlídkové činnosti v okolí stanice metra Vltavská si hlídka ...

Řidič alternativní přepravní služby nedokázal strážníkům na pražském letišti předložit doklady taxislužby, navíc má vysloven platný zákaz řízení

Řidič alternativní přepravní služby dopravil cestující na letiště i přes vydaný zákaz řízení. Strážníci ho naštěstí ...

Řidič alternativní přepravní služby dopravil cestující na letiště i přes vydaný zákaz řízení. Strážníci ho naštěstí odhalili. Při kontrole areálu Letiště Václava Havla v Praze si strážníci z ...

Size: XS SM MD LG