Na jihu Moravy proběhla společná kontrolní akce celní a finanční správy | Týdeník Policie

Na jihu Moravy proběhla společná kontrolní akce celní a finanční správy

Na jihu Moravy proběhla společná kontrolní akce celní a finanční správy

Téměř čtyři sta daňových subjektů a náklad o objemu převyšujícím tisíc tun prověřili při společné kontrolní akci pracovníci celní a finanční správy z Jihomoravského kraje.

Přibližně před měsícem nás oslovili pracovníci Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj s návrhem na společnou kontrolní akci. Ve snaze o neustálé snižování daňových nedoplatků se rozhodli zaměřit na přepravu zboží v silniční dopravě. Celníci tak kolegům z finanční správy poskytli nezbytnou součinnost při zastavování vozidel, prokazování totožnosti řidičů, vyžádání dokladů k převáženému nákladu či kontrole samotného zboží.

Kontrolní akce se uskutečnila na významných hraničních přechodech Jihomoravského kraje – Lanžhot, Mikulov a Hatě a na komunikacích v jejich blízkosti. Kontrolovala se vozidla zaparkovaná na odstavných plochách, přijíždějící či odjíždějící z parkovišť, některá byla zastavována i dynamicky na silnicích a dálnicích.

Pracovníci finančního úřadu se v rámci prováděné kontroly zaměřili na přepravovaný náklad a jeho vlastníka. Kontrolovalo se, zda vlastník tohoto zboží není současně daňovým dlužníkem. K tomuto byly hlídky vybaveny počítačovou a komunikační technikou umožňující on-line připojení do evidencí finanční správy k ověření aktuálního stavu. Prověřen byl vlastník dopravního prostředku a následně ani řidič vozidla.

V rámci akce bylo zkontrolováno 392 daňových subjektů, z nichž 76 mělo své daňové sídlo v rámci Jihomoravského kraje. Z hlediska přepravovaného zboží se jednalo o kontrolu 159 nákladů o celkové hmotnosti 1010 tun. Šlo o hutní materiál, cukrovinky, jízdní kola, autodíly apod.

Společná terénní akce tohoto rozsahu byla pro obě strany premiérou, avšak celní a finanční úřad jako instituce téhož resortu spolu při výkonu svých pravomocí běžně a pravidelně spolupracují. V květnu tohoto roku se například díky rychlé a efektivní spolupráci s celní správou podařilo daňovým exekutorům na základě dočasného zadržení zboží zajistit ze strany poplatníka úhradu daňového nedoplatku ve výši přes 25 milionů korun.

Foto: Celní správa

Moravskoslezští policisté se při bezpečnostní akci zaměřili na přecházení kolejiště

Policisté z oddělení hlavní nádraží Ostrava kontrolovali při bezpečnostním opatření především dodržování zákazu ...

Policisté z oddělení hlavní nádraží Ostrava kontrolovali při bezpečnostním opatření především dodržování zákazu přecházení přes koleje v místech, kde přecházení není povoleno. Tato speciální ...

Policejní psovodi Moravskoslezského kraje vsadili na vzdělávání

Uplynulý rok 2019 byl pro psovody Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje rokem, v němž si připomněli ...

Uplynulý rok 2019 byl pro psovody Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje rokem, v němž si připomněli 10. výročí založení Oddělení služební kynologie v rámci novodobé organizační ...

Size: XS SM MD LG