Jihočeští policisté stále evidují výrazné počty přestupků a několik trestných činů, kterých se dopouští kopáči vltavínů. Na přelomu ledna a února při této nelegální činnosti přistihli policejní kynologové a policisté z obvodních oddělení více jak dvě desítky lidí. Ti kopou na loukách, polích, ale i v lesích. Všude tam, kde je pravděpodobné, že budou úspěšní a oblíbený drahokam naleznou.
Nejvíce případů řeší policisté na Trhosvinensku a například Boršovsku. Že se kopáči dopouští protiprávního jednání je jedna věc, druhá je však to, že tím, že narušují zem a kopou hluboké jámy hrozí riziko, že si lidé jámy nevšimnou, mohou spadnout a zranit se. Několik výkopů je například i v blízkosti letního dětského tábora, kde se budou pohybovat děti a riziko pádu a zranění samozřejmě hrozí.
Pokud policisté přistihnou kopáče při činu, záleží na místě, kde se protiprávní činnosti dopouští a také na tom, jestli je to poprvé či již poněkolikáté. Ve správním řízení mohou kopáči dostat pokuty v řádech vyšších tisíců korun. Inspekce životního prostředí pak může vydat zákaz činnosti a pokud se do kopání pustí člověk opakovaně, dopouští se trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.
A samozřejmě samotným kopáčům hrozí, že ve výkopu zůstanou, jelikož může být půda podmáčená a zavalit je. Naposledy kopání vltavínů stálo život pětatřicetiletého muže, který před deseti lety zahynul právě ve výkopu na Českobudějovicku, když ho zavalila hlína a písek a muži již nebylo pomoci.