Během léta a celkově teplého počasí se na silnicích objevuje stále více osob na elektrokoloběžkách. Většina uživatelů si však neuvědomuje, že i tyto stroje podléhají legislativním pravidlům a jejich řidiči jsou povinni dodržovat podmínky zákona o silničním provozu.
Na elektrokoloběžky je nahlíženo dvěma způsoby – nemotorová x motorová vozidla. V případě, že osoba jede na elektrokoloběžce – nemotorovém vozidlu, je považována z pohledu silničního zákona za cyklistu a platí pro ní tedy stejná ustanovení jako pro osobu jedoucí na jízdním kole.
Na trhu jsou však k dispozici také elektrokoloběžky, na které je nahlíženo jako na motorová vozidla a tedy se musí řídit pravidly pro tyto skupiny vozidel. Na uživatele takových elektrokoloběžek – motorových vozidel se pak nahlíží jako na motocyklisty.
O tom, že není elektrokoloběžka jako elektrokoleběžka se přesvědčili během prázdnin dva řidiči na Náchodsku a Jičínsku.
JIČÍNSKO – Havárie se zraněním, řidič pod vlivem
Koncem června vyjížděli jičínští dopravní policisté v nočních hodinách do Nové Paky k havárii 66letého řidiče elektrokoloběžky. Řidič nezvládl odbočovací manévr, narazil do vyvýšeného obrubníku a upadl na zem. Se zraněním hlavy byl převezen do nemocnice. Policisté u muže provedli dechovou zkoušku, která byla s hodnotami přes 2 promile pozitivní. K požití alkoholu před jízdou se doznal, měl během večera vypít 6 piv a 6 panáků griotky.
V průběhu šetření dopravní nehody policisté zjistili, že uvedená elektrokoloběžka má výkon motoru 2000W a dosahuje maximální rychlost 50 km/hodin. Což je v rozporu s metodickým pokynem Ministerstva dopravy, kde je mezní hranice rozlišující zařazení elektrokoloběžky mezi motorová a nemotorová vozidla v této kategorii do výkonu motoru 250W a maximální dosažitelné rychlosti jízdy do 25 km/hod.
Předmětná elektrokoloběžka je tak zařazena do kategorie motorových vozidel a vztahují se tak na její provozování všechna příslušná zákonná opatření – řidičské oprávnění, zákaz požívání alkoholických nápojů, pojištění odpovědnosti za škodu, apod.). Muž je proto podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a hrozí mu tak roční vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.
NÁCHODSKO – Bez řidičáku a pod vlivem
O tom, že je potřeba znát svůj stroj se přesvědčil také muž z Náchodska, kterého během srpna zastavili v rámci běžného výkonu služby policisté z obvodního oddělení Police nad Metují. Muž jedoucí na elektrokoloběžce na sebe upozornil svým stylem jízdy, kdy se na silnici motal a kličkoval. Policisté s ním provedli dechovou zkoušku, která ukázala hodnotu 2,48 promile alkoholu v dechu a následným měřením hodnota 2,35 promile alkoholu.
I tento řidič řídil elektrickou koloběžku, pro kterou je potřeba vlastnit řidičský průkaz skupiny AM nebo B, jelikož je považovaná za moped. Uvedené motorové vozidlo navíc řídil i přes to, že není držitelem žádného řidičského oprávnění a uvedené vozidlo není přihlášeno v registru vozidel, na vozidle tedy není umístěna ani registrační značka. Jednapadesátiletý muž je v současné době podezřelý ze spáchání stejného trestného činu, jako muž z Jičínska.