Nepřipoutané řidiče kamionů a autobusů posílali policisté při akci na D8 rovnou na „simulátor nárazu“ | Týdeník Policie

Nepřipoutané řidiče kamionů a autobusů posílali policisté při akci na D8 rovnou na „simulátor nárazu“

Nepřipoutané řidiče kamionů a autobusů posílali policisté při akci na D8 rovnou na „simulátor nárazu“

V pátek 30. srpna 2019 se na 78. km dálnice D8 uskutečnil již 9. ročník dopravně preventivní akce „DEN PRO KAMIONY“, kterou společně pořádaly Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje a Odbor dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Cílem této preventivní akce bylo zejména upozornit řidiče kamionové a autobusové dopravy na důležitost poutání bezpečnostními pásy.

Spousta řidičů kamionů poutání bezpečnostními pásy stále silně podceňuje a mylně se domnívá, že ve velkých vozech je zapnutý bezpečnostní pás naprostou zbytečností.

K vyvrácení tohoto mýtu byly na místě k dispozici dva simulátory – „simulátor nárazu“, kde si řidiči mohli ověřit, jaké síly působí na jejich tělo i při nárazu v malých rychlostech, a otočný simulátor kamionu, který byl poskytnut německým DVR – German Road Safety Council. O simulátor, ve kterém mohli zájemci zažít pocity při převrácení nákladního vozidla, byl stejně jako v minulých letech velký zájem.

K dispozici byly také speciální brýle simulující 1,5 promile alkoholu v krvi a únavu po probdělé noci. Na místě byli také záchranáři, pod jejichž dohledem si řidiči mohli vyzkoušet poskytnutí první pomoci.

Důležitost poutání rozebíral na místě s řidiči kamionů dopravní expert Jan Pechout, řidičům se věnovali policisté z dálničního oddělení Policie ČR Řehlovice. Nejen s policisty, ale i s odborníky dalších zúčastněných subjektů mohli řidiči diskutovat otázky týkající se mj. např. předpisů pro nákladní dopravu, přepravu nebezpečných nákladů apod. Hlavně pro německé řidiče byli k dispozici policisté z policejního ředitelství v Drážďanech (LKW Kontrollgruppe – PD Dresden) a policejního ředitelství Bautzen (Autobahn polizei Bautzen).

Program svoji prezentací doplnili hasiči z Petrovic. Bonusem pro řidiče byla ukázka 2 závodních nákladních speciálů dakarské rally ze stáje MKR Adventure.

Během akce policisté zastavili celkem 136 vozidel, z nichž bylo 83 nákladních (28 CZ a 55 EU) a 11 autobusů (10 CZ a 1 EU). Nezapnuté bezpečnostní pásy zaznamenali policisté u třetiny osádek, velké množství řidičů mělo na čelním skle věci, které bránily ve výhledu, a v kabině volně položené předměty, které by je v případě nehody mohly ohrozit. V jednom z kontrolovaných vozidel policisté odhalili nepoužití dětské autosedačky.

Foto: Policie ČR

Opilý senior se zákazem řízení naboural s Daewoo zezadu do kamionu

K dopravní nehodě na silnici I. třídy č. 26 mezi obcemi Holýšov a Stod došlo dne 17. září 2019 v 13:00 hodin. ...

K dopravní nehodě na silnici I. třídy č. 26 mezi obcemi Holýšov a Stod došlo dne 17. září 2019 v 13:00 hodin. Sedmašedesátiletý řidič osobního automobilu Daewoo Kalos jedoucí ve směru od obce ...

Mladého muže postihly u stanice metra v Praze křeče, při pádu si poranil hlavu

Mladého muže postihl záchvat křečí, při pádu si poranil hlavu. Strážníci mu poskytli první pomoc a přivolali ...

Mladého muže postihl záchvat křečí, při pádu si poranil hlavu. Strážníci mu poskytli první pomoc a přivolali záchranáře. Při běžné hlídkové činnosti v okolí stanice metra Vltavská si hlídka ...

Řidič alternativní přepravní služby nedokázal strážníkům na pražském letišti předložit doklady taxislužby, navíc má vysloven platný zákaz řízení

Řidič alternativní přepravní služby dopravil cestující na letiště i přes vydaný zákaz řízení. Strážníci ho naštěstí ...

Řidič alternativní přepravní služby dopravil cestující na letiště i přes vydaný zákaz řízení. Strážníci ho naštěstí odhalili. Při kontrole areálu Letiště Václava Havla v Praze si strážníci z ...

Size: XS SM MD LG