Nepřipoutané řidiče kamionů a autobusů posílali policisté při akci na D8 rovnou na „simulátor nárazu“ | Týdeník Policie

Nepřipoutané řidiče kamionů a autobusů posílali policisté při akci na D8 rovnou na „simulátor nárazu“

Nepřipoutané řidiče kamionů a autobusů posílali policisté při akci na D8 rovnou na „simulátor nárazu“

V pátek 30. srpna 2019 se na 78. km dálnice D8 uskutečnil již 9. ročník dopravně preventivní akce „DEN PRO KAMIONY“, kterou společně pořádaly Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje a Odbor dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Cílem této preventivní akce bylo zejména upozornit řidiče kamionové a autobusové dopravy na důležitost poutání bezpečnostními pásy.

Spousta řidičů kamionů poutání bezpečnostními pásy stále silně podceňuje a mylně se domnívá, že ve velkých vozech je zapnutý bezpečnostní pás naprostou zbytečností.

K vyvrácení tohoto mýtu byly na místě k dispozici dva simulátory – „simulátor nárazu“, kde si řidiči mohli ověřit, jaké síly působí na jejich tělo i při nárazu v malých rychlostech, a otočný simulátor kamionu, který byl poskytnut německým DVR – German Road Safety Council. O simulátor, ve kterém mohli zájemci zažít pocity při převrácení nákladního vozidla, byl stejně jako v minulých letech velký zájem.

K dispozici byly také speciální brýle simulující 1,5 promile alkoholu v krvi a únavu po probdělé noci. Na místě byli také záchranáři, pod jejichž dohledem si řidiči mohli vyzkoušet poskytnutí první pomoci.

Důležitost poutání rozebíral na místě s řidiči kamionů dopravní expert Jan Pechout, řidičům se věnovali policisté z dálničního oddělení Policie ČR Řehlovice. Nejen s policisty, ale i s odborníky dalších zúčastněných subjektů mohli řidiči diskutovat otázky týkající se mj. např. předpisů pro nákladní dopravu, přepravu nebezpečných nákladů apod. Hlavně pro německé řidiče byli k dispozici policisté z policejního ředitelství v Drážďanech (LKW Kontrollgruppe – PD Dresden) a policejního ředitelství Bautzen (Autobahn polizei Bautzen).

Program svoji prezentací doplnili hasiči z Petrovic. Bonusem pro řidiče byla ukázka 2 závodních nákladních speciálů dakarské rally ze stáje MKR Adventure.

Během akce policisté zastavili celkem 136 vozidel, z nichž bylo 83 nákladních (28 CZ a 55 EU) a 11 autobusů (10 CZ a 1 EU). Nezapnuté bezpečnostní pásy zaznamenali policisté u třetiny osádek, velké množství řidičů mělo na čelním skle věci, které bránily ve výhledu, a v kabině volně položené předměty, které by je v případě nehody mohly ohrozit. V jednom z kontrolovaných vozidel policisté odhalili nepoužití dětské autosedačky.

Foto: Policie ČR

Na Svitavsku proběhla dopravně bezpečnostní akce zaměřená na kamiony

V úterý proběhla na Svitavsku součinnostní dopravně bezpečnostní akce „X“. Na akci se podílela služba dopravní ...

V úterý proběhla na Svitavsku součinnostní dopravně bezpečnostní akce „X“. Na akci se podílela služba dopravní policie, služba cizinecké policie, Generální ředitelství cel, Centrum služeb pro ...

Policisté hledají vandala, který v Praze poškodil 13 zaparkovaných vozidel

Škodu za bezmála sto tisíc korun způsobil zatím neznámý vandal v sobotu 14. prosince minulého roku na vozidlech ...

Škodu za bezmála sto tisíc korun způsobil zatím neznámý vandal v sobotu 14. prosince minulého roku na vozidlech zaparkovaných v ulici náměstí 14. října v Praze. Na kamerovém záznamu je vidět ...

Size: XS SM MD LG