V dubnu letošního roku celníci provedli rozsáhlou celorepublikovou kontrolní akci s krycím názvem BOŽENA, zaměřenou na dodržování zákona o hazardních hrách v kasinech. V rámci 45 provedených kontrol bylo na místě ve 30 případech zjištěno podezření na porušení zákona. Z celkového počtu 360 prověřených osob bylo 23 osob evidováno v Rejstříku vyloučených osob, přičemž v jednom případě byla v herním prostoru přítomna osoba mladší 18 let.
Kontroly potvrdily přetrvávající problémy s provozem tzv. kvazikasin, nezákonnou reklamou a nedostatečnou identifikací hráčů.
Akce BOŽENA navázala na zářijovou kontrolu ANEŽKA, a stejně jako její předchůdkyně byla zaměřena na výkon dozoru nad legálním provozem hazardních her. Cílem bylo ověřit dodržování základních zákonných podmínek provozu kasin, identifikaci hráčů a využívání nástrojů ochrany osob vyloučených z účasti na hazardních hrách.
Největší počet zjištění byl evidován v Libereckém, Jihočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Nejčastějším porušením bylo provozování tzv. kvazikasin, tedy provozoven, které nedostatečně zajišťovaly hlavní činnost kasina – živou hru. Porušena byla mimo jiné základní zásada, že každý stůl živé hry musí obsluhovat samostatný krupiér. V praxi tak docházelo k neplnění zákonného požadavku na zajištění adekvátní obsluhy stolů živé hry.
K dalším závažným zjištěním patřilo umožnění vstupu účasti na hazardních hrách osobám zapsaným v Rejstříku vyloučených osob (RVO), jejichž účast je ze zákona zakázána. RVO zahrnuje mimo jiné osoby v exekuci, insolvenci, pobírající dávky v hmotné nouzi nebo neplatiče výživného. Porušení tohoto zákazu představuje zásah do systému ochrany zranitelných skupin obyvatel.
Pozitivním zjištěním oproti minulé akci ANEŽKA je výrazný pokles porušení v souvislosti s tzv. PANIC BUTTONem – prostředkem pro vyloučení hráče z účasti na hazardní hře na 48 hodin nebo jeden rok. Zatímco v roce 2024 bylo pochybení zaznamenáno v 19 případech, nyní byl tento prohřešek identifikován pouze ve třech provozovnách.
Důraz je kladen rovněž na následné posouzení provozní dokumentace a kamerových záznamů, které nemusejí být na místě kontroly okamžitě dostupné. Provozovatelé jsou proto vyzýváni k jejich dodatečnému doložení. Finální vyhodnocení probíhá na základě komplexního zkoumání všech provozních podkladů.
Za nejzávažnější porušení zákona o hazardních hrách může být provozovatelům uložena pokuta až do výše 50 milionů korun a zákaz činnosti až na dva roky.