Rokycanští kriminalisté od roku 2009 evidovali případ sebevraždy muže nezjištěné totožnosti, který byl sražen lokomotivou rychlíku na trati Plzeň – Praha v katastru města Rokycany a byl usmrcen. Jednalo se o staršího muže, který svévolně vstoupil před jedoucí vlak a nijak nereagoval na výstražné zvukové znamení lokomotivy.
Od roku 2014 prováděli šetření v případu nálezu lidské lebky a kosterních pozůstatků v lesním porostu u Kladrub na Rokycansku. Poté byla v roce 2019 nalezena lidská spodní čelist. Zkoumáním bylo zjištěno, že se jedná o pozůstatky jedné a té samé osoby, a byl stanoven profil DNA. Příčinu smrti nebylo možné určit, ale nebyly zjištěny žádné podezřelé okolnosti jeho úmrtí na našem území.
Profily DNA lze nově porovnávat v informačním systému I-FAMILIA, jehož zřizovatelem a správcem je Interpol. Databáze byla vytvořena pro potřeby mezinárodní spolupráce pro pátrání po pohřešovaných osobách. Jedná se o systém umožňující celosvětové porovnání dat DNA biologicky příbuzných osob s pohřešovanou osobou s neidentifikovanými lidskými pozůstatky. Databáze je využívána výhradně ve spojení s pohřešovanými osobami, není propojena ani neporovnává DNA s databázemi osob stíhaných. Vložení záznamu DNA biologicky příbuzného pohřešované osoby je dobrovolné a je podmíněno souhlasem, který lze kdykoliv odvolat. V případě odvolání souhlasu nebo potvrzení nalezené shody anebo uplynutí maximální doby 20 let jsou údaje z databáze I-FAMILIA vymazány.
V těchto dnech kriminalisté obdrželi zprávu z Interpolu Bratislava, že muž, který spáchal sebevraždu skokem pod vlak v roce 2009, byl ztotožněn, a to na základě porovnání vzorku DNA syna pohřešovaného, jehož vzorek byl do databáze profilů vložen letos. Jednalo se o muže bez domova.
Objasněn byl letos také případ nálezu kosterních ostatků v roce 2014. Kriminalisté byli vyrozuměni z národní centrály Sirene Rumunsko, že byla zjištěna totožnost díky shodě DNA s profilem matky pohřešovaného muže, který byl v Rumunsku podezřelý z násilné trestné činnosti.
Oba tyto případy dokazují, že kriminalisté se pátrání po pohřešovaných věnují neustále, mnohdy několik roků. Mezinárodní databáze při srovnávání vzorků DNA pak pomáhá identifikovat pohřešované osoby a lidské pozůstatky. Pátrání z důvodu zjištění totožnosti se poté odvolá. Rodinám pohřešovaných jsou tak zároveň poskytnuty odpovědi, na které čekají někdy i spoustu let.