Dne 7. dubna po poledni prováděli policisté z oddělení českolipské hlídkové služby podpraporčík Michal Návesník a podpraporčík Vojtěch Urban dohled nad bezpečností silničního provozu a veřejným pořádkem, když na světelné křižovatce ulic Borská a Pražská v České Lípě spatřili u přechodu pro chodce mladou ženu ležící na zemi, nad kterou se skláněli lidé. Ti byli svědky toho, jak náhle zkolabovala a od té doby byla v bezvědomí. V době příjezdu našich kolegů už jedna ze svědkyň kontaktovala zdravotnickou záchrannou službu.
Policisté okamžitě připravili k použití defibrilátor, který nejprve výboj nedoporučil, a proto u ní zahájili nepřímou masáž srdce. Současně jí uvolnili dýchací cesty a do příjezdu sanity zdravotnické záchranné služby jí později podali celkem dva výboje, které střídali s masáží srdce. Na místě události zastavili také dva řidiči soukromé zdravotní dopravy, kteří sanitkami zablokovali dopravu a vytvořili tak bezpečný prostor pro pacientku. Jeden z nich policistům ještě ze sanity přinesl ambuvak s maskou (ruční křísící přístroj), který na místě rovněž velmi pomohl. Vzhledem k tomu, že se nám nepodařilo zjistit pro jakou zdravotnickou službu oba muži pracovali, děkujeme jim za jejich pomoc alespoň touto cestou. Zdravotnická záchranná služba pacientku z místa transportovala vrtulníkem ve vážném stavu do Krajské nemocnice v Liberci, kde se žena již zotavila.
O měsíc později podpraporčíka Vojtěcha Urbana z českolipské hlídkové služby a jeho kolegu ze stejného oddělení podpraporčíka Adama Ritschela vyslal operační důstojník do bytu na Českolipsku, ve kterém muže středního věku postihla náhlá zdravotní příhoda s bezvědomím. Hlídka převzala nepřímou masáž srdce z rukou rodinných příslušníků a současně připravila k použití defibrilátor, se kterým pacientovi v bezvědomí podala jeden výboj do příjezdu lékaře. V nepřímé masáži srdce je později střídali příslušníci hasičského záchranného sboru. I tento člověk je po hospitalizaci v krajské nemocnici mimo ohrožení života.
Oba měli štěstí i v tom, že v době, kdy upadli do bezvědomí, byli na blízku lidé, kteří o ně pečovali do doby, než k nim dorazila sanita. Počítá se pomoc svědkyně, která zavolala tísňovou linku 155, asistence řidičů převozních sanitek, nepřímá masáž srdce poskytnutá členy rodiny a v nesposlední řadě také činnost našich třech kolegů. Za jejich profesionalitu při poskytování první pomoci i osobní nasazení jim poděkoval ředitel územního odboru Policie ČR v České Lípě plk. Mgr. Petr Rajt.