Policisté z obvodního oddělení z Kamenice nad Lipou nstržm. Veronika Najfusová a prap. Michal Tichý dnes převzali od krajského policejního ředitele brig. gen. Mgr. Miloše Trojánka ocenění. Za projevení odvahy a osobní statečnosti jim krajský policejní ředitel společně s ředitelem územního odboru Pelhřimov plk. Mgr. Petrem Petrem předali skleněnou plaketu a kázeňskou odměnu.
Celý příběh začal ve středu 8. ledna v odpoledních hodinách, když policisté na lince tísňového volání 158 přijali oznámení od rozrušené ženy, která měla obavy o svého dvaatřicetiletého kamaráda. Muže měly trápit jeho dlouhodobé osobní problémy a z jejich společné telefonické komunikace vyplynulo, že má v úmyslu skoncovat se svým životem. Strach o jeho život ji proto přiměl kontaktovat policii a požádat o pomoc.
K prověření přijatého oznámení byla vyslána hlídka z obvodního oddělení Kamenice nad Lipou. Policisté se nejdříve snažili získat co nejvíce informací k možnému místu, kde se mladík aktuálně nachází. Hlídka proto nejprve vyrazila do místa mužova bydliště. Policisté zjistili, že dům je sice otevřený, ale muž se uvnitř ani v nejbližším okolí nenacházel. A ani jeho blízcí netušili, kde by mohl být. Policisté proto provedli pátrání v Kamenici nad Lipou a jejím okolí. Prohledali vytipovaná místa a nakonec muže objevili na telekomunikačním vysílači v lokalitě Melíšek na Pelhřimovsku.
Muži se podařilo vylézt nahoru na vysílač a nacházel se přibližně ve čtyřmetrové výšce na žebříku vysílače a chystal se pokračovat v lezení. Muž zpočátku nereagoval, protože měl na uších sluchátka. Policisté muži naznačili, aby si sundal sluchátka a začali s ním komunikovat. Muž byl skutečně ve špatném psychickém stavu a při navázání hovoru s ním bylo jasné, že je pod vlivem alkoholu, což potvrdila i následná dechová zkouška s výsledkem 1,96 promile alkoholu. Muž z počátku úplně odmítal navázat rozhovor, ale díky empatickému přístupu a trpělivosti hlídky se nakonec uvolil ke komunikaci. Po několika minutách se nechal přemluvit, aby sám slezl dolů.
Hlídka muže naložila do služebního auta a společně odjeli na policejní služebnu. Policisté muži přivolali zdravotnickou záchrannou službu, aby lékař posoudil jeho aktuální zdravotní stav. Po lékařském vyšetření ho policisté převezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Díky citlivému a profesionálnímu přístupu zasahujících policistů si muž skok z vysílače rozmyslel. Policisté s ním trpělivě mluvili a naslouchali jeho problémům. Tato událost ukazuje, jak je důležitý empatický přístup při krizových situacích, a jak může zachránit život. Nyní už bude záležet na muži a jeho blízkých, aby se jim společně podařilo problémy vyřešit, aby se v budoucnu nedostal do podobné situace.
„Každý takový příběh, na jehož konci je pomoc člověku, který se ocitl v potížích a kterému dokázali policisté podat pomocnou ruku, mě utvrzuje v tom, že máme v našich řadách policisty, na které můžeme být právem hrdi. S těmito kolegy se vždy rád osobně potkám a vyslechnu si jejich příběh,“ uvedl brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek.