U muže v bezvědomí byli mimoňští policisté do dvou minut | Týdeník Policie

U muže v bezvědomí byli mimoňští policisté do dvou minut

U muže v bezvědomí byli mimoňští policisté do dvou minut

V sobotu 13. července kolem 15.45 vyslal operační důstojník libereckého krajského ředitelství hlídku mimoňských policistů, která právě prováděla v obci Ploužnice hlídkovou službu, do bytu panelového domu ve stejné obci k 54letému muži v bezvědomí.

O pomoc nás prostřednictvím tísňové linky požádala zdravotnická záchranná služba, která v tu dobu rovněž vyjížděla ke stejnému pacientovi, kterého postihla silná dušnost.

Mimonští policisté byli na místě do dvou minut i s defibrilátorem a dalším vybavením první pomoci. V době jejich příchodu ležel pacient na balkoně svého bytu na zemi a masáž srdce mu dával muž ze sousedství. Policisté ho okamžitě vystřídali. Jeden z nich pokračoval v masáži a druhý připravil defibrilátor k použití. Když připnul elektrody na tělo pacienta, který nedýchal, přístroj po vyhodnocení jeho zdravotního stavu výboj tentokrát nedoporučil.

Policisté podle jeho pokynů stále pokračovali v nepřímé masáži srdce. Po několika minutách pacient začal dýchat ztěžka a nepravidelně, proto policisté použili pro podporu jeho dýchání také ruční dýchací přístroj takzvaný ambuvak. Po jeho využití se pacientovo dýchání zlepšilo. Do péče si ho následně převzal lékař zdravotnické záchranné služby, který ho transportoval na anesteziologicko resuscitační oddělení do nemocnice. Jeho zdravotní stav se od soboty výrazně zlepšil a má nadějné vyhlídky na to, že jeho hospitalizace na tomto oddělení brzy nebude nutná.

Tomuto muži v ohrožení života v jeho nejtěžších chvílích pomohli nprap. Zdeněk Vlk a prap. Petr Moník z obvodního oddělení policie v Mimoni. Podařilo se jim ho udržet při životě do příjezdu zdravotnické záchranné služby nejen díky jejich osobnímu nasazení a profesionalitě, ale také proto, že projekt „AED pro Liberecký kraj“ financovaný Krajským úřadem Libereckého kraje skutečně funguje. V rámci zavedeného systému mají policisté, hasiči a další záchranáři na vybraných místech Libereckého kraje k dispozici automatický externí defibrilátor (AED) a jsou proškoleni zdravotníky pro jejich použití. V místech, kde je vyšší pravděpodobnost rychlejšího dojezdu policistů nebo hasičů vybavených defibrilátorem k pacientovi, vyžádá si zdravotnická záchranná služba přes operační středisko „nejbližšího asistenta“ s tímto vybavením na místo. Proškolení policisté nebo hasiči defibrilátor u pacienta použijí ještě před příjezdem sanity zdravotnické záchranné služby a tím zvyšují pacientovu šanci na přežití.

Foto: Policie ČR

Pátrací akce po pohřešovaném seniorovi u Valašských Klobouk měla šťastný konec

Více jak sto policistů a hasičů pátralo několik hodin po jednaosmdesátiletém muži, který se ztratil v okolí vrchu ...

Více jak sto policistů a hasičů pátralo několik hodin po jednaosmdesátiletém muži, který se ztratil v okolí vrchu Královec u Valašských Klobouk, kde byl na procházce. Oznámení o zmizení ...

Více než 200 litrů pálenky chtěl vyměnit za traktor, cestou si ho ale všimli celníci

​Více než 200 litrů nelegálně přepravovaného ovocného destilátu zajistili v neděli večer při silniční kontrole ...

​Více než 200 litrů nelegálně přepravovaného ovocného destilátu zajistili v neděli večer při silniční kontrole jihomoravští celníci. Při rutinní kontrole na dálnici D46 ve směru na Olomouc si ...

Převrácený náklaďák skončil po nehodě u Kfel pod mostem

Nákladní auto převážející štěrk havarovalo v úterý dopoledne na silnici I/20 u odbočky na Kfely u Horního Slavkova. ...

Nákladní auto převážející štěrk havarovalo v úterý dopoledne na silnici I/20 u odbočky na Kfely u Horního Slavkova. Provoz na silnici z Karlových Varů na Plzeň byl kvůli nehodě zcela ...

Size: XS SM MD LG