Stovka litrů nezdaněné nafty, kartony neznačených cigaret, desítky litrů šumivého vína, drogy i prekurzory drog zajistili jihomoravští celníci v prvním prázdninovém týdnu.
V úterý to začalo na dálnici D2 u Lanžhota dodávkou s německou státní poznávací značkou. Bulharský řidič a současně majitel vozu v nákladovém prostoru převážel v rozporu se zákonem čtyři plastové kanystry se 110 litry nafty. Nafta mu s největší pravděpodobností propadne a čeká ho ještě platba spotřební daně ve výši necelých tisíc korun.
Ve středu hlídka celníků na dálnici D52 dynamicky zastavila starší vůz Volvo, ve kterém cestovalo pět mladých mužů ve věku kolem dvacítky. Kontrolou zavazadel a interiéru vozu celníci našli pozoruhodnou sbírku zakázaných látek – 17 gramů kratomu, 18 gramů sušeného konopí, 7 gramů sušených lysohlávek, 5 gramů pervitinu, gram kokainu a 20 tripových papírků. K jejich vlastnictví se přiznal řidič vozu, kterého si převzala k dalšímu řízení hlídka Policie ČR.
Jako nabitá se nakonec ukázala sobota. Nejprve u Mikulova hlídka celníků zajistila v litevském kamionu 130 lahví šumivého vína, které řidič přepravoval z Itálie bez potřebných dokladů, které stanovují české i evropské předpisy. Zboží pravděpodobně propadne a muž zaplatí spotřební daň v řádu několika set korun.
Další hlídka na čerpací stanici na dálnici D2 nedaleko Brna zastavila osobní vozidlo s českou státní poznávací značkou, kterým dle řidiče údajně cestovala rodina z dovolené. Ve vozidle však měla pouze jeden větší kufr plný změti oblečení a odpadu, nicméně při důkladném ohledání hlídka zjistila, že se tam nachází i neobvyklé množství krabiček s léky. Nakonec ve vozidle našli balení s 1200 tabletami s obsahem pseudoefedrinu, který bývá zneužíván k výrobě metamfetaminu. Pro podezření ze spáchání trestného činu si případ převzali k dalšímu šetření kolegové z Generálního ředitelství cel.
A pomyslnou třešničkou se stal nakonec Čech, který si z dovolené v Turecku chtěl nelegálně dovézt 16 kartonů neznačených cigaret. Na letišti v Brně – Tuřanech při příletu sice prošel tzv. zeleným východem označeným jako „nic k proclení“, ale celní kontrola prokázala opak. V zavazadlech se kromě povoleného limitu 200 kusů cigaret nacházelo ještě dalších 3000 kusů. Při řádném dovozu a proclení tohoto zboží by muž musel zaplatit celní dluh (clo, SPD a DPH) ve výši přibližně 40 000 korun. Nezákonným dovozem se však vystavil riziku pokuty, která v maximální výši může dosáhnout až čtyři milióny korun, propadnutí zboží, a ještě platbě nákladů za jeho následnou likvidaci.