Opilý mladý Američan měl během několika dní na Vysočině spáchat několik přestupků a trestných činů

Opilý mladý Američan měl během několika dní na Vysočině spáchat několik přestupků a trestných činů

Poněkud neobvyklý případ řešili v uplynulých třech dnech letošního roku policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Hlavní roli v případu sehrál čtyřiadvacetiletý cizinec, který stihl během dvou dnů spáchat několik přestupků a několik trestných činů a navíc vždy byl pod vlivem alkoholu.

Případ pro policisty začal v pátek 28. prosince kolem půl osmé večer, když na integrovaném operačním středisku přijali na lince 158 oznámení, že na čerpací stanici na 166. kilometru ve směru jízdy na Prahu natankoval řidič osobního vozidla značky Jaguar s anglickou registrační značkou 30 litrů pohonných hmot, za které ale nezaplatil a z místa odjel směrem na Prahu. Z oznámení vyplývalo, že ve vozidle cestuje pouze řidič. Policisté také získali přesné informace k registrační značce a popisu vozidlu i jeho řidiče. Operační důstojník informaci předal všem policejním hlídkám, a to nejen na dálnici D1.

Policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově předmětné vozidlo vypátrali a zkontrolovali jej na parkovišti na 111. kilometru dálnice D1 směrem na Prahu. Provedeným šetřením zjistili, že vozidlo řídí čtyřiadvacetiletý cizinec – státní občan Spojených států amerických, který policistům předložil pouze řidičský průkaz vydaný v USA. Jiné osobní doklady u sebe muž neměl. Policisté po kontrole dokladů potřebných k řízení a provozu vozidla vyzvali řidiče k provedení dechové zkoušky, jejíž výsledkem byl pozitivní s naměřenou hodnotou 1,81 promile alkoholu. Pozitivní výsledek mělo také opakované měřením provedené stejným detekčním přístrojem, kdy byl zjištěn pozitivní výsledek na přítomnost alkoholu dechu s naměřenou hodnotou 1,89 promile alkoholu. Na základě zjištěných pozitivních výsledků byl řidič vyzván k provedení lékařského vyšetření spojeného s odběrem krve, kterému se podrobil v Nemocnici Jihlava. Policisté mu zadrželi jeho řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Poté byl zajištěn a umístěn na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a ve věci vedou zkrácené přípravné řízení. Nezaplacení pohonných hmot v hodnotě přesahující 1 100 korun policisté zadokumentovali jako přestupek proti majetku. Osobní vozidlo zůstalo majitelem zajištěné na parkovišti na 111.kilometru dálnice D1.

Druhý den, tedy v sobotu 29. prosince kolem poledne policisté pokračovali v procesních úkonech v dané věci a cizinec si vyslechl podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Poté byl propuštěn na svobodu. Kolem třinácté hodiny přijali policisté oznámení, že stejný muž se dopravil na parkoviště na 111. kilometru dálnice D1 a nasedl do svého vozidla. Ještě předtím ale odcizil na čerpací stanici dvě lahve šampaňského a odjel směrem na Prahu. Opět byly

informovány dostupné policejní hlídky s cílem předmětné vozidlo vypátrat a zastavit. Vozidlo se ale v průběhu dne vypátrat nepodařilo.

Ve stejný den, tedy v sobotu 29. prosince kolem devatenácté hodiny večer jsme přijali na integrovaném operačním středisku oznámení, že o na silnici III/40617 v obci Kostelní Myslová u Telče došlo k dopravní nehodě vozidla značky Jaguar a anglickou registrační značkou. Jednalo s o stejné vozidlo a stejného řidiče, který den předtím řídil opilý na dálnici. V tomto případě řidič projížděl po silnici ve směru od Telče na Zadní Vydří. Nepřizpůsobil rychlost jízdy a při projetí levotočivé zatáčky dostal s vozidlem smyk, najel na pravou krajnici, kde následně havaroval vpravo mimo komunikaci. Při dopravní nehodě si způsobil lehké zranění, se kterým musel být převezen vozidlem zdravotnické záchranné služby do Nemocnice Jihlava k vyšetření a následně byl z nemocnice propuštěn. Na místě dopravní nehody provedli policisté z obvodního oddělení Telč dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem – 1,44 promile alkoholu v dechu. Pozitivní byly také opakované dechové zkoušky – 1,33 a 1,35 promile alkoholu v dechu. Řidič se podrobil v nemocnici odběru krve. Při dopravní nehodě došlo ke škodě na osobním vozidle ve výši 70 000 korun. Na vozidle byly užity zimní pneumatiky s předepsanou hloubkou dezénu. Vozidlo po dopravní nehodě nepojízdné a na místo byla na žádost řidiče vyslána odtahová služba. Policisté věc zadokumentovali a zahájili úkony v trestním řízení.

V sobotu 30. prosince kolem deváté hodiny ranní jsme přijali oznámení od personálu supermarketu na ulici Vrchlického v Jihlavě, že zde muž – cizinec – odcizil bez užití násilí z volně přístupného výstavního stojanu zahradní pilku v hodnotě 999 korun. Za zboží nezaplatil a u prodejny odešel. Podle popisu se podařilo policejní hlídce muže vypátrat na ulici Za Prachárnou. Ukradenou pilku měl u sebe. Muže policisté zajistili a převezli k dalším procesním úkonům na obvodní oddělení v Jihlavě. Při prováděním šetření vyšlo najevo, že se jedná o stejného muže, který řídil opilý a kradl na dálnici D1 a který havaroval u Kostelní Myslové. Přestupek proti majetku s mužem policisté tentokrát vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení a zboží bylo nepoškozené vráceno majiteli. Kolem jedenácté hodny byl muž propuštěn. Mladíka si do Jihlavy přijeli převzít jeho rodiče, kteří se aktuálně zdržovali na území Maďarska.

Foto: Policie ČR

Motorkář u Drásova zemřel poté, co narazil do odbočujícího Peugeotu

Vážná dopravní nehoda se odehrála v pondělí 15. července navečer v katastru obce Drásov. Řidička jedoucí ve ...

Vážná dopravní nehoda se odehrála v pondělí 15. července navečer v katastru obce Drásov. Řidička jedoucí ve směru od Příbrami na Sedlčany odbočovala vlevo na účelovou komunikaci k obci Skalka, ...

Mladík na D1 havaroval s nákladním vozem, na dálnici unikla kyselina sírová

Ve středu před osmou hodinou došlo na dálnici D1 na 256. kilometru k dopravní nehodě malého nákladního auta. ...

Ve středu před osmou hodinou došlo na dálnici D1 na 256. kilometru k dopravní nehodě malého nákladního auta. Osmnáctiletý řidič se podle zjištění policistů nevěnoval řízení a vjel mimo ...

Pachatelé ve Starém Městě vyrvali ze zdi trezory a rozřezali je. Z firmy si odnesli více než milion korun

Uherskohradišťští kriminalisté od pondělního rána pátrají po pachatelích, kteří řádili ve firmě v ulici Huštěnovská ...

Uherskohradišťští kriminalisté od pondělního rána pátrají po pachatelích, kteří řádili ve firmě v ulici Huštěnovská ve Starém Městě. Z místa si totiž odnesli více než milion korun. K události ...

Size: XS SM MD LG