Ostravská městská policie zmodernizovala kamerový systém | Týdeník Policie

Ostravská městská policie zmodernizovala kamerový systém

Ostravská městská policie zmodernizovala kamerový systém

Městská policie Ostrava získala v roce 2015 finanční dotaci z Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra a statutárního města Ostrava na modernizaci kamerových systémů. Díky těmto prostředkům se nám podařilo realizovat obměnu 6 kamerových stanovišť, která patřila u městské policie mezi ta nejstarší.

Letos je to již 20 let, co využívá Městská policie Ostrava městský kamerový systém při dohledu na veřejný pořádek a při prevenci kriminality. V roce 1996 byly instalovány první 2 kamery v centru města na Masarykově náměstí. V průběhu let byl městský kamerový systém postupně rozšiřován a v dnešní době mají strážníci k dispozici obrazy z více než 240 kamer z těch nejrizikovějších či nejfrekventovanějších lokalit. Z původních vyhodnocovacích stanovišť monitorujících veřejná prostranství vybavených pouze stolním počítačem a obrazem přenášeným na staré monitory se postupem času stala pracoviště využívající nejmodernější techniku schopnou komunikovat i s dalšími složkami integrovaného záchranného systému, čehož je využíváno při řešení mimořádných nebo krizových situací. Mimo to jsou záznamy z kamer poskytovány i orgánům činným ve správním nebo trestním řízení. Záznamy slouží buď k odhalení pachatele, nebo jako důkazní prostředek spáchaného protiprávního jednání.

Jen od roku 2005 kamery zaznamenaly přes 4000 událostí, jež byly následně řešeny strážníky. Záznamy z kamer jsme za stejné období poskytli k více než 2700 případům skutků šetřených kompetentními orgány.

Jelikož technický pokrok zaznamenal za poslední století obrovský posun, je třeba se maximálně přizpůsobovat všem změnám a potřebám. Z tohoto důvodu je třeba i kamerové systémy obměňovat a modernizovat, aby jejich obsluha, záznamy, přenosy dat a jejich zpracování byly co nejrychlejší, nejsnadnější a zaznamenávaný obraz měl pokud možno co nejvyšší rozlišení.

Pro ilustraci zasílám fotodokumentaci starých a nových vyhodnocovacích stanovišť, kterých je v současné době 9. Zde se strážníkovi provádějícímu dozor zobrazují záznamy z jednotlivých kamer dané lokality. V případě zjištění páchání protiprávního jednání na místo vysílá nejbližší hlídku věc řešit.

Rozmístění jednotlivých kamer zveřejňujeme na našich webových stránkách www.mpostrava.cz v sekci Technické prostředky.

Zbudování kamerového stanoviště je vzhledem k nákladům na pořízení a provoz finančně náročné. Na jejich budování se podílí i městské obvody. Vytipovávání jednotlivých lokalit probíhá v součinnosti s Policií ČR.

Vždy je však třeba vážit všechny okolnosti. Jejich provoz by měl co nejméně zasahovat do soukromí občanů, ale jeho přínos by měl mít co největší efekt při zvýšení bezpečnosti a ochrany majetku v monitorovaných lokalitách.

Věříme, že modernizovaná kamerová stanoviště budou velkým přínosem pro zvýšení bezpečnosti občanů a jejich majetku a budou nám velkými pomocníky při dohledu na veřejný pořádek stejně, jako již dosloužené systémy.

Foto: Týdeník Policie

Ostravští kriminalisté pátrají po přepadeném muži

Ostravští kriminalisté prověřují zločin loupeže, kterého se dopustil dosud neustanovený pachatel dne 08. 12. 2019 v ...

Ostravští kriminalisté prověřují zločin loupeže, kterého se dopustil dosud neustanovený pachatel dne 08. 12. 2019 v čase okolo 21:35 hodin v Ostravě - Mariánských Horách na ulici 28. října, na ...

Řidička Dacie dostala ve Vrchlabí smyk a s vozem se převrátila přes střechu

Ve čtvrtek 12. prosince vyjížděli policisté k havárii osobního vozidla Dacia Sandero, která se stala krátce po 17. ...

Ve čtvrtek 12. prosince vyjížděli policisté k havárii osobního vozidla Dacia Sandero, která se stala krátce po 17. hodině mezi obcemi Strážné a Vrchlabí na silnici č. III/2956. Podle ...

Size: XS SM MD LG