Od středečního večera jsme pátrali po osmasedmdesátiletém muži z obce Cikháj na Žďársku. Po rozsáhlé pátrací akci, která začala ve středu večer a po nočním přerušení pokračovala ve čtvrtek ráno, se muže podařilo ve čtvrtek kolem poledne nalézt živého. Byl podchlazený a měl drobné poranění na hlavě. Na místo byla přivolána zdravotnická záchranná služba, která si seniora převzala a převezla k vyšetření do zdravotnického zařízení. Muž policistům uvedl, že se v lese ztratil, v důsledku vysílení upadl a nemohl se sám bez pomoci vrátit zpátky domů.
Oznámení o jeho pohřešování jsme přijali na integrovaném operačním středisku ve středu krátce před osmnáctou hodinou od jeho blízkých. Z oznámení vyplývalo, že muž odešel odpoledne z místa svého bydliště na procházku do lesa, ale nevrátil se zpět domů a nepodal o sobě svým blízkým žádnou zprávu. Rodina se o něho obávala a začala ho sama hledat. Když ale jejich hledání nebylo úspěšné a vyčerpali již všechny možnosti, které by mohly vést jeho nalezení, obrátili se o pomoc na Policii České republiky.
Policisté okamžitě zjistili veškeré dostupné informace k seniorovi, zejména jeho podrobnější popis a popis oblečení, které měl na sobě v době, kdy odcházel z místa svého bydliště. Ještě ve středu večer se zorganizovala pátrací akce v místě, kde byl předpoklad, že by se muž mohl pohybovat. Do pátrací akce, která pokračovala až do nočních hodin, se zapojily desítky policistů, profesionálních i dobrovolných hasičů a dalších dobrovolníků z obce Cikháj, kde muž bydlel. Do terénu jsme nasadili také policejní psovody se služebními psy. Pátrání bylo bohužel neúspěšné a v noci bylo přerušeno. Při pátrání se hrálo o čas, a to zejména kvůli klimatickým podmínkám, kdy ve vyšších polohách Žďárska byly noční teploty velice nízké, což seniora bezprostředně ohrožovalo na jeho životě a zdraví.
Ve čtvrtek ráno pátrací akce v terénu pokračovala s ještě masívnějším početním nasazením. Do pátrací akce se zapojilo téměř sto osob – policisté, policejní kynologové, profesionální a dobrovolní hasiči a dobrovolníci z obce, kde muž bydlel. Do terénu bylo vysláno šest policejních kynologů se šesti služebními psy. Při tak početném nasazení sil a vzhledem k poměrně složitému lesnímu terénu bylo zapotřebí co nejefektivněji rozdělit terén v okolí obce do jednotlivých sektorů a ty pak v rojnicích důkladně projít. Na pomoc jsme si přizvali také podporu bezpilotních prostředků z Letecké služby Policie České republiky. Policisté proto při rozdělování jednotlivým sektorů, kde se pokračovalo v hledání muže, využili systém – aplikaci PÁTRAČ. Jde o poměrně nový software, který mění charakter dosavadního pátrání. Systém, který vyvinula Policie ČR společně s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, si klade za cíl zrychlit činnost při pátrání, a tím zvýšit šanci nalezení pohřešované osoby včas.
„Při pátrání po pohřešované osobě policisté okamžitě zapojí všechny dostupné prostředky a do rozsáhlejších akcí jsou zpravidla zapojovány i ostatní složky integrovaného záchranného systému. O pomoc mohou být požádána i média, díky nimž se často podaří získat cenné informace o pohybu pohřešované osoby. Všichni musí pracovat systematicky jako jeden tým, který dbá pokynů velitele pátrací akce, aby nevznikl chaos a nepřicházelo se o drahocenný čas, který při pátrání po dětech, seniorech či lidech s nějakým handicapem sehrává zásadní roli,“ uvedl k systému plk. Mgr. Radek Vochyán, vedoucí odboru služby pořádkové policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, který ve čtvrtek pátrací akci na místě také koordinoval.
Kromě toho, že pomocí systému PÁTRAČ mohou policisté vytipovaný prostor rozdělit do sektorů, které jednotlivé týmy propátrávají, při nasazení velkého množství sil a prostředků dokáže tato aplikace také přehledně evidovat stav pátrání v jednotlivých sektorech a průběžně přes navigace či mobilní aplikace vyhodnocovat výsledky a upozorňovat na místa, která ještě nebyla propátrána, což ve výsledku vede k efektivnímu pátrání.