Skočit někomu na lep, není v dnešní době vůbec těžké, a už vůbec ne při vyřizování úvěru. Podvodné půjčky se ale obvykle shodují v několika bodech, díky kterým je lze snáz odhalit. Na co si dát pozor a jak si ověřit serióznost úvěrového poskytovatele?
Zoufalí lidé dělají zoufalé věci, a toho některé zprostředkovatelské úvěrové společnosti využívají. Jenže výsledkem dlužníka není to, že se dostane ze svých finančních problémů, naopak podvodná půjčka ho dostane do ještě větších potíží. Pokud potřebujete půjčit, zapomeňte tak na nabídky, ve kterých se objevují slova jako ihned, pro každého, bez ověřování v registru, bez dokládání příjmů, kdykoliv, cokoliv nebo zdarma. Pamatujte, že velká benevolentnost v zadlužování vede do průšvihu a že: „Zadarmo ani kuře nehrabe.“
Na co si dát pozor u podvodných půjček?
Neseriózní poskytovatelé jsou čím dál obezřetnější, přesto ale chybují, a často ve stejných věcech. Co by vám tak mělo v hlavě rozsvítit červenou kontrolku?
– Pofiderní webová stránka s chybami a bez kontaktních údajů.
– To, že za zprostředkováním nestojí firma, ale konkrétní fyzická osoba.
– Nabízení půjček prostřednictvím inzertních serverů nebo vylepování inzerátů na veřejná osvětlení, zastávky MHD a podobně.
– Úvěr sjednáte jen prostřednictvím placeného hovoru.
– Neprofesionální jednání, špatná čeština, pravopisné chyby na webu i v inzerátech.
V žádném případě se nenechte ani zmást seriózností obchodního zástupce. Ten vám, i přestože je slušně oblečen, působí profesionálně a přátelsky, může lhát. Navíc, pokud po vás vyžaduje před získáním půjčky zálohu nebo vstupní poplatek, pak je jasné, že se jedná o podvod. Není přeci logické, abyste platili dopředu za to, že si potřebujete půjčit!
Jak se vyhnout obloukem podvodným firmám?
Pokud si stále nejste jisti, jestli je vámi vybraná úvěrová společnost seriózní a jestli nabízí jen prověřené půjčky, pak je vhodné si ji pořádně proklepnout. Jak?
– Ověřte si, že má poskytovatel licenci od ČNB.
– Čtěte recenze a diskusní fóra.
– Vybírejte půjčku za pomoci online srovnávače.
Kromě bank i úvěrové společnosti musí mít licenci pro poskytování úvěrů od České národní banky. Ten, kdo ji nemá, sjednává půjčky nezákonně. Pomoci vám mohou také recenze a diskusní fóra, kde se dočtete reálné zkušenosti klientů. Avšak pozor, zapomeňte na reference uvedené na oficiálních webových stránkách, ty mohou být smyšlené!
V neposlední řadě uděláte dobře, když budete vhodnou půjčku hledat prostřednictvím online srovnávače. Ten vám nabídne jen prověřené půjčky od prověřených firem a zároveň přehled nejlevnějších úvěrů. Nemusíte tak zbytečně ztrácet čas hledáním vhodné půjčky na stránkách desítek úvěrových společností a obcházením jejich poboček.