Vztahy navázané prostřednictvím sociálních sítí s různými americkými vojáky, norskými naftaři či italskými námořníky již stály spoustu peněz mnoho žen a i přes četná varování k nim stále občas přibyde další. Minulý týden přijali jihlavští policisté oznámení od ženy, která přišla o téměř 400 tisíc korun. Vše začalo, když se starší žena zřejmě cítila osaměle a kontaktoval ji někdo na komunikační aplikaci.
Žena udělala chybu a s neznámou osobou navázala přátelskou komunikaci. Už v tu dobu si podvodník asi říkal, o kolik peněz a za jak dlouho se mu asi tak podaří ženu připravit. Aby byl dostatečně atraktivní udělal ze sebe lodního technika, který pracuje v Miláně, a zrovna lodí směřoval do Sydney. Posílal ženě i různé svoje fotografie, a protože měl na lodi zřejmě dost času, komunikaci se mu podařilo velmi rychle přesunout do osobnější roviny. Přibližně měsíc mu stačil na to, aby se vzájemné projevování náklonosti změnilo v plánování společného života.
Podvodník ženě nabídl život v Itálii a svěřil jí, že má s sebou na lodi cennosti a peníze. Následovala porucha lodi a nutnost dostat balíček do bezpečí, což znamenalo k ženě. Jak ale dostat cennosti z lodi? Pro podvodníka žádný problém, tvrdil, že k nim míří vrtulník s kurýrem. Dále již následovala pro ženu ta špatná část příběhu, podvodník po ní chtěl posílat peníze na zrealizování transportu balíčku do Holandska. Tu byly požadované peníze určené na uskladnění, tu na poštovné.
Žena mu peníze posílala, podvodník ale vždy přišel s nějakým novým problémem. Jedna finanční transakce střídala druhou a ani ne za měsíc žena vyčerpala svoje finanční možnosti, neměla už podvodníkovi co posílat. Podvodník ještě nějaký čas udržoval s ženou komunikaci a sliboval budoucí štěstí, když ale žádné další peníze nepřicházely, konverzace skončila. Původní profilovou fotografii následně vystřídal obrázek jinak vyhlížejícího muže.
Policisté opětovně varují, nevěřte podvodníkům, kteří se snaží získávat své oběti prostřednictvím sociálních sítí a vydávají se za vojáky či lékaře na misích, námořníky nebo pracovníky ropných plošin. Přesvědčují svoji oběť o své náklonosti, citech, společném budoucím životě, velkém zisku, chtějí vzbudit lítost či soucit vše s jediným cílem získat peníze. Zaslání finanční hotovosti zdůvodňují smyšlenými historkami jako například různé nutné poplatky na přesun peněz ze zahraničí, zpáteční cestu z cizí země, náklady na léčení nemoci či zranění, vykoupení ze zajetí. Jsou to ale jen lži a podvedená žena končí v mnoha případech nejen bez svých naspořených peněz, ale navíc ještě s dluhy, protože ji podvodník přiměje vzít si půjčku, nebo prodá svůj majetek.