V uplynulých dnech byly nejen na sociálních sítích hojně sdíleny dva články o policistovi z pražské Speciální pořádkové jednotky. K nalezení jsou na webu Seznam Zpráv ZDE a ZDE.
Policie ČR se proti článkům ohradila na sociální síti X s tím, že kontaktovala autora textu a upozornila ho, že policii nedal podle ní adekvátní prostor pro vyjádření a požádala ho o adekvátní doplnění informací z důvodu zajištění objektivnosti článku. To se však podle policie nestalo, a tak Policejní prezidium vydalo vyjádření právě na policejním profilu na sociální síti X.
Tam zástupci Policejního prezidia reagují například na část článku, kdy neměl mít policista z SPJ Praha, po zásahu na Filozofické fakultě UK, k dispozici interventa, či psychologa. „Policista dostal nabídku intervence několikrát, jak na místě události, tak i s odstupem času. Vždy ji ale odmítnul, nebo nevyužil. Intervence je vždy o dobrovolnosti a nemůžeme nikoho nutit, aby ji využil,“ uvedlo Policejní prezidium.
Další reakce Policie ČR se týká části článku o tom, že se údajně policista neměl možnost po zásahu převléknout. „Policista dostal možnost převléknout se na základně, kde jak sám tvrdí dal věci do pračky. Mohl si tedy vzít jinou, čistou uniformu. Také dostal prostor na osobní hygienu. Policista navíc mohl kdykoliv sdělit, že není schopen z jakéhokoliv důvodu další služby a nepokračoval by. Jeden z jeho kolegů přesně tohoto využil a nemusel pokračovat v plnění úkolů,“ reaguje Policejní prezidium a dále vysvětluje že nadřízený s policistou řešil jeho neadekvátní reakci vůči jeho kolegovi, nikoliv vůči někomu z řad vedení Speciální pořádkové jednotky, jak je v článku uvedeno.
„Na místě události u filozofické fakulty bylo ze strany vedoucích zajištěno standardní střídání policistů, kteří střežili perimetr, měli možnost se občerstvit a zajít si na toaletu,“ uvádí zástupci Policie ČR k části článku pojednávají o střežení a dohledu policistů v okolí místa činu.
V poslední fázi vyjádření se Policie ČR zabývá tvrzením policisty o důvodech jeho odchodu od policie. Daného policistu totiž již dříve začala prověřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), údajně kvůli napadení jiné osoby, které mělo skončit zraněním této osoby. Policista následně vstoupil do politické strany.
„Závěrem je nutné zdůraznit, že tvrzení policisty vnímáme jako účelové, v lednu byl totiž propuštěn ze služebního poměru, kdy ještě před tím vstoupil do KSČM. Trestný čin, ze kterého je zároveň podezřelý řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ dodává na závěr ve svém vyjádření Policie ČR.
Nutno podotknout, že se nejedná o první případ, kdy některý z policistů, kterého prověřuje Generální inspekce, vstoupí do politické strany. Policista je následně propuštěn ze služebního poměru nikoliv kvůli možnému spáchání trestného činu, ale právě kvůli tomu, že služba u Policie ČR se neslučuje s působením v jakékoliv politické straně. Takový policista pak v takovém případě získává odchodné.