Policie rozšířila trestní stíhání motorkáře, který v Mohelnici srazil policistku | Týdeník Policie

Policie rozšířila trestní stíhání motorkáře, který v Mohelnici srazil policistku

Policie rozšířila trestní stíhání motorkáře, který v Mohelnici srazil policistku

Ze spáchání zvlášť závažného zločinu násilí proti úřední osobě a přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a dále také přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, obvinili šumperští kriminalisté 34letého muže ze Zábřežska.

Ten jako řidič motocyklu, ve snaze vyhnout se silniční kontrole, v Mohelnici ve čtvrtek 18. října krátce před devátou hodinou ráno srazil a zranil policistku při výkonu služby.

Hlídka dopravního inspektorátu prováděla na ulici Družstevní v Mohelnici dohled na dodržování pravidel silničního provozu a stanovené rychlosti jízdy v obci. V rámci této kontroly byla řidiči motocyklu naměřena rychlost 92 km/hod. Z tohoto důvodu byl předepsaným způsobem na ulici Uničovské zastavován další hlídkou dopravních policistů. Policistka mu přitom zcela zřetelně a včas dávala zastavovacím terčem se vztyčenou pravou rukou znamení k zastavení motocyklu a levou rukou jej směřovala k pravému okraji vozovky. Na výzvu policistky k zastavení zareagoval řidič nejprve zpomalením jízdy. Ve vzdálenosti zhruba dvou až tří metrů před policistkou však zprudka přidal plyn a ve snaze z místa ujet zpříma na policistku najel. Té se přes veškerou snahu již střetu nepodařilo zabránit. Po prudkém nárazu ji čekal tvrdý pád na silnici. Po střetu s policistkou motorkář havaroval. Policisté jej na místě zadrželi a na pomoc ihned přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Oba účastníci byli po prvotním ošetření přepraveni k dalšímu vyšetření do šumperské nemocnice. Policistka byla po ošetření propuštěna do domácího léčení a byla jí vystavena pracovní neschopnost.

Jak policisté záhy zjistili, důvodů, proč se chtěl řidič motocyklu policejní kontrole vyhnout, bylo hned několik. Nikdy nebyl držitelem žádného řidičského oprávnění. K jízdě užil neregistrovaný motocykl, který jak sám uvedl, si podomácku sestavil z různých dílů. Na motocykl připevnil registrační značku, kterou dle svého vyjádření dříve našel a ponechal si ji.

Policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce a také orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Zatímco dechová zkouška byla negativní, test na přítomnost jiných návykových látek ukázal pozitivní hodnotu na látku amfetamin/metamfetamin. Lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu se řidič odmítl podrobit.

Při kontrole byly u řidiče dále nalezeny a zajištěny také obaly obsahující sušenou rostlinnou hmotu a bílou krystalickou látku, pravděpodobně pervitin.

Veškeré okolnosti tohoto případu kriminalisté nadále intenzivně prověřují.

V případě prokázání viny a odsouzení hrozí muži za takové jednání podle trestního zákoníku mimo jiné až dvanáctiletý trest odnětí svobody.

Aktualizace 2. září 2019:
Vyšetřování tohoto případu bylo ze strany policejního orgánu skončeno a spisový materiál byl společně s návrhem na podání obžaloby předložen státnímu zástupci Okresního státního zastupitelství v Šumperku.

Upřesnění k videozáznamu:
Jedná se o záznam ze služebního vozidla, který snímá pouze určitou část vozovky. Z videozáznamu je patrné až následné sražení policistky motorkářem, nikoliv její předchozí výzva a pokyny k zastavení.


Policisté si v Karlových Varech slavnostně převzali 30 nových služebních vozidel

Ve středu dne 19. února 2020 v odpoledních hodinách předal ministr vnitra Jan Hamáček za účasti ředitele Krajského ...

Ve středu dne 19. února 2020 v odpoledních hodinách předal ministr vnitra Jan Hamáček za účasti ředitele Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje plk. Mgr. Petra Macháčka, statutárního ...

Cizinec řídil pod vlivem alkoholu. Jeho spolujezdec se pokoušel podplatit policisty

Svým stylem jízdy upoutal řidič vozidla Škoda Felicia hlídku vrchlabských policistů v neděli 16. února krátce před ...

Svým stylem jízdy upoutal řidič vozidla Škoda Felicia hlídku vrchlabských policistů v neděli 16. února krátce před 23. hodinou. Při odjezdu z benzínové stanice na Valteřické ulici ve Vrchlabí ...

Pro hledaného muže si došla chrudimská pořádková jednotka

Na třicetiletého muže vydalo v prosinci Okresní státní zastupitelství v Třebíči souhlas se zadržením. ...

Na třicetiletého muže vydalo v prosinci Okresní státní zastupitelství v Třebíči souhlas se zadržením. Chrudimští kmininalisté muže vypátrali v Bořicích na Chrudimsku a následně jej policisté ...

Size: XS SM MD LG