Několik dní intenzivních příprav policistů z Pyrotechnické služby Policie ČR ke zničení letecké pumy je za námi. V pátek 30. 8. 2024 se podařilo úspěšně zneškodnit leteckou pumu v areálu chemičky Orlen Unipetrol. Okolo pumy postavili policejní pyrotechnici, za velké pomoci kolegů z Hasičského záchranného sboru, ochrannou bariéru, tzv. „sarkofág“ dohromady ze 440 velkoobjemových vaků s pískem.
Další písečná hradba pohltila 140 kusů Big-Bagů. Ty sloužily jako ochrana před tlakovou vlnou. Utlumení seismického účinku pyrotechnici zajistili speciálním rozestavěním těchto vaků.
Pod úhlem 45 stupňů směřovali tlakovou vlnu vzhůru a tím jí odklonili od podloží, na kterém je chemička postavena. K dispozici od Hasičského záchranného sboru ČR a společnosti Metrostav měli také tzv. bombdeky. Ty sloužily k utlumení střepinového efektu. Rozmístění 25 kusů těchto speciálních pomůcek zajistilo, aby velký střepinový účinek nepronikl budovou až do důležitých prostor chemičky.
Pyrotechnici si na tomto ojedinělém případě vyzkoušeli využití vysokého počtu velkoobjemových vaků s pískem a také řízený odpal letecké pumy v místech, na kterých mohly vzniknout velké škody na majetku. Samotné pyrotechniky překvapilo, jak účinný byl postavený „sarkofág“, který pohltil obrovskou ničivou sílu, kterou při výbuchu vytvořila letecká puma.
Pyrotechnici připravují vše pro odpal letecké pumy v Litvínově
K ochraně budov chemičky vytvořili také ochrannou zeď ze 120 kusů betonových kvádrů, každém o hmotnosti 1,8 tuny. Zeď zasahovala do výšky 3 metrů do šířky 30 metrů. Využili také 10 lodních kontejnerů – jeden o výšce 3 m a šířce 9 metrů.
Při odpalu naštěstí nedošlo k žádnému zranění. Škody na majetku se podařilo policejním pyrotechnikům minimalizovat, díky velkým opatřením, na kterých začali fyzicky pracovat v úterý 27. 8. 2024.
Odpalem však práce pyrotechnikům nekončí. Musí prověřit místo odpalu a také získávají vzorky ze střepin pumy na další chemické zkoumání. Zajímá je zejména druh a složení použité výbušniny, která tvořila náplň letecké pumy.