Litoměřičtí policisté realizovali v uplynulých dnech dvě pátrací akce po starších osobách, naštěstí s dobrým koncem. V prvním případě se jednalo o šestasedmdesátiletého seniora, který měl odejít z místa svého bydliště na Libochovicku v poledních hodinách. Rodina měla obavy o život a zdraví rodinného příslušníka, proto když se nevracel, pohřešování oznámila na tísňovou linku.
Krátce po sedmé hodině večerní přijal operační důstojník na lince 158 uvedené oznámení a do pátrací akce se ihned zapojily všechny dostupné hlídky včetně psovoda.
Na místo byl povolán také policejní vrtulník, který propátrával lesní terén za pomocí termovize. Vzhledem ke špatným světelným a povětrnostním podmínkám pomohl tentokrát nejvíce vrtulník, který pohřešovaného po třech hodinách objevil v těžce přístupném terénu lesního porostu a poté již navigoval hlídky, kterým směrem pátrat, jak je zřejmé z videozáznamu. Dezorientovaného a podchlazeného seniora policisté doprovodili k policejnímu vozidlu a následně předali do péče zdravotníků.
Téměř totožná pátrací akce probíhala před příchodem Nového roku na Lovosicku. Jednalo se o seniora stejného věku jako v předchozím případě, který rovněž opustil své bydliště a nikomu nesdělil, kam odchází. Na základě oznámení, které jsme přijali před 22 hodinou, se rozjela intenzivní pátrací akce. Vzhledem k věku pohřešovaného a nepříznivým povětrnostním podmínkám se jednalo o boj s časem. Také tento příběh měl naštěstí dobrý konec. Senior byl po několika hodinách vypátrán služebním psem v křovinatém porostu poblíž místní komunikace. Byl bez viditelného zranění, ale podchlazený. Policisté jej předali do péče zdravotníků.
Také v souvislosti s těmito případy opětovně apelujeme na občany, kteří se vydávají nejen do přírody, ale kamkoliv mimo domov, aby si s sebou vždy brali nabitý mobilní telefon, který v případě potřeby, usnadní policejní pátrání. Ne vždy je všude dobrý signál pro dovolání se, doporučujeme do kapsy přibalit obyčejnou píšťalku, kterou se dá lehce přivolat pomoc či upozornit na nebezpečí, že něco není v pořádku.
Seniorům či chronicky nemocným rozhodně doporučujeme nepodceňovat přípravu a i v případě krátkých procházek alespoň informovat blízkou osobu o lokalitě, kam se vydávají. U delších procházek do přírody je nezbytné, aby si přibalili dostatek tekutin, svačinu, užívané léky a oděv odpovídající ročnímu období. Pokud bude navíc oblečení pestrobarevné, tak se bude jednat o významnou pomůcku pro případ následného pátrání. V maskáčích vypadá výletník stylově, ale při náhlé indispozici a následném pátrání splyne s okolní přírodou a sníží možnost svého včasného nalezení.