Je to už téměř půl roku (noc na 6. listopadu 2016), co byli olomoučtí policisté voláni na psychiatrické oddělení tamní nemocnice k pacientovi trpícímu paranoidní schizofrenií, jenž napadl sanitáře. Muž po zasažení taserem ze strany policistů a následném podání tlumících léků ze strany nemocničního personálu zemřel. Proti policejnímu zákroku se staví kriticky sestra zemřelého.
Pacient podle deníku MF DNES sanitáře škrtil a bil. Přivolaným policistům se ho přitom nedařilo zpacifikovat. Lidé, kteří do této problematiky nevidí, případně jsou ovlivněni akčními televizními seriály, nemusí postup policistů pochopit. Řadoví policisté z ulice a lidé, kteří mají možnost do jejich práce vidět, mi ale jistě dají zapravdu, když řeknu, že není vůbec jednoduché zpacifikovat 120 kilogramů vážícího psychicky nemocného člověka, který prakticky nemá zábrany. Stejné je to v případech zákroků proti lidem pod vlivem omamných a psychotropních látek, kteří prakticky nepociťují bolest, a kteří nemají žádné zábrany.
Pacient ohrožoval ve zlínské nemocnici zdravotní sestru nožem, policisté museli použít taser
A protože se podle krajských kriminalistů, kteří se napadením sanitáře zabývali, jednalo po právní stránce o pokus o vraždu, měli policisté v danou chvíli plné právo použít služební zbraň. V tomto případě však zvolili nesmrtící zbraň „taser“, kterou byli vybaveni (taserem nejsou vybaveny ani zdaleka všechny policejní hlídky – pozn. redakce).
„Taser (vyslovováno tejzr) neboli distanční elektrický paralyzér je nesmrtící zbraň založená na principu elektrického šoku, která vystřelenými elektrodami paralyzuje nervovou soustavu. Dovoluje protivníka zasáhnout na dálku až 10 m a přes 5cm vrstvu oblečení.[1] Zároveň se údajně jedná o zbraň relativně bezpečnou, neboť většinou nezpůsobuje vážná fyzická zranění. Tvarem připomíná pistoli, ochromí pouze příčně pruhované (kosterní) svalstvo, takže nedojde k narušení činnosti srdce,“ píše se na Wikipedii. [celý článek naleznete zde]
Agresivního muže zpacifikovali strážníci taserem, kolemjdoucí žena si stěžovala na tísňové lince
Všichni policisté, kteří jsou taserem vybaveni, a kteří jsou na jeho používání proškoleni, si museli sami projít rolí pacifikovaného člověka. Tedy všichni tito policisté se museli sami nechat taserem zasáhnout, aby věděli, co přesně způsobuje a co pacifikovaný člověk pociťuje.
Policista, který taser na psychiatrii použil, tak moc dobře věděl, co přesně se stane. Na místě viděl, že se psychicky nemocného muže nedaří zpacifikovat jinak, a tak použil nesmrtící zbraň taser (policista byl v danou chvíli oprávněn použít svou služební zbraň – pozn. redakce). Muž však po zásahu taseru a po následném podání tlumících léků zemřel.
Jak jistě víte, případem se v takové situaci musí začít zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta je známá tím, že policistům nic nepromine a pokud to jen trochu jde, „udělá je“. Zde však i přísní vyšetřovatelé GIBS vyšetřování případu odložili s tím, že nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany policistů. „Věc byla odložena se závěrem, že k použití donucovacích prostředků došlo zákonným a přiměřeným způsobem,“ řekla MF DNES mluvčí GIBS Radka Sandorová.
Policisté z SPJ Praha pomocí taseru zpacifikovali muže, který hrozil skokem z okna
Závěr příslušníků generální inspekce je postaven mimo jiné na znaleckých zkoumáních. Ani nařízená soudní pitva neprokázala, že by smrt muže měla souvislost s použitím taseru. To však stále odmítá přijmout sestra zemřelého muže, která se k zákroku policistů staví podle MF DNES kriticky. Prý neměli používat taser. Jak ale měli celou situaci vyřešit, aniž by došlo k jakémukoliv zranění, však nesdělila. Policie, případně psychiatrická klinika, by ale podle ní měla mít k dispozici pro podobné případy například vystřelovací sítě. K tomu mohu napsat jediné – aha. Dále raději bez komentáře.
Z vlastní iniciativy se do případu vložila ombudsmanka, která řeší nejen zákrok policistů, ale také obecné otázky ohledně použití donucovacích prostředků vůči psychicky nemocným pacientům, či působení policistů na půdě zdravotnických zařízení. Jsme sami zvědavi, na co paní ombudsmanka, která nikdy stodvacetikilogramového člověka nepacifikovala, přijde.
Výtržníka s nožem zpacifikovali policisté v metru taserem, nakonec ho trefili třikrát
Zkušenosti s taserem jsou u Policie ČR pozitivní. To novinářům potvrdila i mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová. Policisté taser používají vždy až ve chvíli, kdy jsou oprávněni použít i služební zbraň.
Smrt muže mne opravdu mrzí a jeho rodině vyjadřuji upřímnou soustrast, nicméně i přesto se v tomto případě plně stavím za zasahující policisty, kterým přeji mnoho sil a pevné nervy.