V Jeseníkách proběhla, již tradiční každoroční akce, Rallye Rejvíz. V prvé řadě jde o soutěž záchranářských posádek (ať už domácích záchranářských, mezinárodních, či posádek RLP). V rámci této akce již několik let probíhá v Loučné nad Desnou a jejím okolí také přidružená soutěž prvosledových hlídek Policie ČR.
Letos se na pomyslnou startovní čáru postavilo celkem 15 prvosledových hlídek ze 14 krajů a z Inspektorátu cizinecké policie Ruzyně.
Na policisty čekalo v rámci denní etapy celkem sedm stanovišť. Na každém z nich byla situace, která by policisty mohla potkat ve službě. Řešili tak primárně věci, se kterými se mohou opravdu reálně setkat v terénu. V rámci večerní etapy čekala na policisty situace, kdy muž s nožem držel ženu jako rukojmí a vyhrožoval, že ji podřeže. Při noční etapě pak na hlídky čekal pochod neznámým terénem a poskytování první pomoci.
Ale zpět k denní etapě. Na celkem sedmi stanovištích na policisty čekala například situace, kdy přijeli k nálezu zavražděného muže. Posádka záchranné služby (figuranti) jim záměrně ničila stopy na místě činu a oni se tak museli vypořádat především s tím, aby zjednali na místě pořádek a řádně zajistili co nejlépe samotné místo činu, ale zároveň aby co nejlépe vytěžili svědkyně, či prohledali budovu.
V rámci Rallye Rejvíz po sedmé soutěžili také policisté z prvosledových hlídek
Další situace se odehrávala na fiktivní ubytovně. Policisté po příjezdu nalézají v jednom z pokojů člověka po kolapsu, musí vytěžit oznamovatelku, zahájit resuscitaci, použít AED, vše řádně nahlásit na operační středisko a dále spolupracovat s přivolanou posádkou záchranářů.
Na stanovišti u rybníku Kocián v Loučné nad Desnou na policisty čekala situace, kdy vyjížděli k tonoucímu muži. Po příjezdu na místo k policistům přiběhla skupina dětí, která křičela a hystericky jim sdělovala, že se ve vodě topí jejich strýc, který tam předtím opravoval dřevěného vodníka. Policistům mělo na tomto stanovišti dojít, že nedochází k tonutí, ale že muže postihly zdravotní potíže, vlivem kterých spadl do vody. V té byl ale při vědomí. Policisté se však kromě samotné záchrany muže z vody museli vypořádat také s dětmi, které byly v silném šoku. Některé z nich chtěly pro strejdu skákat do vody, jiné chtěly odejít, další pak plakaly a křičely. Po samotné záchraně muže z vody pak na policisty čekala první pomoc, kterou mu museli poskytnout. Při tomto úkolu vždy jeden z policistů skákal do vody a k muži musel doplavat. V deštivém počasí, kdy se ranní teploty pohybovaly okolo pěti až osmi stupňů, to rozhodně nebylo nic příjemného.
Soutěž prvosledových hlídek na Rallye Rejvíz ovládli policisté z Libereckého kraje
Na stanovišti na místní hasičské zbrojnici, která představovala pomyslné operační středisko záchranné služby, čekal na policisty společný úkol s posádkami soutěžících záchranářů. Záchranáři se nejprve vydali na samotné operační středisko, kde osm minut vyřizovali tísňová volání a měli za úkol řídit vysílání posádek, převozy pacientů a podobně. Po osmi minutách přichází poslíček s jídlem, ze kterého se ale vyklube pozůstalý po pacientce z předchozího dne. Ten dává smrt své manželky za vinu záchranářům a vytahuje na ně mačetu. Požaduje, aby si lehli na zem. Záchranáři přitom v tu chvíli ale řešili vyslání posádek, včetně vrtulníku, k resuscitaci dítěte. Byli tak pod silným tlakem. V této chvíli je na místo přivolána soutěžní prvosledová hlídka, která má za úkol ovládnout situaci na místě a zajistit pachatele. Policisté tak po vstupu nutí muže, aby mačetu odložil na zem a následně ho omezují na osobní svobodě.
Dalším úkolem byla pro policisty jízda zručnosti se služebními vozy. Stanoviště se nacházelo ve Velkých Losinách.
V Loučné nad Desnou se nacházelo další stanoviště, kde policisté po příjezdu nalezli na dětském hřišti ženu v bezvědomí, která tam původně s dětmi byla. Následovala resuscitace na figurínách.
Posledním ze stanovišť denní etapy byla situace, která se odehrávala na nádraží v Sobotíně. Prvosledová hlídka měla jet jako posila pro policisty z obvodního oddělení, kteří tam řešili agresivního cestujícího ve vlaku. Co však soutěžící nevěděli, bylo to, že těsně před jejich příchodem vytáhne cestující zbraň a oba policisty z obvodního oddělení postřelí. Ti palbu opětují a postřelí pachatele. Zraněno je také několik cestujících přímo ve vlaku. Policisté si tak musí poradit se zpacifikováním pachatele, tříděním zraněných, či poskytnutím první pomoci – kupříkladu v podobě přiložení turniketu.
Po denní etapě následoval přesun policistů do Starého Města pod Sněžníkem, kde následovala večerní, respektive podvečerní etapa. Tam na policisty čekala situace, kdy pachatel v budově ubodal člověka a následně držel ženu jako rukojmí. U krku měla přiložený nůž, přičemž pachatel hrozil, že ji podřízne. Policisté tak museli zahájit krizovou komunikaci, povolat vyjednavače a ve vhodné chvíli pachatele zneškodnit pomocí služebních zbraní.
Následovala noční etapa, která opět proběhla v okolí Starého Města pod Sněžníkem. Na policisty čekal 10 kilometrů dlouhý pochod neznámým terénem a následně také poskytování první pomoci.
Nutno podotknout, že figuranti a organizátoři soutěže do toho dali opravdu všechno a na řadě stanovišť si člověk připadal jako v reálu, kde pláčou děti, křičí lidé, či se pohybují nevyzpytatelní pachatelé. Řada z figurantů by se z fleku uplatnila ve filmu 🙂
Vyhodnocení výsledků proběhne v odpoledních hodinách. Pořadí hlídek zde samozřejmě zveřejníme. Tak jako tak je soutěž brána především tak, aby si každá z hlídek odnesla cenné zkušenosti, které by případně mohla využít přímo ve službě. Jednotlivé úkoly proto hodnotili a policistům následně vysvětlovali například policisté ze zásahových jednotek, bývalí příslušníci Útvaru rychlého nasazení, policejní instruktoři, policisté z Odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, či příslušníci Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK).
Na akci se představili také zástupci společností Sunfibre a Equiray se svými svítícími vestami a doplňky pro složky IZS.
Tak zase za rok!