Internetové podvody jsou v Kraji Vysočina na denním pořádku. Dějí se i přesto, že policisté pravidelně varují občany před rizikovým chováním v internetovém prostředí a vysvětlujeme jim, v čem spočívají podvodná jednání. Podvodníci jsou ale vždycky o krok napřed a stále vymýšlejí nové legendy, pod kterými pak občany okrádají.
V oblasti kriminality páchané v kybernetickém prostoru se objevil v tomto týdnu staronový fenomén v novém hávu. „Ještě před několika lety jsme se setkávali s případy, kdy skupiny pachatelů páchaly trestnou činnost na seniorech formou podvodných telefonních hovorů. Pachatel oslovil seniora a například se vydával za jeho vnuka, dceru či jiného příbuzného. Pod legendou, že se dotyčná osoba se ocitla v potížích, pak požadoval pachatel na seniorovi finanční hotovost,“ uvedl mjr. Mgr. Martin Vaněček, vedoucí odboru analytiky a kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Legendy podvodníků tehdy byly různé – dopravní nehoda – odtah, oprava, zdravotní problém – prostředky na operaci, úplatek lékaři, výhodný nákup bez dispozice s požadovanou částkou a další varianty. Podvodník pak po seniorovi požadoval, aby peníze předal kurýrovi. Mnohdy se stávalo, že senior šel i kurýrem do banky, kde spolu peníze vybrali.
Dnes jsou pachatelé sofistikovanější a využívají výdobytků moderní komunikace. Využívají skutečnost, že mnozí senioři komunikují v rámci sociálních sítí, používají WhasApp, Messenger a další sociální sítě. Tento týden oslovil zatím neznámý pachatel šedesátiletou ženu SMS zprávou bez zobrazení telefonního čísla a vystupoval jako dcera poškozené s běžnou informací, že se jí rozbil telefon, ať jí proto kontaktuje cestou WhasApp na telefonním čísle, které bylo uvedeno ve zprávě. “Touto cestou pak proběhla běžná komunikace, přičemž „údajná dcera“ matku požádala o zaslání částky téměř 40 000 korun. Komunikace a důvod zaslání byl věrohodný, takže poškozená částku zaslala, i když věděla, že se nejedná o účet dcery. O peníze ale přišla, protože se nejednalo o žádnou dceru, ale podvodníka,“ doplnil mjr. Mgr. Martin Vaněček s tím, že tento „slušný“ pachatel ženě cynicky dokonce na závěr „poděkoval“.
Popis tohoto případu, který kriminalisté na Vysočině aktuálně prověřují, je záměrně z mnoha důvodů, zejména taktických důvodů, velmi strohý, a tak se může zdát, jako nemožný, nebo jako velká hloupost poškozené seniorky. Ale veškeré další drobné podrobnosti, které nastaly, doplňují skutek do vcelku věrohodného celku. Na základě předpokladu, že pachatelé budou pokračovat v tomto způsobu provedení trestného činu, třeba i s nějakými obměnami, považujeme za vhodné seznámit s touto skutečností širokou veřejnost a požádat všechny, aby informovali dále, zejména například své prarodiče, rodiče, starší sourozence a podobně.
V této souvislosti opětovně varujeme, aby byli lidé vždy velmi obezřetní v případě, když jim přijde zpráva z neznámého čísla, nebo zpráva, kde se telefonní číslo vůbec nezobrazí. Nikdy nereagujte na žádné takové zprávy a odkazy v nich uvedené, a to i kdyby se týkaly vašich blízkých. Skutečnost, že se ocitli v nouzi nebo tíživé situaci si nejdříve ověřte jiným způsobem. Jedině tak se můžete ochránit před útoky podvodníků.