Dvě rotace zdravotníků pražské záchranné služby se vystřídaly v povodněmi zasažené oblasti Jesenicka. Záchranáři na podkladě rozhodnutí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a schválení zřizovatelem v koordinaci se ZZS Olomouckého kraje a ve spolupráci s Armádou ČR poskytovali přednemocniční neodkladnou péči místním obyvatelům. Za sedm dnů působení, které ukončili minulý týden, zde společně uskutečnili 42 výjezdů k pacientům. Dalších 124 lidí navštívilo lékaře v mobilní ordinaci situované v Mikulovicích.
Historicky poprvé v řádu hodin od rozhodnutí vlády o nasazení AČR ve spolupráci s IZS došlo k nasazení jak Zdravotnické záchranné služby Praha, tak Úkolového uskupení Speciálních sil AČR, Agentury zdravotnictví AČR, Agentury informačních technologií AČR a pomoc poskytla i Ústřední vojenská nemocnice v Praze. Speciální síly AČR spolu s AKIS AČR zprovoznily satelitní spojení a internet ve zničených obcích a dále spolupracovaly se záchrannou službou a pomohly HZS s logistikou v Jeseníku.
„Na místě jsme měli veškerou potřebnou techniku a vybavení včetně vojenského, abychom mohli působit zcela soběstačně a pokryli území jedněch z nejhůře zasažených a velmi obtížně přístupných obcí. Realizovali jsme skutečnou spolupráci s Armádou České Republiky, která vyslala do fáze záchrany ty nejzkušenější profesionály v červených baretech. Kolegům ze Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje jsme alespoň částečně ulevili v mimořádně náročné době a starostům umožnili spojení,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.
Na Jesenicku působil tzv. MSC tým (Medical Support Cell), tedy záchranáři a lékaři vyškolení pro práci v oblastech zasažených živelními katastrofami. Na místě měla záchranná služba celkem 17 lidí, včetně inspektora, lékaře, krizového manažera, ředitele a náměstka ředitele, kteří se vystřídali ve vedení. Vyslání pražských záchranářů schválil Magistrát hl. m. Prahy.
Záchranná služba nasadila speciální terénní vůz Atego a také čtyřkolku Polaris určenou pro neprostupný terén. Obě vozidla se vzhledem k množství trosek a špatné průjezdnosti skvěle uplatnila. Dále měli zdravotníci k dispozici technicko-logistické víceúčelové vozidlo a standardní sanitní vůz. Další prostředky dodaly Speciální síly, Agentura zdravotnictví a AKIS AČR.
Pražští záchranáři působili z obce Mikulovice, kde operativně zřídili ordinaci lékaře, pro kterou poskytlo zázemí vlastní technicko-logistické vozidlo záchranné služby. Ordinaci, kde spolupracovaly také zdravotní sestry místního praktického lékaře, využilo 124 pacientů, kteří nejčastěji vyhledávali péči kvůli úrazům, zhoršení chronických obtíží nebo potřebovali předepsat ztracené léky. Prvotní zásobu léků dodala Ústřední vojenská nemocnice, ostatní dovezli záchranáři terénními vozidly z místních lékáren a vydali pacientům.
V terénu posádky záchranné služby ve spolupráci se záchranářskými posádkami Armády České republiky ve Zlatých Horách a Javorníku uskutečnily 42 výjezdů, dvakrát byla k události povolána i letecká výjezdová skupina ZZS Olomouckého kraje. Zdravotníci ošetřovali mimo jiné pacienty se zlomeninami, mozkovou příhodou, dušností či infarktem, péči poskytli také pacientovi
s mnohačetnými zraněními při dopravní nehodě. Posádky byly po celou dobu operačně řízeny ZZS Olomouckého kraje, doplňovaly jejich vlastní posádky a spolupracovaly s Krizovým štábem HZS Jeseník.
„Díky tomu, že pražský magistrát schválil operativně naše nasazení a my v krátkém čase aktivovali náš speciální tým, jsme mohli v zasažené oblasti působit už krátce po opadnutí vody, kdy to bylo nejvíce potřeba. Děkujeme všem takto zasahujícím kolegyním a kolegům, ale nemůžeme nezmínit ani poděkování za zvýšené nasazení ostatních pracovníků pražské záchranné služby, kteří po celou dobu zajišťovali péči o pacienty v hlavním městě, včetně další mimořádné události – srážce vlaků v Praze 9. Díky rozpočtu zřizovatele a dlouholetému výcviku a režimu řízení mohla záchranná služba pomoci i mimo nám svěřené území,“ říká Zdeněk Křivánek, náměstek ředitele ZZS HMP.