RECENZE: Nabíjecí svítilna Fenix TK20R | Týdeník Policie

RECENZE: Nabíjecí svítilna Fenix TK20R

RECENZE: Nabíjecí svítilna Fenix TK20R

„Modelová řada TK označující taktické svítilny Fenix má skvělé renomé mezi profesionály z ozbrojených složek, lovci a všemi, kdo v terénu potřebují spolehlivé a výkonné světlo. Právě jim je určen nový model TK20R s micro-USB nabíjením,“ tak popisuje novou svítilnu Fenix TK20R její distributor, kterým je v ČR a na Slovensku společnost ARIGA.

A tak jsme si od této společnosti svítilnu zapůjčili k testování. Svítilnu jsme otestovali v rámci naší běžné činnosti v terénu (natáčení reportáží). Následně jsme ji zapůjčili k vyzkoušení policejní hlídce.

Hned při prvním kontaktu se svítilnou jsme mile překvapeni. Zachován je taktický design, na který jsme byli zvyklí například dříve u svítilny Fenix TK22. Zároveň s ním však byla doplněna možnost nabíjení svítilny přes USB. Svítilnu tak lze lehce dobít například v autě, či doma přes počítač.

Maximální světelný výkon 1000 lumenů produkovaný moderní LED Cree XP-L HI V3 dokáže reflektor poslat do úctyhodné vzdálenosti až 310 metrů, čímž překonává i dálkové světlomety u auta. O tom jsme se ostatně osobně přesvědčili. Nejednoho uživatele pak jistě potěší voděodolnost do hloubky až dvou metrů a nárazuvzdornost při pádu z výšky minimálně jednoho metru.

„Potápění jsme sice nezkoušeli, nicméně jsme svítilnu nechali pěkně zmoknout. Po celou dobu fungovala bez jakýchkoliv problémů. Dvakrát mi svítilna spadla na zem, jednou na beton, jednou na lino. V obou případech opět bez jakýchkoliv problémů. Svítilna žije, svítilna svítí,“ popsal nám jeden z policistů, kteří svítilnu testovali.

„Pevné a odolné tělo z leteckého duralu v sobě skrývá Li-ion akumulátor typu 18650 s kapacitou 2900 mAh, který lze dobíjet přímo ve svítilně prostřednictvím integrovaného micro-USB portu s voděodolným provedením. Možnosti použití svítilny v extrémních podmínkách rozšiřuje také její prachotěsnost. Garantem těchto vlastností je splnění mezinárodně uznávaného stupně krytí IP68. U Fenixu je ceněným standardem, že jsou jeho taktické svítilny vyráběny ze špičkového leteckého hliníku, jehož povrch je díky anodizaci typu III těžko poškrabatelný. Hmatový kroužek umožňující taktické držení svítilny a úderový ráfek ocení především zásahové jednotky,“ uvádí dále distributor svítilen FENIX, společnost ARIGA.

Samozřejmostí je taktický spínač na konci svítilny, kterým lze svítilnu jednoduše rozsvítit. Svítilna si pamatuje poslední zvolený režim, a tak se lze na akci předem připravit. Režimy měníme pomocí tlačítka na boční straně svítilny, přičemž nejsilnější z nich se může pochlubit světelným tokem o 1000 lumenech. Volit pak lze mezi klasickým svícením a svícením stroboskopickým, které ocení zejména příslušníci bezpečnostních složek z přímého výkonu služby. Pohled do rozblikaného stroboskopu se světelným tokem 1000 lumenů není opravdu ničím příjemným.

„Stroboskop. Perfektní věc. Dle mého názoru sice více využitelný u zásahových jednotek, ale i my jsme si s ním přišli na své. Vstupy do squatů, zákroky v opuštěných a polorozpadlých objektech, kde na vás vyskočí kdejaký narkoman. Kvalitní stroboskop vám dá v dané situaci značnou převahu. „Protivník“ rázem nic nevidí a prakticky tak nemá šanci zaútočit…,“ pokračoval dále jeden z testujících policistů.

Celkově má svítilna FENIX TK20R čtyři režimy svícení. Nejsilnější TURBO režim má 1000 lumenů. Pro zmapování svého okolí bohatě postačuje vysoký režim s 350 lumeny, pro svícení si na cestu pak střední režim se 150 lumeny. Nízký režim s 10 lumeny lze využít kupříkladu na osvětlení stanu, či při čtení mapy.

Turbo režim vydrží svítit 1,5 hodiny, je však potřeba počítat s případným zahřátím svítilny. Svítilna disponuje inteligentní ochranou proti přehřátí. Pokud vzroste teplota svítilny nad 65°C, začne se automaticky snižovat výkon v pozvolných krocích o 5 % každých 30 vteřin, dokud se její teplota neustálí. Jakmile teplota svítilny klesne pod 65°C, tak se výkon opět automaticky zvýší na původní úroveň. Provoz na nejvyšší režim výkonu tak není omezen časově, ale pouze teplotou. Režim o 10 lumenech vydrží svítit 5,5 dne, a to nepřetržitě. V případě slabé baterie nás na nutnost dobití svítilna upozorní svým světelným indikátorem. Pokud se pak nacházíme na místě, kde nejsme schopni svítilnu dobít, a kde u sebe nemáme například ani power banku, lze svítilnu „nakrmit“ dvěma kusy jednorázových CR123A baterií.

„Pět a půl dne jsme svítilnu svítit opravdu nenechávali. Nicméně jsme ji využívali v maximální možné míře na několika nočních směnách. I když jsme svítili i tam, kde jsme nemuseli, svítilna se za celou dobu nevybila. USB kablík jsme vozili sebou, nicméně nebylo potřeba svítilnu dobíjet. Pokud tak někdo dělá třeba čtyři směny po sobě a poté má čtyři dny volna, má na dobití svítilny dostatek času. Nehledě na to, že se dá svítilna dobíjet i v autě během služby,“ doplnili policisté.

Ke svítilně je možné dokoupit komplexní příslušenství. Od montáže na dlouhou střelnou zbraň, přes vzdálený spínač, až po červený svítící kužel, či držák na řídítka jízdního kola.

„Svítilnu nemůžeme jinak, než doporučit. Po celou dobu testování jsme se nesetkali s žádným problémem, který by nám bránil v prakticky neomezeném použití svítilny. Oproti předchozím verzím je perfektním posunem dopředu možnost nabíjení přes USB. Obecně se svítilnám FENIX něco těžko vytýká. Jsou samozřejmě dražší, než nějaké napodobeniny z vietnamské tržnice, ale kvalitativně někde úplně jinde, to ani nelze srovnávat. Za kvalitu se samozřejmě platí. A zde se to vyplatí,“ uzavřel jeden z policistů.

Svítilna Fenix TK20R je dostupná v internetovém obchodě www.kronium.cz i u dalších prodejců značky Fenix. Doporučená maloobchodní cena je 2 799,- Kč včetně DPH.

Klady svítilny FENIX TK20R:
+ Vysoká odolnost vůči mechanickému poškození
+ Nárazuvzdornost a voděodolnost
+ Vysoká svítivost a daleký dosvit
+ Světelný indikátor vybitého akumulátoru
+ Možnost připevnění svítilny na dlouhou zbraň
+ Možnost dokoupení široké škály příslušenství, včetně červeného svítícího kuželu

Zápory svítilny FENIX TK20R:
– Rychlé zahřívání při Turbo režimu (před přehřátím ovšem chráněno elektronikou svítilny)

Obecně jsme se domnívali, že si u nás, po dřívějším testování Fenix TK22, navždy zajistí prvenství právě tato svítilna. Novinka v podobě svítilny Fenix TK20R však boří hranice a svítilnu posouvá zase o kus dál. Pro nás je v tuto chvíli jasnou jedničkou.

Foto: Týdeník Policie

Chebští kriminalisté provedli, na základě žádosti od německých kolegů, domovní prohlídku. Při té našli porcelán za osm milionů korun

Dne 13. listopadu 2019 během ranních hodin kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality v Chebu v součinnosti s ...

Dne 13. listopadu 2019 během ranních hodin kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality v Chebu v součinnosti s kriminální policí Hof na základě mezinárodní spolupráce se Spolkovou republiku ...

Olomoučtí celníci zajistili při silničních kontrolách dvě cisterny s lihem

Celníci prováděli v průběhu října běžné kontroly na silnici ve směru Olomouc – Lipník nad Bečvou, a to v blízkosti ...

Celníci prováděli v průběhu října běžné kontroly na silnici ve směru Olomouc – Lipník nad Bečvou, a to v blízkosti obce Kocourovec. Vytipovali si ke kontrole nákladní vozidlo s cisternovým ...

Manželům se nelíbilo, že jim chce před domem zaparkovat cizí žena. Ta měla muže v reakci na slovní urážku udeřit pěstí a následně ho pokousat

Spor o parkovací místo v Králově Poli zaměstnal v pondělí večer strážníky MP Brno. Manželská dvojice údajně ...

Spor o parkovací místo v Králově Poli zaměstnal v pondělí večer strážníky MP Brno. Manželská dvojice údajně nelibě nesla, že se před jejich domem snaží odstavit své auto jiná řidička. Po ...

Size: XS SM MD LG