RECENZE: Svítilna Fenix FD41 | Týdeník Policie

RECENZE: Svítilna Fenix FD41

RECENZE: Svítilna Fenix FD41

Díky spolupráci s firmou Ariga s.r.o., která je výhradním distributorem svítel Fenix na českém trhu, se nám dostala do ruky novinka v řadách Fenixu, a to svítilna Fenix FD41.

Nechybí prakticky nic, na co jsme u svítilen Fenix zvyklí. Taktický spínač na konci svítilny, vodotěsnost do dvoumetrové hloubky, povrch odolný proti poškrábání a dalšímu poškození a také světelný tok 900 lumenů, zajištěný výkonnou LED Cree XP-L HI (High Intensity), jenž zaručuje dosvit až 340 metrů. Na co jsme však až doposud nebyli u svítilen Fenix zvyklí, byla možnost regulace světelného kuželu. A právě toto svítilna Fenix FD41 svému uživateli nabízí.

„Svítilna nabízí výběr hned z pěti světelných režimů včetně výstražného a odstrašujícího stroboskopu. Nejsilnější Turbo režim s 900 lumeny vám v terénu přinese dokonalý přehled i na velkou vzdálenost. Při použití akumulátoru s kapacitou 3 500 mAh poslouží v tomto režimu po dobu 1,6 hodiny. Více než dostatek světla pro pohyb ve velmi náročném terénu poskytuje i vysoký režim o 350 lumenech. Střední režim zaručující světelný tok 150 lumenů vám zabezpečí dostatek světla například pro pohyb po lesních cestách. Nejnižší režim s 10 lumeny dostačuje například pro orientaci v místnosti, ve stanu nebo pro čtení a svítilna jej s tímto akumulátorem poskytne po dobu více než 6 dnů nepřetržitého svícení,“ uvedla společnost Ariga.

My jsme svítilnu otestovali v terénu a v podstatě můžeme uvedené informace potvrdit. Pohled do stroboskopu je velice nepříjemný. Využitelnost vidíme především u ozbrojených bezpečnostních složek. Svícení na maximální výkon a nejmenší světelný kužel je ideální pro případy pátracích akcí, pokud však světelný kužel „roztáhneme“, nacházíme svítilnu pro rozsáhlé využití v budovách bez elektrické energie, ve stanech, či jednoduše na našich toulkách přírodou.

Námi recenzovanou svítilnu jsme tentokrát chtěli vyzkoušet nejen ve společnosti teleskopických obušků a střelných zbraní, a tak jsme ji zapůjčili k testování hasičům. O hasičích se říká, že okolo sebe neustále „cákají vodou“ 🙂 A tak není divu, že i s tímto se počítá. Svítilna je vodotěsná, a to dokonce až do dvoumetrové hloubky, zároveň těsní i proti prachu.

„Měl jsem možnost testovat svítilnu po dobu dvou týdnů. Sám doma jiný typ svítilny Fenix vlastním a nedám na tuto značku dopustit, proto jsem se na samotné testování svítilny, která má navíc možnost regulace velikost světelného kuželu, velmi těšil,“ uvedl Dalibor, který pro nás svítilnu otestoval v reálných podmínkách.

„Počasí si nevyberete, a protože bylo v uplynulých dvou týdnech hezky, pršelo, ale také mrzlo, mohl jsem svítilnu vyzkoušet za téměř všech podmínek. Déšť, voda, nic z toho svítilně nevadilo. Svítivost perfektní, odolnost také. Možná mi trochu chybí nějaká spona na uchycení třeba na bundu, ale to se dá řešit taktickým pouzdrem. Uvítal bych také možnost dobíjení přes USB, v době powerbank by nebyl problém vyřešit dobíjení svítilny i přímo v terénu, či v autě [Kdo toto nabíjení preferuje, může od Fenixu zvolit jiný model, například taktickou Fenix TK20R se zmiňovaným micro-USB nabíjením, poznámka redakce..]. Naprostá spokojenost s regulací světelného kuželu. Ne vždy je potřeba v budově, nebo třeba ve sklepě, svítit na plný výkon v nejmenším světelném kuželu. Takto jsem si světelný kužel rozšířil a nasvítil jsem si tak celou místnost. Pokud mám vyřknout nějaký výsledek, tak za mě spokojenost. Hodnotil bych devíti body z deseti,“ doplnil hasič Dalibor.

A protože jsme primárně zaměřeni na oblast ozbrojených bezpečnostních složek, zapůjčili jsme svítilnu na několik směn i pražským policistům. Ostatně díky možnosti připevnění svítilny na dlouhé střelné zbraně se její uplatnění v bezpečnostních složkách přímo nabízí.

„Uvítali jsme vodotěsnost svítilny. Stejně jako hasiči, nebo záchranáři, ani my si nevybíráme počasí, ve kterém musíme venku sloužit a pomáhat společnosti. Se svítilnou jsem si vyzkoušel ve třech případech vstup do objektů, stejně jako i u minulých recenzí, ani tentokrát mě svítilna Fenix nezklamala. Naprosto perfektní věc – stroboskop. Rovněž úspěšně využito. Prostě kvalita, na kterou jsem u této značky svítilen zvyklý. Protože se doba testování svítilny vykryla s datem, kdy jsem se zúčastnil výcviku u specializované společnosti, vyzkoušel jsem si s ní i rozbití bočního okénka v autě. Povedlo se. Za mě mohu svítilnu doporučit s tím, že si ji dokážu představit kupříkladu i u myslivců,“ uvedl po testování policista, který si nepřál uveřejnit své jméno.

Svítilna Fenix FD41 je kompatibilní s širokou škálou volitelného příslušenství. Dokoupit je možno vzdálený kabelový spínač, barevné filtry, bílý difuzér, dopravní stavěcí kužel, montáže na zbraňovou lištu. Příznivci outdoorových aktivit ocení možnost pořídit si ke svítilně držák na kolo a proměnit ji tak ve výkonnou cyklosvítilnu.

Všechny parametry svítilny Fenix FD41 jsou změřeny v souladu s normou ANSI/NEMA FL 1-2009.

Svítilna Fenix FD41 je dostupná v internetovém obchodě www.kronium.cz i u dalších prodejců značky Fenix. Doporučená maloobchodní cena je 2 399 Kč včetně DPH.

Více informací zde: http://www.svitilny-fenix.cz/produkt/takticka-zaostrovaci-svitilna-fenix-fd41/

Foto: Týdeník Policie + Ariga

Opilý senior se zákazem řízení naboural s Daewoo zezadu do kamionu

K dopravní nehodě na silnici I. třídy č. 26 mezi obcemi Holýšov a Stod došlo dne 17. září 2019 v 13:00 hodin. ...

K dopravní nehodě na silnici I. třídy č. 26 mezi obcemi Holýšov a Stod došlo dne 17. září 2019 v 13:00 hodin. Sedmašedesátiletý řidič osobního automobilu Daewoo Kalos jedoucí ve směru od obce ...

Mladého muže postihly u stanice metra v Praze křeče, při pádu si poranil hlavu

Mladého muže postihl záchvat křečí, při pádu si poranil hlavu. Strážníci mu poskytli první pomoc a přivolali ...

Mladého muže postihl záchvat křečí, při pádu si poranil hlavu. Strážníci mu poskytli první pomoc a přivolali záchranáře. Při běžné hlídkové činnosti v okolí stanice metra Vltavská si hlídka ...

Řidič alternativní přepravní služby nedokázal strážníkům na pražském letišti předložit doklady taxislužby, navíc má vysloven platný zákaz řízení

Řidič alternativní přepravní služby dopravil cestující na letiště i přes vydaný zákaz řízení. Strážníci ho naštěstí ...

Řidič alternativní přepravní služby dopravil cestující na letiště i přes vydaný zákaz řízení. Strážníci ho naštěstí odhalili. Při kontrole areálu Letiště Václava Havla v Praze si strážníci z ...

Size: XS SM MD LG