Jihomoravští policisté se tento týden ve zvýšené míře zaměřují na chodce, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu. Hned začátkem týdne jsme řešili střet osobního auta se sedmiletým školákem v Kyjově. Chlapec vběhl bez rozhlédnutí do silnice zpoza zaparkovaných aut zrovna v momentě, kdy místem projížděla řidička škodovky. Ta ihned po nehodě zastavila a zraněnému školákovi poskytla první pomoc.
Vběhnutí do silnice zpoza zaparkovaných aut stálo za střetem dalšího školáka s osobním autem v brněnských Černých Polích. Právě pro malé chodce je přecházení vozovky zpoza řady aut, za prostředky hromadné dopravy nebo třeba kontejnery velmi rizikové. Kvůli své malé výšce nejsou za překážkou vidět a v případě vstoupení do vozovky na ně řidiči nemají šanci dostatečně rychle zareagovat.
Ve čtvrtek odpoledne v Boskovicích náhle vběhl sedmiletý chlapec na přechod do jízdní dráhy projíždějícího osobního auta v Boskovicích. Při střetu utrpěl zlomeninu.
Ve středu došlo k dopravní nehodě chodce na brněnském hlavním nádraží. Sedmdesátiletý muž tam vběhl pod rozjetou tramvaj a s těžkým zraněním musel být převezen do nemocnice. Policisté upozorňují, že ani na přechodu nemá chodec přednost před tramvají. I když řidič zareaguje okamžitě, čtyřiceti tunový kolos má v pětadvaceti kilometrové rychlosti brzdnou dráhu kolem čtyřiceti metrů.
Rizikovým faktorem u chodců bývají také sluchátka a sledování mobilního telefonu namísto situace v provozu. Policisté chodcům také vysvětlují důležitost používání reflexních doplňků, a to i v obci, přestože zákonná povinnost jim ukládá nošení reflexních prvků za snížené viditelnosti mimo obec. Díky reflexním materiálům je chodec viditelný až na dvě stě metrů, díky čemuž mají projíždějící řidiči více času na ně zareagovat.
V loňském roce (do konce listopadu) řešili policisté 312 dopravních nehod s chodcem (v 69 případech se jednalo o dítě), v rovné stovce případů bylo zavinění na straně chodce.