Ruzyňští celníci zajistili tři tuny chemikálií používaných při výrobě drog | Týdeník Policie

Ruzyňští celníci zajistili tři tuny chemikálií používaných při výrobě drog

Ruzyňští celníci zajistili tři tuny chemikálií používaných při výrobě drog

Koncem minulého týdne bylo pravomocně ukončeno správní řízení se společností dovozce, jehož součástí bylo i zabrání tří tun chemických látek klasifikovaných jako „pre–prekurzory“ drog pro výrobu psychotropních látek.

Dvě zásilky zboží deklarované jako „chemikálie pro čištění a dezinfekci prostorů velkých lodí“, každá o hmotnosti 1.500 kilogramů, přiletěly do České republiky z Hong Kongu již v prosinci minulého roku. Zajištění zásilek bylo součástí dlouhodobé mezinárodní spolupráce Celní protidrogové jednotky Generálního ředitelství cel a celního úřadu při boji proti možné nelegální výrobě drog. Příjemcem zboží byla česká společnost se sídlem v Praze, která měla, po popuštění zboží do volného oběhu, zajistit dodání do dalšího členského státu EU, kde probíhala vlastní nelegální výroba.

Provedenou expertizou odebraných vzorků v Celně technické laboratoři Generálního ředitelství cel bylo zjištěno, že první zásilka obsahuje čistou organickou sloučeninu metylester 3-oxo-2-fenylmáselné kyseliny, známou také jako „methyl-2-acetoacetate, methyl alpha-acetylphenylacetate nebo MAPA“. U druhé zásilky chemická analýza potvrdila, že zboží je čistá organická sloučenina 3-oxo-2- fenylmáselná kyselina, známá také jako „3-oxo-2-phenylbutanoic acid, 2-Acetyl-2-phenylacetic acid, 2-Phenylacetoacetic acid, 3-Oxo-2-phenylbutyric acid nebo alpha-Acetylbenzeneacetic acid“.

Jedná se o tzv. „pre-prekurzory“ drog, které nemají samostatně legální využití a slouží pouze k nelegální výrobě chemické látky benzylmetylketon (BMK), který je prekurzorem drog Kategorie 1 evropských nařízení a je používaný k nelegální výrobě amfetaminů.

Ze zabraných chemických látek by bylo možné vyrobit cca 2400 kilogramů prekurzoru BMK a následně cca 1800 kilogramů amfetaminů, které by se na černém trhu mohly prodat za téměř 2 miliardy Kč (1,8 mld. Kč). Spolu s lednovým záchytem kolegů z CÚ pro hl. město Prahu (také tři tuny) se jedná o významný úspěch při zabránění dovozů „pre-prekurzorů“ drog na území České republiky.

Foto: Celní správa

Při střetu čtyř vozidel u Brandýska na Kladensku byli zraněni čtyři lidé

Na silnici mezi Stehelčevsí a Brandýskem na Kladensku došlo v pondělí večer k hromadné dopravní nehodě čtyř ...

Na silnici mezi Stehelčevsí a Brandýskem na Kladensku došlo v pondělí večer k hromadné dopravní nehodě čtyř vozidel. Podle prvotních informací z místa měl řidič jednoho z vozů zastavit na ...

Kamion se u Tupadel převrátil mimo silnici, řidič na místě zemřel

Na silnici I/9 poblíž Tupadel na Mělnicku došlo v pondělí odpoledne k tragické dopravní nehodě. Řidič kamionu ...

Na silnici I/9 poblíž Tupadel na Mělnicku došlo v pondělí odpoledne k tragické dopravní nehodě. Řidič kamionu vyjel ze zatím neznámých příčin ze silnice a převrátil se na střechu. Kamion ...

Při houbaření se v lese u Volar ztratila starší žena, policisté ji vypátrali i díky spolupráci s lesníky

Operační středisko policie přijalo v pondělí dopoledne tísňový telefonát od starší ženy, která se ztratila v lese ...

Operační středisko policie přijalo v pondělí dopoledne tísňový telefonát od starší ženy, která se ztratila v lese při houbaření. Žena policistům sdělila, že již čtyři hodiny bloudí. Vyšla z Volar ...

Size: XS SM MD LG