V pondělí se na policii obrátila 82letá žena z Olomoucka, která se měla stát obětí podvodného jednání na internetu. Žena policistům uvedla, že si od června přes sociální sítě dopisuje s neznámou osobou. Podvodník ženě tvrdil, že pochází z Německa, ale nyní je jakožto voják v Iráku. Ženu přesvědčil, že si k ní domů nechá poslat balík se svými osobními věcmi.
S tímto nakonec souhlasila, přičemž se měl vyskytnout problém s proclením. Údajná přepravní společnost požadovala zaplatit 1 500 Euro za proclení. Žena tuto částku uhradila ve výši 38 tisíc korun. Ale asi za týden se jí znovu ozvala údajná přepravní společnost a požadovala uhradit dalších 5 000 Euro. Oznamovatelka takový finanční obnos neměla a zaslala „jen“ 50 tisíc korun.
Během podání vysvětlení vyšlo najevo, že žena byla ve stejnou dobu v kontaktu i s dalším mužem, který se vydával za amerického lékaře působícího v Sýrii. I v tomto případě chtěl ženě poslat balík. S čímž souhlasila. Avšak i tady se objevily problémy s proclením. Oznamovatelka tak údajné přepravní společnosti zaslala celkem 128 tisíc korun. V obou případech podvodníci slibovali, že jí peníze vrátí zpět, ale do dnešního dne neobdržela ani zásilku ani peníze.
Seniorka tak během necelých dvou týdnů naletěla podvodníkům a přišla o 216 tisíc korun.
Lustrací navíc policisté zjistili, že žena se stala obětí podobného podvodného jednání již v roce 2022. Tehdy zaslala prostřednictvím bitcoinmatu téměř 37 tisíc korun neznámému pachateli. Ten měl působit jako doktor v Sýrii. Podvodník ženě tvrdil, že za ní chce přiletět, ale aby dostal volno, musela by ho takzvaně vyplatit.
Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod, za který dle trestního zákoníku hrozí trest odnětí svobody až na pět let.