V pondělí nad ránem vyslali jihomoravští záchranáři několik pozemních posádek a také vrtulník do Radějova na Hodonínsku. V rodinném domě bylo šest lidí, včetně dvou dětí, u kterých vzniklo podezření, že se nadýchali oxidu uhelnatého. Všechny pacienty záchranáři ošetřili adekvátně jejich stavu, jednalo se o méně i více závažné stavy, a následně je transportovali k další péči do hodonínské a kyjovské nemocnice.
První příznaky otravy CO jsou nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, závratě, bušení srdce, slabost. Při závažnějším stupni přistupují neurologické příznaky, jako je například dvojité vidění či porucha řeči. V takové situaci je potřeba dostat se co nejrychleji na čerstvý vzduch a přivolat pomoc. Pokud je poskytnuta včas, postižený pacient může být vyléčen bez následků. Ovšem účinky plynu, kterému se říká také „tichý zabiják“, mohou být i fatální.
Důležitá je proto prevence, to znamená: musíme se snažit zabránit úniku tohoto jedovatého plynu. Lze tomu předejít důslednou péčí o funkčnost komínů, ale také plynového kotle, karmy či malých přenosných topidel. Pokud však i přes veškerá preventivní opatření dojde k úniku oxidu uhelnatého, před jeho zvýšenou koncentrací nás dokáží varovat senzory a čidla, která lze zakoupit ve specializovaných obchodech a poté je umístit v domácnostech.