Na poslední den v roce, který bývá z pohledu oznámených událostí většinou velmi exponovaný, dohlížely ve Středočeském kraje vyšší počty policistů a hlídek, které byly v terénu a mohly tak okamžitě reagovat na nahlášená oznámení. Za celý silvestrovský den, tedy až do půlnoci, kontaktovali občané policisty na lince tísňového volání s 285 telefonáty (vloni cca 300). Od půlnoci do šesté hodiny ráno pak přijali policisté sloužící na lince 158 celkem 150 oznámení (vloni 160).
A čeho se nejvíce oznámení týkala? Lidé oznamovali hořící popelnice, koše, hořící krabice od pyrotechniky, stěžovali si ale i na hluk od petard. Každoročně dochází k různým potyčkám a napadením, většinou podpořena předešlou konzumací alkoholu a nejinak tomu bylo i letos. Policisté přijímali oznámení o hádkách, fyzických napadeních, někteří se zraněními skončili i v nemocnici. Tyto případy již policisté řeší v trestně-právní rovině, kdy prověřují „aktivitu“ jednotlivých účastníků těchto incidentů, u kterých též nechyběl alkohol.
Méně bylo ale dopravních nehod, od silvestrovského rána do půlnoci přijali operační důstojníci 56 oznámení dopravních nehodách, po půlnoci do sedmé ráno pak pouze sedm. Jedna z nich se stala patnáct minut již v roce 2025 u v blízkosti železničního přejezdu u Rohatska na Mladoboleslavsku, kdy dívka r. 2004 zřejmě dostala při řízení smyk a havarovala s vozidlem, ve kterém seděly další osoby, do příkopu před železničním přejezdem. Dívka za volantem nadýchala něco málo přes desetinu promile.
Jednou z prvních událostí byl pak nahlášen skok 33letého muže z druhého patra domu na Příbramsku. Byl převezen do nemocnice a policisté zjišťují, co ho k takovému činu vedlo.
Na linku 158 přijímali policisté i spoustu oznámení, tedy spíše zbytečných a někdy až obtěžujících. Například od opilců, kteří měli potřebu policistům vulgárně a dost nevybíravě nadávat. Oproti tomu volali i ti, kteří jim za jejich práci děkovali, nebo se jim svěřovali se svými problémy a starostmi. Všechna tato volání policisté rychle ukončovali, aby tísňová linka nebyla blokována pro oznámení jakékoliv „tísně“.
Z pohledu policistů, kteří dvacet čtyři hodin sloužili na lince 158, nebyl tedy poslední den roku 2024 nijak vybočující či významně jiný, než ten loňský. A to jak z pohledu počtu oznámených událostí, tak jejich obsahu. Nicméně neřešili žádnou dramatickou událost či kolizi, která by někoho stála život.
O některých událostech a incidentech budeme konkrétněji informovat hned první dny nového roku.
Pohledem středočeských hasičů (kpt. Ing. Tomáš Bakalář)
V úterý 31. prosince museli hasiči zasahovat u 66 mimořádných událostí, což je podle statistiky HZS Středočeského kraje nadprůměrný počet za den. Profesionální jednotky požární ochrany ve spolupráci s podnikovými a dobrovolnými sbory vyjížděly celkem k třiceti požárům, z toho šestnáct souviselo se silvestrovskou zábavou. Největší nárůst těchto požárů evidujeme mezi patnáctou a šestnáctou hodinou a následně od dvaceti hodin do půlnoci. Patří k nim i pět větších požárů.
První z nich byl ohlášen krátce po dvacáté hodině z rekreační oblasti Svárov u Poříčí nad Sázavou, kde došlo k požáru chaty. Plameny napáchaly škodu za pět set tisíc korun a hasebním zásahem se podařilo uchránit hodnoty ve výši dvou milionů korun. Proč začalo hořet, zjišťují vyšetřovatelé. Druhým požárem byl těsně před 21. hodinou požár bytu v Brandýse nad Labem, při kterém jsme předali jednu popálenou osobu do péče zdravotnických záchranářů. Škoda byla vyčíslena na osm set tisíc korun. I v tomto případě je příčina ve stádiu vyšetřování.
Skoro ve stejném čase jsme zaznamenali požár drážního domku v katastru obce Kamenné Žehrovice na Kladensku, u kterého zasahovala i jednotka Správy železnic Kralupy nad Vltavou. Příčinu, škody a uchráněné hodnoty oznámí vyšetřovatelé po vyhodnocení získaných poznatků. V půl jedenácté večer pak hasiči likvidovali požár maringotky na okraji obce Ješín na Kladensku a podařilo se jim uchránit majetek ve výši jednoho milionu korun. Příčinou vzniku požáru bylo vznícení hořlavého materiálu od spalinové cesty. Posledním a zároveň nejzávažnějším požárem loňského roku byl požár bytu ve čtvrtém nadzemním podlaží panelového domu u nemocnice v Příbrami. Ze zakouřeného hořícího bytu hasiči vynesli jednu nadýchanou osobu, kterou následně předali do péče posádce zdravotnické záchranné služby. Škoda byla vyčíslena na pět set tisíc korun, včasným zásahem a nasazením potřebného počtu sil se však příbramským profesionálním hasičům s dobrovolnými kolegy z Bohutína, Březových Hor a Trhových Dušníků podařilo uchránit hodnoty za dvacet milionů korun. Příčina se stále vyšetřuje.
Mezi půlnocí a osmou hodinnou ranní přibylo dalších 40 mimořádných událostí, ke kterým museli hasiči vyjíždět. Z toho bylo třicet dva požárů a většina z nich souvisela s oslavami příchodu nového roku.
Sedmnáct minut po třetí hodině ranní přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje informaci o požáru odpadu v obci Líbeznice v okrese Praha-východ. Po příjezdu první jednotky a rychlém průzkumu bylo upřesněno, že jde požár přístřešku a zahradní techniky. Oheň napáchal škodu za pět set tisíc korun, ve stejné výši se podařilo uchránit hodnoty hasebním zásahem. Příčina je v šetření. Po čtvrté hodině ranní vyjely profesionální a dobrovolné jednotky likvidovat požár domečku na dopravním hřišti v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku. Škody napáchané požárem byly stanoveny na dva miliony korun, také příčina tohoto požáru se vyšetřuje. Tři minuty před osmou hodinnou ranní byl ohlášen požár půdního prostoru rodinného domu v obci Ledce v okrese Mladá Boleslav. Plameny se podařilo dostat pod kontrolu krátce po deváté hodině. Škoda byla stanovena na jeden a půl milionu korun, uchráněné hodnoty na pět milionů. Příčinou vzniku požáru byla technická závada u komínového tělesa.
Příchod nového roku byl pro hasiče ze Středočeského kraje náročnější než ten předchozí o 32 mimořádných událostí, což je nárůst o 46 procent.