Praha
V průběhu silvestrovských oslav v Praze policisté přijali na tísňovou linku bezmála tisíc volání. Nejčastěji se jednalo o oznámení použití pyrotechniky v místě, kde to zakazuje vyhláška, dále byly oznamovány drobné požáry košů a kontejnerů, policisté v průběhu noci řešili několik potyček, jak v centru města, tak v domácnostech mezi příbuznými a známými.
Policisté dále zasahovali při pádu muže, který vlastní chybou spadl z Vyšehradské skály, nebo se jim podařilo zadržet muže, který se po půlnoci vloupal do benzínové čerpací stanice v Černokostelecké ulici.
Celkem bylo v průběhu silvestrovské noci omezeno na osobní svobodě 9 osob, které se účastnili potyček na Václavském náměstí a v jeho okolí, dále policisté řešili bezmála sedmdesát přestupků, z nichž byla drtivá většina spojena se zákazem odpalování pyrotechniky.
Při bezpečnostním opatření byl zraněn dopravní policista, který zajišťoval uzávěru komunikace Václavského náměstí z důvodu zajištění bezpečnosti všech návštěvníků. Popáleninu na noze mu způsobila pyrotechnika, která jej zasáhla.
I přestože se policisté po celou noc v Praze nezastavili v porovnání s předchozími roky, se jednalo o jeden z klidnějších silvestrů.
Karlovarský kraj
Tak jako každý rok, tak i na letošní Silvestr byli policisté v celém Karlovarském kraji řádně připraveni, opět totiž očekávali větší počet oznámených událostí než v běžných pracovních či víkendových dnech. V rámci Karlovarského kraje byl na silvestrovskou noc posílen běžný výkon služby. Policisté se zaměřili především na zajištění bezpečnosti osob, dodržování veřejného pořádku a na dohled nad silničním provozem.
V průběhu posledního dne roku 2023 a následné silvestrovské noci, v době od 31. prosince 2023 od 07:00 hodin do 1. ledna 2024 do 07:00 hodin, policisté na Integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje přijali 228 oznámení na lince tísňového volání. Ve srovnání s posledními silvestrovskými oslavami bylo přijato ve stejném časovém období o zhruba 30 oznámení více.
Policisté během silvestrovských oslav vyjížděli nejčastěji k domácím sporům, rušení nočního klidu a drobným šarvátkám. V několika případech také asistovali kolegům z Hasičského záchranného sboru.
Během silvestrovských oslav došlo také k několika dopravním nehodám, které se naštěstí obešly bez vážného zranění.
Ústecký kraj
Jako každý rok, tak i letos se policisté v Ústeckém kraji připravovali na oslavy v souvislosti s přechodem do nového roku. V rámci celorepublikového opatření dohlíželi na hladký průběh silvestrovské noci, ale i na různé kulturní akce a koncerty pořádanými městy.
Během silvestrovské noci přijali na operačním středisku Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje 200 telefonních hovorů na tísňovou linku 158. V loňském roce to bylo 220 hovorů i v roce 2021 byl počet volajících zhruba obdobný.
Policisté v Ústeckém kraji řešili zpravidla fyzické potyčky, kde zpravidla hlavní roli sehrál alkohol. Naštěstí během těchto potyček nebyl nikdo vážně zraněn a v rámci šetření se jednalo o přestupková jednání. Policisté operačního střediska zaevidovali několik stížností na rušení nočního klidu spojenou s hlasitou hudbou. Několik oznámení bylo majetkového charakteru. Hlídka vyjížděla v Chabařovicích k požáru dílny. Odtud byla převezena jedna osoba do nemocnice, protože se nadýchala kouře. V Mostě krátce po půlnoci jeden slavící muž střílel slepými náboji ze střelné zbraně. Toho policisté zadrželi a věc se prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. V cele skončil i muž z Ústí nad Labem, který v Chabařovicích fyzicky napadl policejní hlídku a je podezřelý z přečinu útoku na veřejného činitele. Během silvestrovské noci nedošlo k žádné tragické dopravní nehodě, nebyl spáchán žádný závažný trestný čin a nikdo nebyl vážně zraněn.
Z pohledu závažnosti těchto událostí lze hodnotit přechod z roku 2023 na začátek letošního roku jako poměrně klidný.
Liberecký kraj
Od nedělní 18. hodiny do pondělní 6. hodiny ranní jsme na tísňovou linku 158 přijali 139 volání. Mezi nimi převažovala oznámení o fyzickém napadání v domácnostech, ale i na veřejnosti. Nejvíce bylo fyzických útoků mezi rodinnými příslušníky. V Liberci jsme včera v podvečer v této souvislosti zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví potom, co otec při rodinné hádce zranil svého dospělého syna nožem. Zranění byla naštěstí povrchová a muže neohrožovala na životě.
Lidé si také v desítkách případů stěžovali na to, že je obtěžuje hluk od odpalované zábavní pyrotechniky. S tím jsme jim pomoci nemohli vzhledem k tomu, že města a obce v našem kraji používání zábavní pyrotechniky na většině míst nezakazují.
Přijali jsme také více oznámení, ve kterých volající upozorňoval na nesnesitelnou hlučnost sousedů. Případy jsme na místě prověřovali a většinu z nich řešili domluvou. Na blokové řízení, tedy na uložení blokové pokuty, došlo tehdy, když domluva nestačila a stejní lidé se svého protiprávního jednání dopouštěli opakovaně.
Někteří opilci tu a tam něco poškodili nebo zničili. Například v Liberci rozbili dvě výlohy obchodů, poškodili osobní vozidlo a nebo garážová vrata. V Liberci v Mánesově ulici zase někdo vtipně zaparkoval uprostřed silnice osobní vůz a odešel od něj neznámo kam. Protože jsme jeho majitele nesehnali, nechali jsme odtud auto odtáhnout.
Během silvestrovské noci jsme řešili mimo jiné celkem 7 trestných činů. Jednalo se o jedno nebezpečné vyhrožování, čtyři případy ohrožení pod vlivem návykové látky ( pro řízení pod vlivem alkoholu s následujícími výsledky dechových zkoušek : 2,63; 2,10; 1,56 a 1,48 promile). Dále o maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a také již zmíněné ublížení na zdraví při napadení syna otcem.
Kromě toho jsme v čase od včerejší 18. hodiny do dnešní 6. hodiny ranní zadokumentovali 25 přestupků, které postupujeme do správního řízení, přičemž jde převážně o přestupky proti občanskému soužití. Za dalších 15 přestupků jsme uložili přestupcům pokutu.
Vyjížděli jsme k 12 dopravním nehodám. Ty si vyžádaly „jen“ jedno lehké zranění. Dokumentujeme i dva úrazy zábavní pyrotechnikou. V Jablonci nad Nisou 79letému muži explodovala v ruce petarda a amputovala mu dva prsty a v Liberci utrpěl při zacházení se zábavní pyrotechnikou 14letý chlapec popáleninu na ruce. Okolnosti obou událostí prověřujeme.
Královéhradecký kraj
Od 18. hodiny 31. 12. 2023 do 6. hodiny ranní 1. 1. 2024 operační důstojníci založili 184 událostí, což je o 80 oznámení více než loňský Silvestr. Jednalo se převážně o různé potyčky, občanská soužití, výtržnosti, rušení nočního klidu, požáry a o dopravní nehody.
Například včera krátce po 18. hodině jsme na lince 158 přijali oznámení o zaklíněném vozidle Škoda na železničním přejezdu v Hořenicích, přičemž řidič měl být dle oznamovatele opilý, zraněný a měl z místa dopravní nehody odejít.
Přivolaní policisté, policejní psovod a strážníci Městské policie ze Dvora Králové nad Labem po řidiči začali neprodleně pátrat, přičemž se jim před 21. hodinou podařilo možného řidiče najít. Muž byl ošetřen v nemocnici a byla s ním provedena dechová zkouška na alkohol s pozitivním výsledem. Provoz na železniční trati byl po hodině, tedy před 19:30 obnoven.
Předběžná škoda, která vznikla na zabezpečovacím zařízení byla vyčíslena na 50 tisíc korun.
Příčiny a okolnosti dopravní nehody šetří náchodští nehodáři.
Před 21. hodinou jsme na tísňové lince přijali oznámení o chodci na dálnici D11 a to na 88 kilometru směrem na Prahu. Dálničáři osobu nalezli, přičemž zjistili, že se muž pohádal s přítelkyní a rozhodl se jít do Pardubic pešky. Policisté muže z dálnice vykázali a jednání vyřešili domluvou na místě.
Některá oznámení se po příjezdu hlídky na místo ani nepotvrdila. K vážnějšímu narušení veřejného pořádku nedošlo.
Jihomoravský kraj
Silvestrovské oslavy se z policejního pohledu nesly v podobném duchu jako minulý rok. Na náročnou noční službu byly připraveny desítky hlídek. Jak noc ubíhala, přibývalo událostí, které museli policisté řešit. Od dvaceti hodin do půlnoci přijali na lince 158 na čtyři desítky oznámení. Po půlnoci se jejich četnost znásobila a na další čtyřicítku oznámení pak stačila už jen hodina a půl. Od půlnoci do půl sedmé ráno přibylo událostí více než sto dvacet. Naštěstí se nejednalo o žádné vyloženě mimořádné události, které by se vymykaly běžným oslavám konce roku. Nejčastěji policisté řešili různé drobné potyčky podnapilých osob, rušení nočního klidu v souvislosti s bujarými oslavami nebo nesprávným používáním zábavní pyrotechniky.
Zlínský kraj
Během silvestrovských oslav policisté ve Zlínském kraji nemuseli řešit žádnou mimořádnou událost. Přesto si na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohli. Od osmé hodiny večerní do šesté hodiny ráno přijalo operační středisko Krajského ředitelství policie Zlínského kraje cca 100 oznámení. Většinou se jednalo o oznámení na používání pyrotechniky, rušení nočního klidu, přestupky proti veřejnému pořádku a občanskému soužití, apod.
Policisté kontrolovali i řidiče a několik z nich usedlo za volant pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Rekordmany silvestrovské noci pak jsou řidiči, kteří jsou podezřelí ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Prvního dopadli policisté třicet minut před půlnocí v Kroměříži. Muž za volantem osobního automobilu nadýchal 1,97 promile. O deset minut později policejní hlídka ve Vsetíně zastavila řidiče, který nadýchal 1,92 promile. A hodinu a půl po půlnoci kontrolovali policisté osobní automobil v Zádveřicích. Řidič tohoto vozu nadýchal 2,13 promile alkoholu.
Celkově se průběh letošního silvestrovského veselí z policejního hlediska nijak významně nelišil od uplynulých let.
Olomoucký kraj
Co se týká silvestrovských oslav, tak od půlnoci do brzkých ranních hodin jsme na tísňovou linku přijali téměř stovku oznámení. Převáženě jsme řešili různé incidenty a potyčky mezi osobami a ve více jak dvou desítkách případů jsme přijali oznámení týkající se drobných požárů v souvislosti s nevhodným použitím pyrotechniky.
Moravskoslezský kraj
Na přelomu roku nezaznamenali moravskoslezští policisté z hlediska bezpečnosti a veřejného pořádku mimořádnou nebo zcela výjimečnou událost. Z pohledu řešených událostí a hovorů na tísňovou linku 158 byl nejexponovanější čas od půlnoci do jedné hodiny ranní.
Do silvestrovské půlnoci byl „klid před bouří“, tedy žádný razantní nárůst přijatých oznámení na linku 158 nebo událostí, které by policisté řešili oproti běžnému dni. Situace se, stejně jako každý rok, změnila úderem „dvanácté“. Pro představu: policisté řeší v průběhu roku za den přes 300 věcí, přičemž jen za prvních pět hodin roku letošního bylo více než 230 takovýchto výjezdů a reakcí. Rekordmanem byla první hodina – policisté řešili 85 událostí, tedy co 43 vteřin jednu. Podotýkám, že počet hovorů na tísňovou linku 158 je o poznání vyšší, v některých chvílích může býti až dvojnásobný, ale ne vše oznámené patří k řešení policii, anebo k jedné věci přijmou operátoři tísňové linky 158 na operačním středisku více hovorů.
Oznámení jsme přijímali od občanů průřezově z celého Moravskoslezského kraje a spektrum bylo opravdu široké. Policisté řešili případy výtržností i narušení veřejného pořádku, zaznamenali jsme nejedno fyzické napadení i skutky majetkové. Kolem půlnoci a v prvních chvílích nového roku si prim v oznámeních na linku 158 držela jednoznačně volání ohledně rušení nočního klidu a pro někoho hlasité oslavy doprovázené pyrotechnikou. Početně se jim blížila oznámení o vzájemných konfliktech a neshodách. Asi nepřekvapí, že v mnoha případech hrál svou roli alkohol.
Policisté řešili samozřejmě část událostí v úzké součinnosti se zdravotníky, hasiči a strážníky městské policie – ať šlo o oblast veřejného pořádku, oznámení o podnapilých osobách, zahoření či škody způsobené pyrotechnikou. Konkrétněji, asistovali jsme hasičům u několika desítek zahoření například popelnic, věcí na balkonech či tújí od rachejtlí. Dále, asistovali jsme zdravotníkům u dvou případů v té chvíli drobných poraněních způsobených manipulací s pyrotechnikou, nicméně nemáme informace o vážnějších zraněních.