Osm nových přístrojů zvýší šanci na záchranu životů ve městě. Nové automatické externí defibrilátory získala Městská policie Pardubice od pardubického magistrátu. Doposud měli strážníci v terénu k dispozici pouze jeden defibrilátor, nyní jej bude mít k dispozici každá autohlídka.
„Vozy Městské policie Pardubice jsou stále ve městě a mohou tak být u pacienta rychleji než zdravotničtí záchranáři. Proto se město Pardubice rozhodlo pořídit osm těchto přístrojů a vybavit jimi hlídkové vozy strážníků tak, aby mohla městská policie lépe sloužit veřejnosti,“ uvedl pardubický primátor Jan Nadrchal.
Přístroj, který je určen k záchraně životů v případě náhlé srdeční zástavy, dokáže pracovat zcela samostatně. Po člověku vyžaduje pouze umístit na tělo elektrody. Následně už sám provede diagnostiku pacienta a vyhodnotí, zda situace vyžaduje podání výboje, a přitom dává instrukce zachráncům bez nutnosti dalšího zásahu lidské obsluhy. „Strážníci doposud disponovali jedním přístrojem, který byl ve vozidle výjezdové skupiny. Ta je určena k nepřetržité službě, ale při plnění dalších úkolů nemusí být vždy ihned k dispozici. Osm přístrojů nám nyní umožní vybavit nejen vozidla výjezdové skupiny, ale i hlídky jednotlivých obvodů a podstatně tak zkrátit čas, kdy můžeme občanům poskytnout první pomoc,“ říká Jan Halda, ředitel Městské policie Pardubice.
Strážníci v minulosti za pomoci přístroje AED zachránili několik lidských životů. Ocitli se ale i v situaci, kdy při prověřování běžné události narazili na muže, který utrpěl srdeční selhání. Hlídka přítomná na místě ale ve vozidle defibrilátor neměla k dispozici. I přesto strážníci úspěšně zvládli poskytnout první pomoc a pacienta předat záchranné službě.
„Náhlé srdeční selhání je stav, který člověka vážně ohrožuje na životě a šance na jeho záchranu zde klesá doslova s každou vteřinou. Proto je důležité takový přístroj dostat k pacientovi co nejdříve a umístění ve vozidlech strážníků je ideální řešení. To byl hlavní důvod, proč jsme z rozpočtu města uvolnili částku 200 tisíc korun na jejich pořízení. Jejich obrovskou výhodou je, že ovládání je velmi intuitivní,“ vysvětluje náměstek primátora Pardubic zodpovědný za rozpočet a zdravotnictví Jakub Rychtecký s tím, že finanční prostředky použila radnice z Programu podpory kriminality a zvyšování bezpečnosti.
Automatický externí defibrilátor je přístroj, který je určen pro první pomoc poskytnutou laikem v případě srdečního selhání. V případě Městské policie Pardubice se jedná o osm přístrojů Mindray BeneHeart C1 Fully Automatic, kde výrobce garantuje životnost minimálně pět let. Město je pořídilo za částku 194 568 korun. Přístroj v podobě malého kufříku se sám aktivuje po otevření víka a instruuje zachránce v poskytování nezbytných úkonů při nalepení elektrod na tělo. Jakmile jsou správně umístěny, nepotřebuje už ke své činnosti další zásah člověka a jedná zcela automaticky. Uživatele pouze informuje, zda bude podávat elektrický výboj, nebo je třeba pokračovat v nepřímé srdeční masáži.