Pro třicetiletou Alžbětu mohl být letošní 23. únor obyčejným čtvrtkem stráveným v kanceláři velké firmy v pražských Stodůlkách. Běžný pracovní den se ale změnil v boj o život, když tato mladá a doposud zcela zdravá žena náhle zkolabovala. Kolegové nejdříve slyšeli jen hlasitou ránu, pak uviděli Alžbětu ležet v bezvědomí na zemi. Příčinou byla srdeční zástava, po které se žena ocitla ve stavu klinické smrti.
Díky pohotové reakci spolupracovníků, kteří okamžitě volali na tísňovou linku 155, a spoluprací s operátorkou pražské záchranné služby se podařilo Alžbětu zachránit. Rozhodujícím faktorem byla v tomto případě rychlost, každá vteřina totiž snižuje možnost na obnovení srdeční činnosti a úspěšnou resuscitaci bez nevratných následků. Významnou roli sehrál i fakt, že firma byla pro podobné případy vybavena vlastním přenosným defibrilátorem – přístrojem, který může elektrickým výbojem obnovit srdeční rytmus.
Z Jablunkovských hasičů jsou „First respondeři“, budou pomáhat lidem v ohrožení života
„Operátorka pomocí přesně cílených otázek zjistila, že jde o kritický stav. Ihned instruovala svědky příhody k zahájení oživování. Současně na místo vyrazili záchranáři včetně lékaře. Protože k události došlo ve velké kancelářské budově, operátorka ověřila i možnost, zda na místě není k dispozici defibrilátor. Ukázalo se, že ano, a i díky jeho použití se kolegům podařilo ženu oživit,“ říká Ondřej Franěk, vedoucí lékař zdravotnického operačního střediska a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZSHMP).
Defibrilátory měly donedávna k dispozici jen profesionální záchranářské týmy, v poslední době jsou ale stále častěji dostupné například ve velkých firmách či na místech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou nákupní centra, v podobě tzv. automatizovaných externích defibrilátorů (AED), které mohou použít díky jednoduchým instrukcím i úplní laici.
Pražští strážníci použili při resuscitaci muže v metru AED, pomohli k záchraně života
„Kluci pokračovali s nepřímou masáží srdce a já mezitím celý přístroj vybalil. Vše bylo velmi intuitivní, všude jsou obrázky a celou dobu nás defibrilátor spolu s operátorkou naváděly. Podle instrukcí jsme aplikovali přímo na tělo, jak se má, stiskli obrázek srdce a ‚mašinka‘ si vše sama změřila, dala výboj a to bylo v podstatě vše, co jsme museli udělat,“ říká Ondřej Fanta, který se na záchraně kolegyně podílel.
Právě včasné a správné použití defibrilátoru v kombinaci s poskytnutím první pomoci zachránilo ženě život.
„V tomto případě bylo použito AED přístroje laiky, kteří byli instruováni operátorkou zdravotnického operačního střediska. Byl podán jeden výboj a s největší pravděpodobností došlo k defibrilaci a následně i obnovení srdeční činnosti,“ uvádí Tomáš Garnol, lékař ZZSHMP.
Zdravotnická záchranná služba společně s hasiči připravila školení pro příslušníky celního úřadu
Záchranáři po příjezdu na místo zajistili základní životní funkce, provedli nezbytná vyšetření a předali pacientku k další péči do nemocnice, kde se v následujících dnech zcela zotavila.
„Z osudného dne si nic nepamatuji, je to ale jediná cena, kterou jsem musela zaplatit za to, že jsem byla pár minut mrtvá. Chtěla bych říct, že opravdu klíčová je rychlost. Vím, že rozhoduje každá vteřina,“ říká Alžběta Široká, která je dnes zdravotě zcela v pořádku a vybavená přístrojem, který trvale hlídá správný rytmus jejího srdce.
Příběh Alžběty je zvláštní tím, že v jejím věku je podobná příhoda velmi neobvyklá. Nicméně pacientů, které se při zástavě srdce podaří díky spolupráci svědků příhody, dispečerek, záchranářů a specialistů v nemocnicích „vrátit zpátky“, je každý rok v Praze téměř stovka.
Borohrádečtí hasiči vyjížděli s AED na pomoc osobám v bezvědomí
„Jsme hrdí na to, že žijeme ve městě, které je v této oblasti na světové špičce. Díky skvělé práci operátorek a velké ochotě Pražanů je v Praze z celkového počtu lidí se zastaveným srdcem celých 80 procent resuscitováno laiky na místě ještě před příjezdem záchranářů, přičemž celosvětový průměr činí pouhých 20 procent. Praha tak patří mezi města s největším podílem laické pomoci v podobných situacích. Na tyto úvodní články řetězce přežití navazuje vysoce kvalitní přednemocniční i specializovaná nemocniční kardiologická a další intenzivní i následná péče. Všem jménem Alžběty, ale i dalších našich pacientů s podobným osudem, velice děkujeme,“ dodává Jana Poštová, mluvčí ZZSHMP.