Pražská policie přijala, v ohledu na ohlášené akce a očekávané problémy, na víkend adekvátní bezpečnostní opatření. Mimo několika sportovních utkání, či běžeckého závodu, dohlížela také na ohlášené shromáždění a následný pochod z Hradčanského náměstí na Václavské náměstí.
Již předem bylo avizováno, že budou „Pochod pro život“, jak se akce jmenovala, snažit blokovat její odpůrci. A to ať už z řad feministek, anarchistů, politiků, či dalších aktivistů.
Na hladký průběh řádně ohlášené akce tak dohlíželi kromě policistů pořádkové a dopravní policie také členové antikonfliktního týmu, či kriminalisté. Připravena byla pražská Speciální pořádková jednotka, kterou posílili kolegové ze Speciální pořádkové jednotky z Plzně a také Jednotka speciální ochrany Ochranné služby Policie ČR. Situaci ze vzduchu monitorovala posádka vrtulníku Letecké služby Policie ČR. Vzhledem k přítomnosti řady novinářů byl v terénu také tiskový mluvčí pražské policie.
Účastníci pochodu vyrazili ve 14 hodin z Hradčanského náměstí. Tou dobou již policisté dohlíželi na několik stovek odpůrců, kteří se sešli na Malostranském náměstí. Odpůrci pochodu se následně přesunuli přes Kampu až na most Legií, kde vytvořili blokádu. Mezitím, na trase pochodu, zajistili policisté všechny boční ulice tak, aby se k sobě nedostaly obě názorově rozdílné strany.
Situaci se na mostě Legií snažil vyřešit antikonfliktní tým, bohužel bez úspěchu. Několik stovek odpůrců pochodu zablokovalo most v celé šíři. Přes most navíc natáhli lana, na kterých pak byli zavěšeni dva lidé nad Vltavou. Z tohoto důvodu nebylo možné ihned provést zákrok. Policisté všem přítomným opakovaně sdělovali zákonné výzvy prostřednictvím zvukového zařízení LRAD na svém služebním voze. V poutech postupně skončilo několik lidí, které policisté odvedli do speciálního vozu určeného pro hromadný převoz zajištěných a zadržených osob. Připravena byla Speciální pořádková jednotka, přičemž povolána byla pražská Zásahová jednotka, a to z důvodu sundání lidí zavěšených na lanech nad Vltavou.
Ještě před jejím nasazením projížděla po mostě dvě vozidla pražských hasičů, konkrétně cisterna a automobilový žebřík. Oba vozy se zapnutými majáky mířily na Malou Stranu k případu poškozené střechy, kde hrozil pád jejích částí na přilehlý chodník. Vzhledem k nataženým lanům přes celou šíři mostu však vozidla nemohla projet, hasiči proto byli nuceni se otočit a zvolit jinou trasu.
Ohlášený pochod v průběhu tohoto změnil svou trasu a vydal se přes Jiráskův most a Karlovo náměstí na Václavské náměstí.
Policisté ze Speciální pořádkové jednotky na mostě Legií nastoupili mezi lana a blokující aktivisty tak, aby vytvořili prostor pro zákrok Zásahové jednotky. Pomocí mobilního zvukového zařízení LRAD byly zopakovány výzvy také lidem zavěšeným nad vodou. Zásahová jednotka se následně po svém příjezdu a řádném dovybavení postarala o vytažení obou zavěšených lidí.
Aktivisté se mezitím odebrali po mostě směrem k Národnímu divadlu. Vzhledem k tomu, že podle policejního mluvčího opakovaně neuposlechli výzev zasahujících policistů bylo jim v odchodu zabráněno kordonem policistů. Po dokončení zákroku Zásahové jednotky policisté na mostě Legií ztotožnili všechny přítomné a následně je pustili pryč. Celou věc policisté na místě zadokumentovali a předají ji k dořešení správnímu orgánu.
Původně ohlášené shromáždění bylo na Václavském náměstí ukončeno a účastníci se v poklidu rozešli.
Po dobu blokády a následného zákroku byl přerušen tramvajový i automobilový provoz na mostě Legií. V průběhu pochodu pak byl stejně tak zastaven, či omezen, provoz na trase pochodu.