Chytit sprejera není úplně jednoduché. K vytvoření tagu či nějakého klikyháku stačí pár vteřin. Nepostradatelným pomocníkem strážníků je veřejnost a městské kamery. Velký podíl na jejich odhalení mají také samotní strážníci díky zkušenostem a pozornosti.
Jednu dvojici hlídka strážníků dopadla na základě oznámení, druhé si sama všimla. Muž, který zahlédl dvě osoby sprejující na fasády a sloupy veřejného osvětlení, navigoval hlídku, dokud nebyla u pachatelů. Muži měli na rukách čerstvou barvu a u sebe tašku plnou sprejů. Jeden z nich byl agresivní, proto mu strážníci nasadili pouta. Podezřelí ve věku 34 a 38 let byli předvedeni na služebnu státní policie.
Na té skončili také dva mladíci ve věku 17 let, kterých si všimla hlídka strážníků právě ve chvíli, kdy fixem pomalovali dveře u jednoho z domů v ulici v Jirchářích. Oba byli špinaví od barev, v batohu měli spreje, fixy a také sešity plné nákresů graffiti. Při čekání na policisty se hlídce strážníků přiznali, že nějaké výtvory zanechali také kousek od stanice metra Hůrka.
Na sprejerství se pohlíží jako na trestný čin, konkrétně se jedná o poškozování cizí věci, tedy v případě zadržení těchto osob strážníci na místo vždy přivolávají státní policii. Zda se bude skutečně jednat o trestný čin, či pouze přestupek je pak vždy na vyhodnocení Policie ČR.
V roce 2021 jsme předali státní policie 62 osob, z toho 13 cizinců, podezřelých z trestného činu poškozování cizí věci.
V roce 2022 to bylo 54 osob, z toho 3 cizinci a za prvních šest měsíců roku 2023 strážníci zatím zadrželi 33 osob, z toho 6 cizinců.