Naše redakce měla několik týdnů možnost testovat sadu body worn (nositelných) kamer od společnosti Axis Communications, s.r.o., konkrétně pak modely Axis W101 a W120. Zajímali jsme se o komfort při nošení, o odolnost kamer proti poškození, zabezpečení záznamů, a především nás pak zajímala možnost živého přenosu u modelu Axis W120. Axis již navíc model W101 nahrazuje novějším a lepším modelem W102.
Ale popořadě. Obdrželi jsme sadu celkem tří kamer, dobíjecí a synchronizační stanici pro celkem 8 kamer, rekordér s pevným diskem a hromadu úchytů pro připevnění kamer na tělo, na oblečení, či kamkoliv, kam si usmyslíme.
Pro začátek je potřeba říci, že oproti běžným nezabezpečeným outdoorovým kamerám, je péče a práce s těmito kamerami a záznamy z nich časově náročnější, byť ne o moc. Důvodem je především zabezpečení jak kamer, tak samotného softwaru, ve kterém pak lze se záznamy z kamer pracovat. Po uložení kamer do dokovací stanice, kde se dobíjejí, se začnou automaticky stahovat záznamy do rekordéru. Pomocí softwaru společnosti Axis pak lze záznamy zhlédnout, upravit, či vyexportovat do stolního počítače, či jiného obdobného zařízení.
Kamery proto nejsou rozhodně určeny pro běžné každodenní používání milovníky outdooru, ale své využití naleznou spíše u bezpečnostních složek, ať už ozbrojených, či neozbrojených.
Co nás naprosto nadchlo je rozhodně výdrž kamery. Ta zvládne natáčet až 17 hodin v kuse. Novější model W120 už má dokonce možnost vložení vlastní SIM karty pro streaming živého přenosu z osobní kamery (tento model má samozřejmě také větší kapacitu baterie, aby zachoval dlouhou výdrž). Takový živý přenos pak lze sledovat na zabezpečeném kanále. V této oblasti spatřujeme možný přínos pro bezpečnostní složky působící na různých bezpečnostních opatřeních většího charakteru. Živě přenášené záběry z osobních kamer, bez nutnosti nošení rozměrného přenosového batohu, pak lze sledovat například na štábu. Stejně jako v případě běžného natáčení je i v tomto případě vždy na samotném nositeli kamery, zda záznam spustí, případně zda ho spustí právě živým přenosem, či nikoliv. Nehrozí tedy jakési špehování, dá-li se to tak nazvat, bez vědomí kteréhokoliv z nositelů kamery. Co je obrovským přínosem je, že kamera zaznamená až dvě minuty před samotným spuštěním nahrávání. Tedy pokud se člověk ocitne, například ve službě, v zákroku, umí kamera natočit až dvě minuty před samotným spuštěním záznamu.
Dalším kladným bodem je za nás rozhodně množství možností uchycení kamery. Vyzkoušeli jsme nejen klasickou klipsnu, ale také magnetický úchyt přes triko. A naprostá spokojenost. Kamerám nevadil déšť, nevadilo jim horko a některé z nich přečkaly bez úhony i pád na zem. Ostatně výrobce uvádí možnost práce s kamerou v rozmezí teplot od -20 do 55 °C a odolnost IP67.
Oba modely, které jsme zkoušeli, jsou velmi podobné a mají obdobné technické parametry. Natáčí v rozlišení 1920×1080 s 30 framy za sekundu. Model W120 je pouze nepatrně větší oproti modelu W101, což je zapříčiněno větší baterií pro zachování doby záznamu i při živém přenosu.
Jedinou věcí, která nám na kameře neseděla, byla právě „náročnost“ stahování a zobrazování dat pro naši novinářskou potřebu. Člověk zvyklý na zkopírování souborů z SD karty do počítače si tady na své nepřijde. Uvědomujeme si však, že se v tomto případě vše odvíjí od zabezpečení kamery i samotných záběrů a také toho, že jakožto novináři nejsme cílovou skupinou pro nošení takto zabezpečených kamer a naopak pro bezpečnostní sbory a složky je toto velkou výhodou, kdy policista, či strážník, po službě umístí kameru do dokovací stanice a ta sama automaticky stáhne zabezpečenou cestou veškeré záznamy pod jeho jménem. Stejně tak má policista a strážník možnost si přehrát záznam ze své kamery v mobilu. V případě psaní úředního záznamu to může být velkou výhodou. Pokud by tedy osobní kameru se skvělým zabezpečením a dlouhou výdrží sháněl jakýkoliv bezpečnostní sbor, nemůžeme jinak, než kamery Axis W101 a W120 doporučit.
Společnosti Axis Communications, s.r.o. děkujeme za zapůjčení sady kamer a možnost jejich otestování.