Na olomoucké kriminalisty se obrátil 51letý muž z Olomouce, který se stal obětí podvodníka. Muž někdy před půl rokem zareagoval na sociální síti na reklamu slibující zhodnocení financí pomocí umělé inteligence. Začátkem března ho telefonicky kontaktovala manažerka společnosti s tím, že mu umělá inteligence zhodnotila peníze na 2 miliony korun i přesto, že žádné peníze neinvestoval.
Volající mu na email odeslala odkaz, na který poškozený klikl. V ten moment nevědomky umožnil neznámému pachateli vzdálený přístup k jeho počítači. Následně se na její žádost přihlásil do svého internetového bankovnictví.
Žena mu tvrdila, že převod peněz bude nějakou dobu trvat. Když asi po dvou hodinách musel odejít do práce, přesvědčila ho, aby si nechal zapnutý počítač a zůstal přihlášený v bankovnictví. Když se po dvou dnech přihlásil do svého internetového bankovnictví, zjistil, že mu chybí 170 tisíc korun. Aby údajná manažerka vzbudila v poškozeném důvěru, poslala mu peníze zpátky s tím, že sloužily k autorizaci. Celý proces přihlášení a převodu peněz se opakoval. Za několik dní se mu žena opět ozvala s tím, že je potřeba, aby na svůj bankovní účet převedl 300 tisíc korun. To odmítl. Když se podíval do svého bankovnictví, zjistil, že někdo jeho jménem sjednal u banky úvěry v celkové výši 1,2 milionu korun, které následně přeposlal na další účty.
Olomoučtí kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvod a přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací, za které dle trestního zákoníku hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.
Pokud se rozhodnete zhodnotit peníze například vkladem do kybernetické měny, obracejte se vždy jen na důvěryhodné a zavedené finanční společnosti. Velice ostražití buďte před lákavými reklamami neznámých organizací. Uvědomte si, že investování do kryptoměny není bez rizika.