Letos je tomu dvacet let, kdy v novodobé historii Policie ČR zahynul při výkonu služby první policista Pohotovostní motorizované jednotky pražské policie Michal Braniš.
Příběh s tragickým koncem se odehrál v pražských Nuslích 15. června roku 1997. Tehdy operační důstojník poslal dva mladé, i tak ale zkušené, policisty pohotovostní motorizované jednotky na náměstí Bratří Synků. Tam měl neznámý mladík nabízet šperky k prodeji oznamovateli, který ale nabídku odmítl. V tu chvíli mu mladík začal vyhrožovat zabitím.
Na počest ppor. Michala Braniše proběhl v Praze fotbalový turnaj
Posléze dostali podpraporčíci Michal Braniš a Luboš Kozár, kteří spěchali na místo události, další novou informaci. Z té se dozvěděli, že pachatel nasedl do tramvaje číslo 11 a odjel směr Nuselská. Proto policisté minuli náměstí Bratří Synků a spěchali uvedeným směrem. Ani Michal, ani Luboš v tu chvíli netušili, že je to jejich poslední společný zákrok.
Před křižovatkou ulic Nuselská, Michelská a U Plynárny se jim tramvaj číslo 11 podařilo dojet a zastavit. Pak chtěli vejít do prvního vozu soupravy a provést zákrok proti zřejmě nebezpečnému pachateli. Museli však respektovat skutečnost, že se uvnitř vozu nachází ještě další cestující. Proto se snažili provést zákrok tak, aby neohrozili nikoho nezúčastněného. Takto ale nepřemýšlel pachatel.
Ten si naopak udělal z cestujících živý štít, a jakmile policisté vstoupili na schody prvních dveří, začal po nich bezhlavě pálit. Oba policisté, byť v tu chvíli již těžce zraněni, okamžitě střelbu opětovali a pachatele zastřelili. Oba pak skončili s vážnými zraněními v nemocnici.
Byť dělali lékaři maximum, Michal svým zraněním po měsíci v nemocnici podlehl, Lubošovo léčení a následná rekonvalescence trvalo celý jeden rok.
Michal Braniš byl posléze in memoriam povýšen do hodnosti podporučíka.
Policisté z PMJ Praha a jedničkové dopravky dopadli v tramvaji na Evropské ozbrojeného lupiče
Pražští policisté mají tuto událost vrytou velice hluboko v paměti a na Michalovu a Lubošovu statečnost a oběť nezapomínají. Každým rokem se patnáctého června schází na místě události v Nuselské ulici, kde má Michal umístěnu pamětní desku. To ale není vše, čím si péjáci tuto událost připomínají.
Na Michalovu počest pořádají policisté z Ďáblic, kde má Odbor pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy své sídlo, každoroční „Memoriál podporučíka Michala Braniše“.
Jedná se o fotbalový turnaj, kterého se účastní jak celky různých krajských policejních ředitelství Policie ČR, tak i týmy policistů ze Slovenska. Turnajové klání je každým rokem zahájeno důstojným pietním aktem k uctění Michalovy památky. Ten se vždy uskuteční v prostorách Odboru pohotovostní motorizované jednotky, kde Michalovi jeho kolegové nedlouho po tragédii umístili památník, aby byl Michal už na vždy součástí tohoto útvaru.
Muž měl střílet po své přítelkyni, když se zabarikádoval, musela dorazit zásahová jednotka
A bylo tomu tak i letos, kdy si připomínáme dvacáté výročí této tragédie. V pozdní odpoledne třináctého září provedli pražští péjáci důstojnou vzpomínku na Michala Braniše, kolegu ve zbrani, parťáka a kamaráda, tentokrát pod záštitou policejního prezidenta generál majora Tomáše Tuhého.
Pietního aktu se zúčastnili čelní představitelé pražské policie a pohotovostní motorizované jednotky. Přítomni uctění Michalovy památky byli i současní příslušníci pohotovostní motorizované jednotky, pro které je Michalův příběh hlubokým odkazem. Ceremoniálu se zúčastnili i hráči všech celků účastnících se následného fotbalového turnaje.