V Brně se před společnými opatřeními secvičovali policisté z SPJ Moravskoslezského a Jihomoravského kraje

V Brně se před společnými opatřeními secvičovali policisté z SPJ Moravskoslezského a Jihomoravského kraje

Policisty ze Speciálních pořádkových jednotek Jihomoravského a Moravskoslezského kraje čekají v brzké době společná bezpečnostní opatření. Zatímco již tuto neděli se budou policisté z obou útvarů podílet na bezpečnostním opatření v rámci fotbalového utkání FC Baník Ostrava x SFC Opava, na „Prvního Máje“ budou zajišťovat shromáždění a pochody v Brně.

Jihomoravská Speciální pořádková jednotka navíc nově disponuje vlastním vozidlem se zařízením LRAD, které může sloužit nejen jako hlasitý reproduktor k šíření zákonných výzev, ale rovněž jako donucovací prostředek v podobě velmi nepříjemného zvuku, který vydává směrem k davu. Toto zařízení již delší dob využívá SPJ Praha, přičemž jej reálně využila právě na zápase mezi slezskými rivaly z ostravského Baníku a Opavy. Tehdy policisté pomocí zařízení LRAD zabránili fanouškům Baníku, aby se násilím dostali do areálu opavského stadionu.

Nový LRAD, stejně jako stávající štábní vozidlo, představil novinářům jihomoravský krajský policejní ředitel Leoš Tržil, a to společně s velitelem Speciální pořádkové jednotky Jihomoravského kraje. Představení proběhlo v rámci součinnostního cvičení v areálu Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy – vzdělávacího zařízení Brno.

Dvěma stovkám policistů z řad dvou Speciálních pořádkových jednotek se postavilo sto policejních studentů, coby levicových i pravicových demonstrantů, aktivistů a chuligánů.

Policisté cvičili několik modelových situací. Ve většině z nich byl princip stejný – snažily se k sobě dostat dvě skupiny lidí s odlišnými názory a policisté je museli udržet od sebe, potažmo případné pachatele protiprávního jednání zajistit, či zadržet. Jednou se snažili demonstranti narušit ohlášený pochod, podruhé se zase další skupina snažila zabránit odjezdu autobusu.

V rámci těchto modelových situací policisté cvičili komunikaci a součinnost mezi oběma Speciálními pořádkovými jednotkami, či si vyzkoušeli v reálných situacích právě nově pořízené zařízení LRAD.

Nutno podotknout, že figuranti pojali svou roli velmi vážně a policistům nic nedarovali. Často utíkali, běhali okolo budov, snažili se policistům zkomplikovat práci. Cvičení probíhalo až do večerních hodin…

Foto: Týdeník Policie

V hořící garáži v Chebu našli hasiči dvě lidská těla

K hlášenému požáru garáže v centru Chebu vyjížděli hasiči v noci z úterý na středu. Na místě zasahovaly tři ...

K hlášenému požáru garáže v centru Chebu vyjížděli hasiči v noci z úterý na středu. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů. Jednalo se o objekt složený z několika garáží, hořelo v jedné z ...

V Obřím dole zkolaboval turista, k jeho záchraně vzlétl vrtulník LZS

Turista v úterý odpoledne zkolaboval v horních partiích Obřího dolu, zároveň si poranil hlavu, zasahovali členové ...

Turista v úterý odpoledne zkolaboval v horních partiích Obřího dolu, zároveň si poranil hlavu, zasahovali členové Horské služby i letečtí záchranáři. Další turisté, kteří byli svědky nehody, ...

Policisté z Prahy II. obdrželi darem od dva automatizované externí defibrilátory

Policisté druhého policejního obvodu mají nově k dispozici dva přístroje AED, které dostali darem od Městské části ...

Policisté druhého policejního obvodu mají nově k dispozici dva přístroje AED, které dostali darem od Městské části Prahy 2. Policisté druhého policejního obvodu v přímém výkonu služby mají ve ...

Size: XS SM MD LG