Teploty okolo 30 stupňů Celsia vytvářejí ze zaparkovaných aut životu nebezpečné pasti, v nichž nelze, ani na „krátkou chvíli“, nechávat zavřené nejen malé děti, ale ani zvířata. Každou minutu stoupá vnitřní teplota v autě o jeden stupeň a může dosáhnout až 70 stupňů Celsia. Prudký nárůst vnitřní teploty může vyvolávat značné zdravotní problémy. Lehce pootevřené okénko, či parkování ve stínu, nedokáže nárůstu vnitřních teplot nijak výrazněji zabránit. V horkém počasí může teplota uvnitř automobilu dosáhnout až 65 °C během 10 – 15 minut. Nikdy nevíte, která situace vás zdrží a jak dlouho bude skutečně pryč. Riskujete tak jejich život a zdraví!
U lidí dochází při přehřívání organismu k pocení. Odpařování potu z povrchu lidského těla způsobuje účinné ochlazování. Zvířata však nemají žádné potní žlázy a svůj organismus mohou ochlazovat pouze zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Tento mechanismus však není zdaleka tak účinný, jejich srst k rychlému přehřívání napomáhá. Proto mají zvířata v těchto horkých letních dnech problém s udržením správné teploty těla. Pokud zvíře ponecháte v automobilu nebo před obchodem na slunci bez stínu a pitné vody, jejich přehřátí je vážný problém a v jeho důsledku riskujete jejich zdraví, a často i život.
Kdo proto ve vedrech objeví v nějakém autě zavřené dítě nebo zvíře, měl by neprodleně upozornit městskou policii na tísňové lince 156.